Najlepsze sposoby na chorobę lokomocyjną [WIDEO]

Nie ma jednego najlepszego leku na chorobę lokomocyjną. Jest ich wiele, między innymi preparaty farmaceutyczne, opaski czy plastry. U każdego dziecka może zadziałać inny środek, dlatego warto je wypróbować i znaleźć ten, który skutecznie ograniczy mdłości i wymioty.
Kineotoza, czyli choroba lokomocyjna potrafi zepsuć radość z wyjazdu. Problem ten dotyka głównie dzieci, ale i niektórzy dorośli także ciężko znoszą podróże. Niestety tej dolegliwości nie zawsze można w pełni zapobiec, ale zawsze warto złagodzić dolegliwości. Na chorobę lokomocyjną można dziecku podać leki, ale to nie jest jedyny sposób, który pomaga w przezwyciężeniu mdłości i wymiotów podczas jazdy. Przed podróżą i w jej trakcie można zrobić sporo, aby mały pasażer czuł się lepiej.

Choroba lokomocyjna – co robić:

Środki na chorobę lokomocyjną

Choroba lokomocyjna to dolegliwość, którą dużo łatwiej opanować, stosując środki zapobiegawcze. Jest wtedy szansa, że nie dojdzie do nudności i wymiotów, z którymi dużo trudniej sobie poradzić, gdy już się pojawią.
Dlatego przed podróżą profilaktycznie zastosuj środki przeciw chorobie lokomocyjnej i obserwuj, czy jest poprawa. Masz do wyboru:
 • syropy na bazie imbiru,
 • leki homeopatyczne,
 • opaski akupresurowe na nadgarstek,
 • plaster przyklejony na pępek.
   
Pamiętaj, że podanie dziecku każdego leku, a więc i na chorobę lokomocyjną także, powinno być skonsultowane z lekarzem.

Leki na chorobę lokomocyjną u dziecka

Leki, które można podać dziecku na chorobę lokomocyjną, zależą od wieku malucha:
 • Dzieci od 3. miesiąca życia mogą dostać leki homeopatyczne, np. Cocculine, Vomitusheel (zwykle jednak maluchy w pierwszym roku życia nie mają problemów z chorobą lokomocyjną).
 • Dzieciom powyżej 2. roku, które ciężko znoszą jazdę, lekarz może przepisać leki antyhistaminowe (np. Aviomarin) – ich stosowanie u tak małych dzieci nie jest zalecane bez konsultacji z lekarzem.
 • Maluchom od 3. roku życia można podawać preparaty z imbirem, np. lizaki Automotki, syrop Lokomotiv, saszetki LokoMoto.
 • Dzieciom powyżej 6. roku życia można podać np. Aviomarin lub Aviomarin Natural w tabletkach lub Lokomniamki do ssania z imbirem.

Opaski na nadgarstek na chorobę lokomocyjną

Działanie opasek oparte jest na akupresurze, czyli tradycyjnej chińskiej metodzie leczenia za pomocą dotyku i ucisku odpowiednich punktów na ciele człowieka. Opaski działają szybko, nawet po 2-5 minutach i można je zakładać nawet już po wystąpieniu pierwszych symptomów. Opaska uciska punkt P6 (Nei-Kuan), który odpowiada za hamowanie nudności i wymiotów. Znajduje się on na wewnętrznej stronie przedramion powyżej nadgarstków. Opaski można stosować u dzieci powyżej 3. roku życia. Opaska zwykle jest wykonana z dzianiny, jest elastyczna i ma od wewnątrz plastikową wypustkę, którą należy ulokować we właściwym miejscu.

Plaster przyklejony na pępek na chorobę lokomocyjną

Choć budzi kontrowersje, jest dość powszechnie stosowanym domowym sposobem na chorobę lokomocyjną. Jak to zrobić? Jedni twierdzą, że trzeba plastry nakleić na krzyż, inni twierdzą, że należy to zrobić po prostu szczelnie. Czy metoda ta działa? Nawet jeśli to tylko odwrócenie uwagi u dziecka to na forach nie brakuje historii, że rodziców efekty zaskoczyły bardzo pozytywnie. Do zaklejania pępka używa się najzwyklejszych plastrów.

Inne sposoby na chorobę lokomocyjną u dziecka

Aby osłabić objawy choroby, warto odpowiednio przygotować dziecko jeszcze przed podróżą:
 • Nie przekarmiaj – podaj dziecku lekki posiłek, np. kanapkę lub mus owocowy. Postaraj się, aby dziecko nie jadło tuż przed jazdą, ale np. pół godziny wcześniej.
 • Ubierz dziecko wygodnie i niezbyt grubo, aby nie było mu za gorąco – większy komfort wpływa na samopoczucie. Choć ubranie nie ma wpływu na objawy choroby lokomocyjnej, maluch, którego uwierają sztywne dżinsowe spodenki, nawet na lekkie mdłości może reagować gwałtownie.
 • Zanim wsiądziecie do auta, porządnie przewietrz samochód. W ten sposób pozbędziesz się intensywnego zapachu tapicerki, który sprawia, że niektóre maluchy z chorobą lokomocyjną nie chcą nawet wsiąść do auta.
 • Przed podróżą nie używaj perfum i intensywnych dezodorantów – silne zapachy mogą nasilać mdłości.
 • Włącz klimatyzację – aby w aucie nie było za gorąco i by powietrze było przyjemne.
 • Ustaw dziecięcy fotelik w pozycji półleżącej – to zmniejszy dezorientację ruchową. 
 • Nie dokarmiaj w czasie jazdy – jeśli dziecko zgłodnieje, zatrzymajcie się i zjedzcie coś lekkiego (kanapkę, banana). Nie daj się namówić na fast foody, które mogą przyczynić się do problemów.
 • Przed podróżą i w jej trakcie nie podawaj nic słodkiego – napoje gazowane (dziecko w ogóle nie powinno ich pić) również mogą nasilić złe samopoczucie. Najlepiej gasić pragnienie wodą.
 • Nawet jeśli dziecko nie jest głodne, rób przystanki, aby mogło pooddychać świeżym powietrzem – objawy choroby lokomocyjnej nie pojawiają się od razu, więc częste postoje pomagają ich uniknąć. Podczas przerw w podróży korzystaj z okazji i wietrz samochód.
 • Nie jedź w ciszy – staraj się zabawiać dziecko, aby odwrócić uwagę od dolegliwości. Zadawaj zagadki, śpiewaj, włącz audiobook dla dzieci. Niektóre maluchy szybko usypiają podczas słuchania bajki. Nie proponuj jednak oglądania obrazków w książce – to może nasilić mdłości.
 • Jeśli maluchowi robi się niedobrze, poproś, aby głęboko oddychał przez nos, podaj mu wodę i jeśli to  możliwe, zatrzymaj auto.
 • Jedź spokojnie, bez nagłych skrętów, gwałtownego przyspieszania i hamowania – jeśli masz wybór, wybierz autostradę, aby jazda była bardziej płynna.

Sprawdź też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 8 głosy

Popularne tematy