Jak pokonać chorobę lokomocyjną? Są na to sposoby! [WIDEO]

Nie ma jednego cudownego leku na chorobę lokomocyjną, który pomoże każdemu dziecku, ale jest wiele sposobów, dzięki którym mdłości i wymioty podczas podróży mogą być słabsze, albo wcale się nie pojawią. Sprawdź, o co warto zadbać.
Kineotoza, czyli choroba lokomocyjna potrafi zepsuć radość z wyjazdu. Problem ten dotyka głównie dzieci, ale i niektórzy dorośli także ciężko znoszą podróże. Moje dziecko od maleńkiego świetnie czuje się w samochodzie, ja za to z tej dolegliwości nigdy "nie wyrosłam" i nadal nie jestem w stanie przetrwać podróży na tylnym siedzeniu, za to jako kierowca czuję się fantastycznie. Chorobie lokomocyjnej niestety nie zawsze można w pełni zapobiec, ale zawsze warto złagodzić dolegliwości. Na kineotezę możesz podać się dziecku leki, ale to nie jest jedyny sposób, który pomaga w przezwyciężeniu mdłości i wymiotów podczas jazdy. I przed podróżą i w jej trakcie można zrobić sporo, aby mały pasażer czuł się lepiej.

Jak może objawiać się choroba lokomocyjna?

Choroba lokomocyjna zaczyna się w mózgu, który nie umie sobie poradzić z dwoma sprzecznymi informacjami.  Jadąc, np. samochodem błędnik (narząd równowagi znajdujący się w uchu) przekazuje do mózgu informację, że ciało jest w spoczynku, informacja ta jednak jest weryfikowana przez zmysł wzroku, który rejestruje zmieniający się położenie ciała. Efektem tego jest pogorszenie się samopoczucia. Jednak nie zawsze muszą to być mdłości i wymioty. Czasem objawy choroby lokomocyjnej są bardziej subtelne i rodzicowi trudniej jest odgadnąć, dlaczego dziecko płacze przed podróżą lub w jej trakcie. Dziecko może zacząć:
 • ziewać,
 • ślinić się,
 • blednąć,
 • pocić się
 • skarżyć się na ból głowy
 • płakać.
Choroba lokomocyjna pojawia się najczęściej u dzieci w wieku przedszkolnym Nie wszystkie z nich, zwłaszcza młodsze przedszkolaki, rozumieją, co dzieje się z ich ciałem. Jako rodzic nie zawsze możesz liczyć, że dziecko poskarży się, co mu dolega.Możesz przypuszczać, że dziecko ma chorobę lokomocyjną, jeśli widzisz, że nie przepada za jazdą autem, opowiada, że nie lubi zapachu samochodu (przypomina mu o złym samopoczuciu) i dlatego nie chce wsiąść do środka, a podczas podróży często płacze. Profilaktycznie zastosuj środki przeciw chorobie lokomocyjnej i obserwuj, czy jest poprawa. Masz do wyboru:
Pamiętaj, że podanie dziecku leku powinno być skonsultowane z lekarzem.

Jakie leki na chorobę lokomocyjną u dziecka?

Lekarstwa, które możesz podać dziecku, aby zmniejszyć mdłości i wymioty podczas podróży są uzależnione od wieku malucha.
 • Dzieci od 3. miesiąca życia mogą dostać leki homeopatyczne (zwykle jednak maluchy w pierwszym roku życia nie mają problemów z chorobą lokomocyjną.
 • Dzieciom powyżej 2. roku, które ciężko znoszą jazdę, lekarz może przepisać leki antyhistaminowe (np. Aviomarin).
 • Maluchom od 3. roku życia można podawać preparaty z imbirem.

Opaski akupresurowe na nadgarstek

Działanie opasek oparte jest na akupresurze, czyli tradycyjnej chińskiej metodzie leczenia za pomocą dotyku i ucisku odpowiednich punktów na ciele człowieka. Opaski działają szybko, nawet po 2-5 minutach i można je zakładać nawet już po wystąpieniu pierwszych symptomów. Opaska uciska punkt P6 (Nei-Kuan), który odpowiada za zahamowanie nudności i wymiotów. Można je stosować u dzieci powyżej 3 roku życia.

