Jak wygląda zapłodnienie komórki jajowej u człowieka?
Zapłodnienie komórki jajowej to fascynujący proces. Zobacz na zdjęciach, jak wygląda zapłodnienie u człowieka i dowiedz się, jakie warunki muszą zostać spełnione, by powstało nowe życie.
1 z 5
Wiele osób zastanawia się, jak dokładnie wygląda zapłodnienie. Tłumaczymy, na czym polega ten proces. By doszło do zapłodnienia, konieczna jest penetracja, dzięki której plemniki przedostaną się do pochwy. Następnie gameta męska musi połączyć się z gametą żeńską.
Jak wygląda zapłodnienie u człowieka?
Zapłodnienie u człowieka polega na połączeniu się komórki jajowej z plemnikiem (gamety męskiej z żeńską). Żeby do niego doszło, nasienie mężczyzny musi znaleźć się w pochwie kobiety. Istotny jest także moment, kiedy to się stanie – do zapłodnienia dochodzi jedynie w odpowiednim momencie cyklu menstruacyjnego kobiety (przed owulacją oraz w okresie dni płodnych). Do zapłodnienia dochodzi podczas pełnego stosunku seksualnego, jednak zdarzają się bardzo rzadkie przypadki ciąży bez wytrysku.
Proces zapłodnienia krok po kroku
Jak wygląda zapłodnienie komórki jajowej? W trakcie owulacji komórka jajowa zostaje uwolniona z pęcherzyka Graffa. Od tego czasu ma 24 godziny zapłodnienie. Po wytrysku plemniki ścigają się, by do niej dotrzeć – najpierw przez kanał szyjki macicy, a następnie do jajowodów. W momencie, gdy plemnik trafi na komórkę jajową – zaczyna drążyć otwór w jej osłonce. Następnie przedostaje się przez tę zaporę, wnika do komórki jajowej i łączy się z nią. W momencie połączenia plemnika i komórki jajowej dochodzi do zapłodnienia.
Po jakimś czasie kobieta zacznie odczuwać pierwsze objawy ciąży. Do najczęstszych należą m.in. tkliwość piersi, nudności i mdłości, Zmienia się również jej szyjka macicy. Szyjka macicy po zapłodnieniu staje się twarda i wydłużona. Jej zadaniem jest utrzymanie zarodka, a później płodu na właściwym miejscu, czyli w macicy. W ujściu szyjki tworzy się czop śluzowy, który uniemożliwia przedostawanie się do macicy bakterii z pochwy.
W naszej galerii znajdziesz zdjęcia obrazujące, jak wygląda zapłodnienie komórki jajowej u człowieka. Żeby dokładnie wiedzieć, kiedy doszło do zapłodnienia, możesz skorzystać z naszego kalkulatora zapłodnienia.
Zobacz także:
2 z 5
Zapłodnienie komórki jajowej
Aby doszło do zapłodnienia, w organizmach kobiety i mężczyzny musi dojść do wielu skomplikowanych procesów. Naukowcy wciąż ich dokładnie nie poznali! Początek życia ludzkiego, nawet dziś, w XXI wieku, pozostaje więc dla ludzi bardzo tajemniczy.
Mimo to wielu faktów jesteśmy już pewni – oto jeden z ok. 250 milionów plemników, które rozpoczęły wielki wyścig od pochwy przez macicę do jajowodów. Ten jako pierwszy dotarł do komórki jajowej, zdołał sprawnie przeniknąć przez jej błony ochronne i udało mu się ją zapłodnić.
20 godzin później nastąpił pierwszy podział jajeczka, potem kolejny i jeszcze kolejny... Czy uwierzysz, że już w tym momencie ustalone są płeć dziecka oraz wiele jego cech fizycznych i psychicznych?
3 z 5
Początek nowego życia
6-7 dni po zapłodnieniu płód liczy już około 100 komórek. Z części z nich rozwinie się ciało dziecka, z pozostałych powstaną błony płodowe i łożysko. Blastocysta (tak nazywa się zarodek człowieka w tym stadium rozwoju) właśnie zagnieżdża się w macicy.
Wyobraź sobie, że zaledwie 3 tygodnie po zapłodnieniu płód ma już głowę z zawiązkami oczu i uszu, zaczątek mózgu i rdzenia kręgowego. Choć wiele kobiet jest jeszcze nieświadomych swojego stanu, w ich łonie płód zmienia się wręcz z godziny na godzinę. Ale to dopiero początek wielkich zmian. Tak, przez najbliższe 9 miesięcy naprawdę dużo się zmieni w twoim życiu.
4 z 5
Czas wielkich zmian
Niezależnie od tego, czy staracie się z partnerem o dziecko, czy też ciąża będzie absolutną niespodzianką, na wieść o dziecku możesz doświadczać wielu, często nawet sprzecznych uczuć.
Po pierwsze, macierzyństwo to wielka rewolucja w życiu. Nawet wyczekani potomkowie budzą lęk rodziców przed nieznaną przygodą, jaką jest odpowiedzialność za wychowanie innego człowieka. Po drugie, po zapłodnieniu w ciele kobiety rozpoczyna się prawdziwa burza hormonalna, a ta również sprzyja bardzo emocjonalnym reakcjom. Nie wstydź się ich, nie czuj się winna. Są one całkowicie normalne w ciąży!
5 z 5
Kiedy zrobić test ciążowy?
Aby sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia, warto zrobić test ciążowy. Należy jednak pamiętać, że test należy wykonać zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Niestety nawet wtedy nie daje on 100-procentowej pewności, dlatego warto udać się lekarza, który potwierdzi lub wykluczy ciążę.