Reklama

Spis treści:

Reklama

25 tydzień ciąży – który to miesiąc?

25 tydzień ciąży to połowa szóstego miesiąca. Do końca drugiego trymestru ciąży pozostały już tylko dwa tygodnie. Każdy kolejny tydzień przybliża cię do momentu, w którym ujrzysz swoje dziecko. Poród już za ok. 15 tygodni, czyli za niewiele więcej niż 100 dni. Maluszek cały czas intensywnie się rozwija i zwiększa swoją wagę, a ty szykujesz się na konieczne badania.

Brzuch w 25 tygodniu ciąży

W 25 tygodniu ciąży u wielu przyszłych mam gwałtownie wzrasta waga. Nie warto jednak się tym nadto przejmować – dodatkowe kilogramy mają za zadanie jak najlepiej przystosować nasz organizm do ciąży, porodu oraz karmienia. Zazwyczaj znikają one niedługo po porodzie.

Twoja macica w 25 tygodniu ciąży ma już rozmiary piłki futbolowej (ma średnicę ok. 25 centymetrów). Brzuch uwypuklił się do przodu i do góry, a możliwe, że również na boki. Nic w tym dziwnego – sylwetka każdej ciężarnej kobiety wygląda nieco inaczej. Macica przygotowuje się porodu dzięki skurczom przepowiadającym, czyli tzw. skurczom Braxtona-Hicksa. Są one bezbolesne, ale w 25 tygodniu ciąży prawdopodobnie będziesz odczuwać charakterystyczny ból w dole brzucha i pachwinach (spowodowany naciąganiem ścięgien, na których zawieszona jest macica). Sposób ułożenia macicy nie ma wpływu na przebieg ciąży ani porodu. Między bajki włóż też teorie, że na podstawie kształtu brzucha można przewidzieć, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka (choć wróżenie z kształtu brzucha może być fajną zabawą!).

Uwaga, w 25 tygodniu ciąży może cię coraz bardziej swędzieć brzuch, a z upływem czasu ta dolegliwość będzie się nasilać. Przyczyny to: napięcie skóry i jej słabsze nawilżenie. Staraj się nie drapać. Ulgę przynosi częste smarowanie swędzącego brzucha preparatami nawilżającymi. Gdyby jednak zaczęła cię swędzieć cała skóra albo na brzuchu pojawiła się wysypka, skonsultuj się z lekarzem.

25 tydzień ciąży – USG i inne badania

W 25 tygodniu ciąży znasz już zapewne płeć dziecka (zazwyczaj udaje się ją określić w 18-20 tygodniu ciąży), ale to nie oznacza, że masz zrezygnować z badań USG w ciąży. Warto wykonywać kontrolne badania, które pozwolą stwierdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Prawdopodobnie w 25 tygodniu ciąży lekarz zleci ci badanie ogólne moczu, a także regularne mierzenie ciśnienia i kontrolę przyrostu wagi. Jeśli będzie taka konieczność, skieruje cię również na badanie:

  • przeciwciał odpornościowych (anty-Rh),
  • w kierunku toksoplazmozy (igG, igM),
  • przeciwciał anty-HIV,
  • określenie wysokości dna macicy,
  • badanie pH wydzieliny pochwowej,
  • cytologię.

W 25 tygodniu ciąży możesz wykonać test obciążenia glukozą. To badanie poziomu cukru, które składa się z 4 etapów:

  • pobranie krwi i określenie poziomu cukru na czczo,
  • wypicie roztworu 75 g glukozy,
  • pobranie krwi i określenie poziomu cukru 1 godzinę po wypiciu roztworu,
  • zmierzenie cukru 2 godziny po wypiciu glukozy.

Jeśli wynik testu obciążenia glukozą potwierdzi cukrzycę ciążową, ginekolog skieruje cię do diabetologa. Konieczna będzie specjalna dieta, a czasem także insulina.

25 tydzień ciąży to dobry czas, by wybrać szpital, w którym będziesz rodzić. W dużych miastach jest to łatwiejsze, ale w mniejszych miejscowościach pewnie zdecydujesz się na szpital najbliższy twojego miejsca zamieszkania. Warto wybrać się na wycieczkę do szpitala położniczego. To pozwoli ci nieco oswoić się z tym miejscem i uniknąć lęku przed nieznanym. Zapisz się też do szkoły rodzenia, zwłaszcza jeśli jest to twoja pierwsza ciąża. Podczas zajęć na pewno dowiesz się mnóstwa nowych i praktycznych rzeczy. Będziesz też miała okazję potrenować opiekę nad noworodkiem.

Jak wygląda dziecko w 25 tygodniu ciąży?

