18 tydzień ciąży - co się dzieje u mamy i dziecka?
18 tydzień ciąży to czas, kiedy niektóre kobiety czują pierwsze ruchy dziecka. Dziecko jest coraz większe, więc jego aktywność może być odczuwana przez mamę. Płód ma już ok. 14 cm długości, na palcach jego rąk i stóp widoczne są linie papilarne. Brzuch w 18 tygodniu ciąży wyraźnie się powiększa.
Spis treści:
- 18 tydzień ciąży – który to miesiąc?
- 18 tydzień ciąży – wielkość dziecka i rozwój
- 18 tydzień ciąży – ruchy dziecka
- 18 tydzień ciąży – USG i płeć dziecka
- 18 tydzień ciąży – badania
- Brzuch w 18 tygodniu ciąży i zmiany w ciele
- 18 tydzień ciąży bliźniaczej
18 tydzień ciąży – który to miesiąc?
18 tydzień ciąży to piąty miesiąc ciąży. Trwa właśnie drugi trymestr ciąży. To jednocześnie początek wyjątkowego miesiąca − kobiety będące w kolejnej ciąży właśnie teraz najprawdopodobniej pierwszy raz poczują ruchy dziecka. W 18 tygodniu ciąży wyraźnie zaczyna rosnąć brzuch i waga przyszłej mamy.
18 tydzień ciąży – wielkość dziecka i rozwój
W 18 tygodniu ciąży dziecko ma już ok. 14 cm i waży mniej więcej 140 g. Jego wielkość można porównać np. do sporej papryki.
Jak rozwija się dziecko w 18 tygodniu ciąży? 18-tygodniowe dziecko potrafi ssać kciuk, zaciskać dłoń i rozprostowywać palce. Zaczyna ziewać, może dokuczać mu czkawka.
Płód od samego początku jest unikatową, jedyną w swoim rodzaju osobą, ale w 18 tygodniu życia płodowego potrafi to już udowodnić: ma własne, niepowtarzalne linie papilarne na palcach rąk i stóp!
W 18 tygodniu życia płodowego następują też zmiany w układzie nerwowym dziecka – wokół komórek nerwowych powstaje osłonka mielinowa, która będzie je chronić.
Jak wygląda dziecko w 18 tygodniu ciąży? Poniżej wyrenderowane zdjęcie USG dziecka w 18 tygodniu ciąży:
Ruchy dziecka w 18 tygodniu ciąży
Dziecko od poczęcia jest bardzo ruchliwe, ale około 18 tygodnia życia płodowego zaczyna stopniowo wypełniać macicę. Ponieważ ma dość mało miejsca, przyszła może odczuwać pierwsze ruchy dziecka (obroty, kopnięcia, boksowanie). Ruchy płodu są teraz bardziej skoordynowane: dziecko wierci się, przeciąga, kręci główką, kurczy i rozprostowuje nóżki. Na tym etapie ciąży są one jednak słabo wyczuwalne i trudno określić, jak często je czuć. Intensywniejsze staną się już za jakieś 2 tygodnie.
Nie wszystkie kobiety odczuwają ruchy dziecka w 18 tygodniu ciąży, nawet te będące w kolejnej ciąży. Niektóre przyszłe mamy zaczynają je czuć w 20-22 tygodniu ciąży. Niepokój powinien budzić brak odczuwania ruchów dziecka po 22 tygodniu ciąży.
18 tydzień ciąży – USG i płeć dziecka
W czasie obowiązkowego na tym etapie ciąży USG wykonuje się szereg pomiarów, aby zbadać, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku, a ciąża nie jest zagrożona. Lekarz dokładnie ogląda i mierzy dziecko, ocenia też jego budowę anatomiczną. Określa ilość wód płodowych, długość szyjki macicy i stan łożyska.
Na USG między 18 a 22 tygodniem ciąży najpewniej uda się poznać płeć dziecka. Chociaż narządy płciowe płodu zaczęły się kształtować już w 9-11 tygodniu ciąży, to dopiero teraz stają widoczne zarówno u dziewczynki, jak i u chłopca.
