Reklama

Porody w wodzie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ciepła woda rozluźnia mięśnie, odpręża i łagodzi ból. Właśnie po to w starożytnym Rzymie budowano łaźnie i z tego powodu wylegujesz się w wannie dłużej, niż nakazywałby rozsądek. Dla jednych poród w wodzie to dziwactwo, dla innych najlepszy sposób na urodzenie dziecka. Jak jest naprawdę? Niektóre szpitale już oferują rodzącym porody w wodzie. A jeżeli zaplanowałaś poród w domu, to może być coś dla ciebie. Wypożycz przenośny basen, w którym będziesz mogła spędzić fazy wstępne porodu i gdzie, jeśli zechcesz, urodzisz swoje dziecko. Rodząca kobieta potrzebuje relaksu i ulgi bardziej niż ktokolwiek inny. A jak przebiega poród w wodzie?

Reklama

Poród w wodzie:

Różnice między porodem w wodzie a rodzeniem na łóżku

Kobiety, które rodziły i na łóżku porodowym, i w wodzie, uważają, że różnica jest kolosalna. W wannie były spokojniejsze, bardziej rozluźnione i było im łatwiej przyjąć wygodną pozycję. Lepiej znosiły ból porodowy i czuły się bezpieczniej. Po porodzie były mniej zmęczone i na ogół o własnych siłach docierały do łóżka. Mają satysfakcję, że udało im się zrealizować swój zamiar i o wiele milsze wspomnienia z sali porodowej. Osobna sala, intymna atmosfera, oprawa towarzysząca porodowi w wodzie (łagodne oświetlenie, muzyka itd.) to rzeczy, które wymieniają najczęściej.

Przebieg porodu w wodzie

Najczęściej wanna ustawiona jest w osobnym, zacisznym pomieszczeniu. Dziecko trafia z wody (płodowej) do wody (tej w wannie) i przez moment unosi się w niej, podtrzymywane przez położną. Następne chwile spędza w ramionach mamy. Pępowina zostaje przecięta dopiero wtedy, gdy przestaje tętnić. Na ogół robi to nie lekarz czy położna, ale tata. Wszystko odbywa się w spokoju, przy przytłumionym świetle, często także przy muzyce. Łożysko rodzi się najczęściej już poza wodą.

Nie należy kontynuować wodnego porodu w następujących przypadkach:

  • jeśli pęknie pęcherz płodowy i nie ma dobrej dynamiki porodu,
  • jeśli pęknie pęcherz płodowy, a jest infekcja pochwy i brak rozwarcia,
  • matka gorączkuje.

Zasady porodu w wodzie

Zanim wejdziesz do wanny podczas porodu, musisz wiedzieć kilka rzeczy o porodzie w wodzie:

  • Do wody wchodzi się, gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi 5 cm.
  • Nie należy w niej przebywać dłużej niż 1 godzinę za jednym razem – przy podniesionym poziomie endorfin spada ciśnienie krwi.
  • Temperatura wody powinna wynosić około 37°C. Temperatura dziecka jest o 1°C wyższa od temperatury ciała matki, a przy temperaturze powyżej 39°C nastąpi niedotlenienie płodu.
  • Jeśli będzie istniało podejrzenie niedotlenienia płodu, będziesz zmuszona wyjść z wody, aby ostatni etap porodu odbył się poza nią.
  • Jeżeli do wody dodasz olejki eteryczne, będziesz mogła w niej przebywać tylko w fazie rozwierania.
  • Jeżeli chcesz wywołać skurcze macicy, do wody możesz dodać naparu z cukrownicy.
  • Aby odkazić wodę, można do niej dolać naparu z tymianku i skrzypu polnego. W wodzie można przebywać ze swoim partnerem, o ile wanna jest wystarczająco duża.

