Reklama

Zachcianki w ciąży uznawane są za jeden z typowych objawów ciąży. To dlatego ciężarne zazwyczaj bezkrytycznie im ulegają. Jednak nie każda ciążowa zachcianka jest warta zaspokojenia. Warto wiedzieć więcej o dziwnych zachciankach i silnej potrzebie zjadania określonych produktów w czasie ciąży.

Reklama

Zachcianki w ciąży – przyczyny

Zachcianki ciążowe mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej słyszymy o tym, że są wywołane działaniem ciążowych hormonów. Dokładniej – są one reakcją na ciążowe mdłości, które wywołują ciążowe hormony. Ciężarna która odczuwa silne nudności bardzo często ma potrzebę zjedzenia czegoś ostrego lub kwaśnego, aby przełamać tę dolegliwość. Nie zawsze jednak silny apetyt na określone smaki da się tylko w ten sposób wytłumaczyć. Czasem przyczyny ciążowych zachcianek mają podłoże emocjonalne, mogą wiązać się ze smakiem lub zapachem zapamiętanym z dzieciństwa. Niektóre mogą świadczyć również o tym, że ciężarnej brakuje witamin lub minerałów. Z tego względu ciążowych zachcianek nie należy bagatelizować.

Zachcianki w ciąży – kiedy się pojawiają?

Ciążowe zachcianki często pojawiają się już w pierwszym trymestrze i mogą być sygnałem, że w organizmie pojawiły się braki substancji odżywczych, które należy uzupełnić. Zachcianki mogą też wystąpić dopiero na początku drugiego trymestru, kiedy ustają poranne mdłości i związana z nimi niechęć do jedzenia.

Dziwne zachcianki – apetyt na węgiel, kredę, papier

Jesteś w ciąży i łykasz... ślinkę na myśl rosnących cenach węgla albo z rozrzewnieniem wspominasz czasy szkolne, gdy stałaś przy tablicy z kredą w ręku? Takie myśli mogą nawiedzić przyszłą mamę pod wpływem pojawiającego się apetytu na dziwne, niejadalne produkty, do których należy węgiel czy kreda. Chęć zjedzenia tego typu produktów może świadczyć o niedoborze składników odżywczych. Warto o swoich szczególnych upodobaniach, które pojawiły się w ciąży, powiedzieć lekarzowi. W ten sposób może objawiać się np. niedobór żelaza. Ginekolog zaleci odpowiednie badania krwi i w przypadku stwierdzenia niedoborów przepisze właściwy preparat witaminowo-mineralny.

Zachcianki w ciąży na kwaśne i ostre

Przyszłe mamy, które odczuwają mdłości, mogą mieć szczególne upodobanie do potraw o wyrazistych smakach. Stąd słynna zachcianka na kiszone ogórki. Jedzenie ich może przytłumić mdłości, ale ich nie usunie.

Z badań wynika, że na poranne nudności nie cierpią kobiety, które mają odpowiedni poziom witamin, zwłaszcza B6. Zwykle stanowi ona składnik preparatów witaminowych dla ciężarnych. Jeśli lekarz ci go przepisze, zażywaj tabletki regularnie. Witaminę B6 zawierają również banany i produkty zbożowe, np. pełnoziarnisty chleb.

Ciążowe mdłości pomoże złagodzić imbir kandyzowany lub imbirowa herbatka, którą zrobisz z plasterków świeżego korzenia imbiru zalanego wrzątkiem i parzonego przez 10 min. Świeży imbir utarty na tarce możesz dodawać do sałatek lub potraw na ciepło.

Zachcianki w ciąży na słodkie

Każdemu zdarzają się chwile słabości, w których sięga po coś słodkiego. Przyszłe mamy powinny jednak ograniczyć ilość słodyczy w swojej diecie. I to nie tylko dlatego, że nadmiar cukru prowadzi do cukrzycy ciążowej, nadwagi, wysokiego poziomu cholesterolu czy próchnicy. Jedzenie słodyczy przekłada się również na straty witamin i minerałów, które w okresie ciąży są potrzebne nie tylko kobiecie, ale również jej dziecku. Za zjedzenie ciastek czy słodkich deserów zapłacisz stratą witaminy B, wapnia czy żelaza – organizm zużywa je, by strawić cukier. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, wybierz owoce.