Płeć dziecka łatwiej można rozpoznać podczas badania USG 4D, ale doświadczony lekarz nie potrzebuje do tego aż tak zaawansowanej techniki: chłopca od dziewczynki odróżni także na zwykłym badaniu USG 2D. Doświadczenie lekarza liczy się w tym wypadku bardziej niż sprzęt, jakim dysponuje. Oczywiście wszystko zależy też od ułożenia dziecka.
Zdjęcie z USG w 18 tygodniu ciąży
18 tydzień ciąży – badania
18 tydzień ciąży to środek terminu, w jakim Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca zrobienie badań i kolejną wizytę u ginekologa (powinna przypaść między 15 a 20 tygodniem ciąży). W tym czasie lekarz lub położna powinni wykonać:
- badanie pacjentki, w tym ginekologiczne,
- ocenę pH wydzieliny pochwowej,
- pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
- pomiar masy ciała.
W okolicy 18 tygodnia wykonuje się również kilka badań obowiązkowych:
- morfologię krwi,
- badanie ogólne moczu,
- przeciwciała anty-Rh.
Zaleca się również badanie w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie. W tym celu przeprowadza się tzw. test potrójny – βHCG, Estriol, AFP.
Brzuch w 18 tygodniu ciąży i zmiany w ciele
W 18 tygodniu ciąży macica osiąga rozmiar mniej więcej piłki do koszykówki. Nie rośnie jednak równomiernie, ale zazwyczaj rozrasta się tylko jej górna część. Przepływ krwi w tym narządzie znacznie się teraz zwiększa, więc siatka naczyń krwionośnych dookoła staje się gęstsza i liczniejsza.
Brzuch w 18 tygodniu ciąży jest już wyraźnie widoczny. Dno macicy znajduje się jeszcze pod pępkiem, więc uwypukla się na razie dolna część brzucha. To właśnie tam w 18 tygodniu ciąży znajduje się dziecko.
Ułożenie dziecka w 18 tygodniu ciąży wciąż się zmienia, gdyż maluch przyjmuje różne pozycje w zależności od nastroju i temperamentu.
Jeżeli mimo upływu tygodni brzuch nie rośnie, zwykle nie ma się czym niepokoić. Silne mięśnie, które mocno trzymają powiększającą się macicę, mogą sprawiać, że brzuch w 18 tygodniu ciąży nadal wydaje się mniejszy. Czasem powodem małego brzucha jest nadmiar kilogramów – przy obfitych kształtach jest mniej widoczny.
Waga mamy w 18 tygodniu ciąży
W 18 tygodniu ciąży masa ciała kobiety jest zwykle większa o ok. 1-2 kg, a w drugim trymestrze przybywa ich w sumie ok. 6. Przez całą ciążę dobrze jest przytyć od 11,5 do 16 kg. Tylko kobiety, które były bardzo szczupłe przed ciążą, prawidłowo przytyją więcej, czyli ok. 12,5-18 kg.
Ważne! Zapotrzebowanie na kalorie rośnie w II trymestrze ciąży zaledwie o 300 kalorii. Wilczy apetyt albo niektóre zachcianki ciążowe mogą sygnalizować niedobory składników odżywczych.
Jak zmienia się ciało w 18 tygodniu ciąży?
Nie tylko brzuch jest widocznym objawem ciąży. Całe ciało kobiety przygotowuje się teraz do urodzenia dziecka. Stąd dolegliwości, które może odczuwać przyszła mama:
Czasami warto sobie uświadomić, co za nimi stoi, by łatwiej je znosić:
18 tydzień ciąży bliźniaczej
Ciąża mnoga to duże obciążenie dla organizmu. Czy są jednak jakieś jej zalety? Oto one:
- najczęściej ciąża mnoga zostaje bardzo wcześnie wykryta, więc wszystko jest pod kontrolą już od samego początku;
- wizyty lekarskie są częstsze, co 2-3 tygodnie do 7 miesiąca, a potem jeszcze częściej;
- robi się więcej badań USG;
- lekarze bardziej szczegółowo zajmują się także zdrowiem kobiety.
Zobacz także:
- Jestem w ciąży, boli mnie brzuch. Czy powinnam to zgłosić lekarzowi?
- Co to jest ciąża pozamaciczna?
- Jakie przywileje przysługują mi w ciąży w pracy?