Plaster przyklejony na pępek

Choć budzi kontrowersje, ale jednocześnie jest dość powszechnie stosowanym domowym sposobem na chorobę lokomocyjną, jest zaklejenie pępka. Jak to zrobić? Jedni twierdzą, że trzeba plastry nakleić na krzyż, inni twierdzą, że należy to zrobić po prostu szczelnie. Czy metoda ta działa? Nawet jeśli to tylko odwrócenie uwagi u dziecka to Na forach nie brakuje historii, że rodziców efekty zaskoczyły bardzo pozytywnie.

Co jeszcze pomoże na chorobę lokomocyjną u dziecka?

Aby osłabić objawy choroby warto odpowiednio się przygotować:
 • Nie przekarmiaj przed podróżą – podaj dziecku lekki posiłek, np. kanapkę i owocową. Postaraj się, aby dziecko nie jadło tuż przed jazdą, ale np. pół godziny wcześniej.
 • Ubierz dziecko wygodnie i niezbyt grubo, aby nie było mu za gorąco – większy komfort wpływa na samopoczucie. Choć ubranie nie ma wpływu na objawy choroby lokomocyjnej, maluch, którego uwierają sztywne dżinsowe spodenki nawet lekkie mdłości może reagować gwałtownie.
 • Zanim wsiądziecie do auta, porządnie przewietrz samochód. W ten sposób pozbędziesz się intensywnego zapachu tapicerki, który sprawia, że niektóre maluchy z chorobą lokomocyjną nie chcą nawet wsiąść do auta.
 • Przed podróżą nie używaj perfum i intensywnych dezodorantów – silne zapachy mogą nasilać mdłości.
 • Włącz klimatyzację – aby w aucie nie było za gorąco i by powietrze było przyjemne.
 • Ustaw fotelik w pozycji półleżącej – to zmniejszy dezorientację ruchową. 
 • Możesz założyć dziecku opaski akupresurowe na nadgarstki – nie pomagają każdemu, ale niektórzy nie mają dzięki nim objawów choroby lokomocyjnej. Podobnie efekty może (ale nie musi) przynieść plaster przyklejony na pępek.
 • Nie dokarmiaj w czasie jazdy – jeśli zgłodnieje, zatrzymajcie się i zjedzcie coś lekkiego (kanapkę, banana, wodę). Nie daj się namówić na fast foody, które mogą przyczynić się do problemów.
 • Przed podróżą i w jej trakcie nie podawaj nic słodkiego – napoje gazowane (dziecko w ogóle nie powinno ich pić) również mogą nasilić złe samopoczucie. Najlepiej gasić pragnienie wodą.
 • Nawet jeśli dziecko nie jest głodne, rób przystanki, aby mogło pooddychać świeżym powietrzem – objawy choroby lokomocyjnej nie pojawiają się od razu, więc częste postoje pomagają ich uniknąć. Podczas przerw w podróży korzystaj z okazji i wietrz samochód.
  Czytaj też: Jak podróżować z dzieckiem? - poradnik
 • Nie jedź w ciszy – staraj się zabawiać dziecko, aby odwrócić uwagę od dolegliwości. Zadawaj zagadki, śpiewaj, włączyć audiobook. Niektóre maluchy szybko usypiają podczas słuchania bajki. Nie proponuj jednak oglądania obrazków w książce – to może nasilić mdłości.
 • Jeśli robi się niedobrze, poproś, aby głęboko oddychało – podaj mu wodę i jeśli to  możliwe, zatrzymaj auto.
 • Jedź spokojnie, bez nagłych skrętów, gwałtownego przyspieszania i hamowania – jeśli masz wybór, wybierz autostradę, aby jazda była bardziej płynna.


Sprawdź też:

Ocena (7 ocen)

5.9