Zachcianka na lody, która często pojawia się w ciąży, z jednej strony może wiązać się z potrzebą zjedzenia czegoś słodkiego, z drugiej, silna chęć jedzenia lodu może być spowodowana niedoborem żelaza. Jeśli wciąż myślisz o lodowatych deserach, powiedz o nich lekarzowi na najbliższej wizycie. Być może rozwija się u ciebie anemia.

Sprawdź też: Zachcianki w ciąży a płeć dziecka

Niezdrowe zachcianki – czipsy, cola...

Pokusie na nie można ulec, ale bardzo rzadko. Lepiej je ograniczać, bo 10 dkg czipsów zawiera tyle kalorii co jeden pączek. W ciąży możesz jeść więcej, ale nie są to duże różnice. W drugim trymestrze możesz sobie pozwolić na 360 kcal więcej (jedną kanapkę). W trzecim – 475 kcal (tyle co talerz zupy). Dla ciebie i potomka lepiej, by nadmiar kalorii pochodził z produktów bogatych w korzystne dla zdrowia składniki odżywcze, nie z paczki czipsów. Gazowane napoje słodzone zawierają mnóstwo cukru (w dwulitrowej butelce może być nawet szklanka cukru), a napoje typu cola mają w składzie również kofeinę, która pobudza organizm. Picie małych ilości odgazowanej coli pozwala przezwyciężyć mdłości oraz wzdęcia.

Awersje do niektórych potraw

W ciąży pojawiają się także awersje do potraw i smaków, które wcześniej bardzo lubiłaś. Przyszłe mamy przechodzą na wegetarianizm albo odwrotnie – zaczynają jeść mięso. Może drażnić je zapach smażonego mięsa lub cebuli. Większość awersji mija zwykle po pierwszym trymestrze. Jeśli pozostają, a nie szkodzą, trzeba się z nimi pogodzić.

Ogromny apetyt w ciąży

Jednym z pierwszych objawów ciąży bywa wilczy apetyt. Świadczy o tym, że twój metabolizm się zmienił pod wpływem hormonów. Staraj się jednak nie połykać wszystkiego, co widzisz, bo szybko przekroczysz limit wagowy. Nadmiar kilogramów w ciąży, podobnie jak zbyt niska waga, może mieć zły wpływ na zdrowie, a nawet inteligencję dziecka. A zanim ono się urodzi, ty też będziesz się gorzej czuć. Jeśli musisz podjadać, wybieraj: nasiona słonecznika i dyni, płatki śniadaniowe z mlekiem, talerz ciepłej zupy, pełnoziarniste tosty z miodem.

Brak apetytu w ciąży

Męczą cię nudności, zgaga w ciąży, wymioty, nawet nie chcesz myśleć o jedzeniu. Takie objawy pojawiają się na początku ciąży i są efektem burzliwego wpływu hormonów na organizm. Dziecko jednak od samego początku jest uzależnione od stałych dostaw substancji odżywczych. Gdy jesteś głodna, brakuje mu paliwa, by mogło się dobrze rozwijać. Ponieważ pełny żołądek nasila przykre objawy, jedz mniej, ale częściej, np. co 3 godziny. Spadek poziomu cukru, do którego dochodzi, gdy jesteś głodna, może nasilać mdłości. Tuż przed zaśnięciem przyda się coś ciepłego – kisiel lub grzanka z miodem. Rano zacznij dzień od zjedzenia lekkiego śniadania. Gdy wychodzisz z domu, do torebki zapakuj: batonik zbożowy, orzechy, suszoną żurawinę. Ich smak pozwoli pokonać mdłości.

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Bożena Kowalska-Raczyńska

Specjalistka ginekologii i położnictwa, pracuje w klinice leczenia niepłodności Bocian
Reklama
Reklama
Reklama