W 25 tygodniu ciąży dziecko rośnie w szybkim tempie, zarówno jeśli chodzi o długość, jak i wagę – ma już ok. 23-30 cm i waży ponad 700 g. Jest tak duże, że trudno je już nawet porównać do konkretnego owocu czy warzywa! Nozdrza dziecka, które dotychczas były zamknięte, zaczynają się otwierać – maluch może już ćwiczyć mechanizm oddychania, czyli wciągać i „wydychać” noskiem wody płodowe. Wygląda przy tym tak uroczo, że chciałoby się go przytulić. W organizmie płodu zachodzą kolejne ważne zmiany. W 25 tygodniu ciąży:

  • Pęcherzyki płucne są już prawie gotowe do tego, by dziecko mogło zaczerpnąć powietrza.
  • Sprawne są już struny głosowe dziecka, a maleństwu często zdarzają się czkawki (odczuwasz je jako rytmiczne niewielkie ruchy malucha w brzuchu).
  • Dziecko uspokaja się, kiedy jesteś w ruchu, a ożywia się, gdy odpoczywasz.

W 25 tygodniu ciąży na pewno już dość regularnie odczuwasz ruchy dziecka. Ale pamiętaj, że każde dziecko ma własny model częstotliwości ruchów i własne tempo rozwoju. Nie sugeruj się więc opowieściami innych mam o tym, jak ruszają się ich dzieci. Dopóki nie następuje radykalne zmniejszenie aktywności płodu lub jej ustanie – wszystko jest w porządku!

25 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

W 25 tygodniu ciąży twój organizm pracuje na najwyższych obrotach. Możesz uskarżać się na coraz większe zmęczenie i ogólne obniżenie nastroju. Już wkrótce możesz też zauważyć, że:

  • w twoich piersiach pojawiła się siara (u niektórych kobiet siara mogła zacząć wyciekać już wcześniej, a u innych trzeba będzie na to poczekać nawet do porodu);
  • miewasz zawroty oraz bóle głowy (to dlatego, że ilość krwi w twoim ciele systematycznie wzrasta, a równocześnie oddajesz dziecku żelazo);
  • masz obrzęki rąk i nóg, bo w twoim organizmie gromadzi się woda.

Być może właśnie w 25 tygodniu ciąży zaczęłaś w nocy chrapać? To zupełnie normalny objaw! Oddychanie nie jest już teraz taką prostą sprawą, ponieważ u kobiety:

  • zwężają się drogi oddechowe,
  • zwiększa się ilość tłuszczu w organizmie,
  • pojawia się ucisk na przeponę (mięsień wspomagający oddychanie).

Podczas ciąży macica z tyłozgięciem się powiększa i nie odbiega kształtem od tej zbudowanej prawidłowo. Zdarza się, że kobiety z tyłozgięciem skarżą się na większe dolegliwości ze strony kręgosłupa lędźwiowego i częściej muszą korzystać z toalety, ponieważ rosnąca macica uciska na pęcherz moczowy. Jeśli dojdzie do takich objawów, należy pamiętać o częstym uzupełnianiu płynów, aby organizm się nie odwodnił.

Masaż krocza w 25 tygodniu ciąży

Już w 25 tygodniu ciąży możesz zacząć masaż, który pomoże ci uniknąć nacięcia krocza podczas porodu. Wykonuj go regularnie, aż do rozwiązania. Warto również wprowadzić w życie więcej ruchu (oczywiście po konsultacji z lekarzem prowadzącym), który może pomóc zapobiec niektórym objawom ciąży np. żylakom, i poprawi twoje samopoczucie. Dobrze jest też rozpocząć ćwiczenia mięśni Kegla i dna miednicy.

Poród w 25 tygodniu ciąży

W 25 tygodniu organizm powoli przygotowuje się do porodu. Choć maluch nie jest jeszcze w pełni gotowy, by przyjść na świat (nie działa jego układ pokarmowy, maluch nie potrafi oddychać poza organizmem mamy, a także nie umie utrzymać stałej temperatury ciała), z każdym dniem staje się coraz bardziej samodzielny. Co ważne, dzięki współczesnej medycynie udaje się już utrzymać przy życiu dzieci ważące zaledwie 500 g.

25 tydzień ciąży mnogiej

Kobiety w ciąży wielopłodowej są bardziej narażone na odklejenie się łożyska − może ono nastąpić po 20 tygodniu ciąży, a jego objawem jest m.in. krwawienie, napięcie i twardnienie brzucha, który staje się bolesny przy ucisku. Nie martw się jednak na zapas, bo na pewno jesteś pod dobrą opieką, a twoja ciąża jest dokładnie monitorowana. Częste kontrole pozwalają wykryć i w porę zapobiec powikłaniom, zanim staną się one poważnym zagrożeniem.

Zobacz także:

Reklama

24 tydzień ciąży 26 tydzień ciąży

Reklama
Reklama
Reklama