Ważne: sprawdź, czy na pewno poród w wodzie ci odpowiada. Przekonasz się o tym, wchodząc do wanny podczas rozszerzania się szyjki macicy. Gdy nadejdą skurcze, zobaczysz, czy faktycznie woda ci służy, czy jednak nie czujesz się w niej komfortowo. Niektóre kobiety zupełnie inaczej odczuwają ból porodowy w wodzie – w niektórych przypadkach ból z okolic brzucha przenosi się na okolicę krzyżową i staje bardziej dokuczliwy. Jeżeli stwierdzisz, że jednak poród w wodzie ci nie odpowiada, po prostu wyjdź z wanny. Nikomu nie musisz się tłumaczyć, dlaczego rezygnujesz z czegoś, co wychwalają inne kobiety.

Ból podczas porodu w wodzie

– Rozluźnienie mięśni powoduje szybsze rozwieranie się szyjki macicy, a więc poród trwa krócej. Kobietom rzadziej trzeba nacinać krocze. Często nie są nawet potrzebne środki przeciwbólowe ani znieczulenia – mówi dr Marek Nowak, propagator porodów w wodzie na Dolnym Śląsku. – Co do bólu: trudno obiektywnie stwierdzić, czy taki poród mniej boli. Nie da się tego dokładnie zmierzyć. Z całą pewnością zmniejsza się natomiast subiektywne odczucie bólu: po wejściu do wody kobiety odczuwają wyraźną ulgę. Nie można jednak liczyć na to, że w wannie wszystko odbędzie się bezboleśnie – tłumaczy dr Nowak.

Zalety porodu w wodzie

Poród w wodzie ma wiele zalet:

  • w pierwszej fazie porodu woda może wpływać kojąco na bóle porodowe,
  • kobietom, które rodzą w wodzie, podawane są podczas porodu mniejsze dawki środków przeciwbólowych,
  • w trakcie porodu w wodzie czas rodzenia się dziecka skraca się o ok. 30 minut.

Wady porodu w wodzie

Istnieje jednak ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, jakie mogą wystąpić podczas porodu w wodzie:

  • podwyższone ryzyko infekcji zarówno matki jak i dziecka,
  • możliwość wypadnięcia pępowiny,
  • problemy z tzw. odruchem nurkowania u noworodków – u osłabionych czy zestresowanych dzieci woda może dostać się do płuc.

Poród w wodzie jest dobry dla dziecka

Wodne środowisko wcale nie jest obce dziecku. W końcu spędziło w płynach całe 9 miesięcy! Taki poród jest dla niego bezpieczny. Zdrowy noworodek nie zaczyna oddychać natychmiast po opuszczeniu brzucha. Przez pierwsze chwile korzysta z tlenu, który wciąż jeszcze otrzymuje za pośrednictwem pępowiny. Pierwszy wdech bierze dopiero po wyjęciu z wody.

Korzyści, jakie odnosi dziecko z porodu w wodzie:

  • zmniejsza się ryzyko niedotlenienia płodu,
  • kontakt matka-dziecko jest jakościowo lepszy,
  • mniej radykalna jest zmiana środowiska w chwili narodzin (dziecko z jednego środowiska wodnego przenosi się w drugie, podobna jest temperatura otoczenia),
  • eliminuje się w ten sposób ryzyko upadku dziecka.

Wady dla maluszka:

  • w przypadku niedotlenienia dziecka możliwe jest jego zachłyśnięcie się wodą (czasami zanieczyszczoną),
  • po wyjęciu z wody może dojść do wyziębienia ciała dziecka.

Zwolennicy porodów w wodzie uważają, że dzieci urodzone w ten sposób są spokojniejsze i bardziej pogodne, bo nie są narażone na szok. Noworodek, który rodzi się na łóżku porodowym, natychmiast po przyjściu na świat jest bombardowany całą masą bodźców. Prosto z zacisznego, ciepłego brzucha mamy trafia w obcy, sprawiający wrażenie groźnego świat, pełen jaskrawego światła, ludzi, głosów, instrumentów medycznych. Poród w wodzie wygląda zupełnie inaczej.

Więcej o porodzie:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama