Cztery fazy porodu naturalnego, fachowo nazywane okresami porodu, to czas, gdy ciąża się kończy, a ciało kobiety przygotowuje się do porodu i wydaje dziecko na świat. Poród jednak nie kończy się wraz z narodzinami dziecka. Po nim następują dwie ostatnie fazy porodu, podczas których świeżo upieczona mama może już cieszyć się nowo narodzonym maleństwem. Warto w czasie ciąży zapoznać się z tym, co będzie działo się na porodówce, bo często to niewiedza jest głównym źródłem lęku przed porodem.

Reklama

Fazy porodu naturalnego:

Pierwsza faza porodu (utajona faza porodu)

Pierwsza faza porodu naturalnego zaczyna się, gdy odchodzą wody płodowe lub wraz z początkiem regularnej akcji skurczowej macicy. Faza ta trwa zwykle do 16 godzin. W tym czasie następują regularne skurcze porodowe, które pojawiają się coraz częściej – czas między jednym a drugim skraca się w miarę postępu porodu. Ich celem jest skrócenie szyjki macicy i jej rozwarcie. Pierwsza faza porodu kończy się, gdy rozwarcie szyjki macicy osiąga 8-10 cm.

Druga faza porodu (faza aktywna porodu)

Drugi okres porodu trwa znacznie krócej, a na jego początku pojawiają się skurcze parte. To dzięki nim możliwe jest wypychanie dziecka z macicy i dróg rodnych kobiety. Na tym etapie ocenia się, czy kobieta jest w stanie urodzić naturalnie – jeśli nie, podejmowana jest decyzja o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. Przedłużająca się druga faza porodu może być także wskazaniem do przeprowadzenia porodu kleszczowego. Druga faza porodu kończy się wraz z przyjściem dziecka na świat.

Pamiętaj, najskuteczniejsze parcie jest wtedy, gdy odbywa się na szczycie skurczu partego, czyli w momencie, gdy dyskomfort wynikający ze skurczu jest największy.

Zobacz także

Trzecia faza porodu

Przedostatni okres porodu to czas, gdy wydalane jest łożysko, a dziecku przecina się pępowinę. Łożysko rodzi się najczęściej podczas jednego skurczu, który raczej nie jest bolesny. Położna lub lekarz oglądają łożysko (musi ono zostać wydalone w całości, bo jeśli tak się nie stanie, konieczne będzie łyżeczkowanie macicy). Tylko w pełni opróżniona macica zacznie się obkurczać i da sygnał do produkcji mleka przez gruczoły mlekowe. Na tym etapie zszywa się krocze po porodzie – o ile pękło albo zostało nacięte.

Czwarta faza porodu

Czwarty, ostatni okres porodu, to czas na obserwację kobiety po porodzie. Położna lub lekarz sprawdzą, czy krwawienie z dróg rodnych jest prawidłowe, i czy macica zaczyna się obkurczać. W tym czasie możesz już tulić dziecko w ramionach i próbować je karmić, co stymuluje macicę do obkurczania się.

Fazy porodu: kiedy jechać do szpitala?

Do szpitala rodząca powinna dotrzeć w pierwszej fazie porodu. Gdy skurcze pojawiają się co 7-10 minut i trwają kilkadziesiąt sekund, nie ma na co czekać i trzeba już jechać na porodówkę. Dlatego torbę do porodu spakuj z wyprzedzeniem, aby w odpowiedniej chwili tylko ją złapać i pędzić do szpitala.

Ile trwają fazy porodu?

U każdej kobiety fazy porodu mogą trwać krócej lub dłużej – to w dużej mierze kwestia indywidualna. Jedynie czwarty okres porodu trwa zawsze tyle samo czasu, bo jest to procedura, a nie naturalny proces. I tak:

  • I faza porodu – trwa 9-16 godzin; krócej (nawet znacznie) u kobiet, które rodzą kolejny raz, a dłużej u pierworódek.
  • II faza porodu – trwa zwykle do 2 godzin.
  • III faza porodu – trwa najczęściej kilkanaście minut.
  • IV faza porodu – trwa ok. 2 godzin.

Która faza porodu boli najbardziej?

Wbrew pozorom bardzo trudno powiedzieć, która faza porodu jest najbardziej bolesna. Część kobiet twierdzi, że najboleśniej przeżyło pierwszą fazę porodu, a część, że drugą. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, progu bólu oraz od nastawienia psychicznego.

Pierwsza faza porodu jest najdłuższa. Początkowo skurcze są słabe, rzadkie i krótkie – pojawiają się co 15-20 minut i trwają ok. 30 sekund. Z upływem czasu narasta ich częstotliwość, siła i czas trwania (nawet do 90 sekund), co staje się coraz mniej komfortowe, a część kobiet twierdzi, że jest już bardzo bolesne. W tym etapie porodu kobieta nie może zbyt aktywnie uczestniczyć, więc czekanie na pełne rozwarcie szyjki macicy jej się dłuży, a każdy skurcz dokucza coraz bardziej. Z tego względu wiele mam uznaje pierwszą fazę porodu za najbardziej bolesną.

Z drugiej strony najsilniejsze i najdłuższe są skurcze parte. Ale jest to także czas, gdy kobieta może aktywnie uczestniczyć w porodzie i wie, że już niebawem przytuli dziecko. Z tego względu niektóre mamy zapamiętują drugą fazę porodu jako mniej bolesną, choć są i takie, które przechodzą wówczas kryzys.

Dużą przeszkodą w przetrwaniu porodu może być tokofobia.

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama