Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Zastanawiasz się, czy w ciąży można jeść szparagi? Być może właśnie teraz odczuwasz na nie szczególny apetyt, ale chcesz mieć pewność, co do ich zdrowotnych właściwości? Sprawdź, jaki wpływ na zdrowie mają zielone i białe szparagi. I czy to prawda, że są znakomitym, naturalnym źródłem kwasu foliowego.
Szparagi pojawiają się wiosną. Ułożone w pęczki, kuszą delikatnym smakiem i całym wachlarzem potraw, które można z nich przyrządzić. Aby nacieszyć się szparagami, trzeba się spieszyć – to warzywo sezonowe, które jest dostępne jedynie do początku lipca. To bardzo ważna wiadomość, zwłaszcza dla kobiet w ciąży, które nie tylko mogą, ale powinny śmiało sięgać po szparagi jak najczęściej.
Spis treści:
- Szparagi: sezonowa bomba witaminowa
- Szparagi w ciąży? Naturalnie!
- Potrawy ze szparami w ciąży: przeciwwskazania
Szparagi: sezonowa bomba witaminowa
Szparagi cieszą się rosnącą popularnością. Choć do niedawna kojarzyły się ze składnikiem dość wykwintnych potraw, w ostatnim czasie sięgamy po nie coraz śmielej. Jesteśmy świadomi ich wyjątkowych właściwości smakowych i zdrowotnych.
W szparagach białych i zielonych bogactwo takich składników odżywczych istotnych dla kobiet w ciąży jak:
- Witamina B9
- Witamina B1
- Witamina B2
- Niacyna B3
- Wapń
- Żelazo
- Magnez
Nie bez znaczenia jest, że szparagi to warzywo lekkostrawne i o niskim indeksie glikemicznym (co oznacza, że syci na długo).
Jakie szparagi wybierać - zielone czy białe?
Zielone szparagi są cieńsze i mniej włókniste od białych. Swój kolor zawdzięczają promieniom słonecznym. Białe szparagi nie zielenią się, ponieważ dojrzewają pod ziemią. I jedne, i drugie mają moc prozdrowotnych właściwości.
Czytaj też: Szparagi białe czy zielone – jak je obierać?
Szparagi w ciąży? Naturalnie!
Szparagi (zarówno zielone, białe, jak i fioletowe) mają właściwości, które są szczególnie ważne dla przyszłych mam i ich pociech.
Przede wszystkim wynika to z dużej zawartości witaminy B9 w postaci folianów. Foliany to to samo co kwas foliowy, z tą różnicą, że występuje naturalnie, a nie w tabletkach.
Specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka, w swych zaleceniach żywieniowych dla kobiet w ciąży, podkreślają, że przyjmowanie suplementów nie zwalnia ze spożywania produktów bogatych w foliany. Wręcz przeciwnie – przyszłe mamy powinny dbać, by w ich diecie nie zabrakło źródeł naturalnego kwasu foliowego.
Produktem najbogatszym w foliany jest szpinak. Na drugim miejscu jest komosa ryżowa, na trzecim natka pietruszki. Szparagi zajmują w tym rankingu 4. pozycję.
Wysoka zawartość witamin z grupy B (B1, B2, B3, B9) sprawia, że szparagi stanowią bardzo cenny składnik diety zwłaszcza w III trymestrze ciąży. To wtedy rośnie zapotrzebowanie na te witaminy, a ich niedobór może hamować wzrost komórek, również tkanki nerwowej.
Potrawy ze szparagami w ciąży: przeciwwskazania
Niekwestionowaną zaletą szparagów jest to, że można przyrządzać je na wiele sposobów. Szukając przepisów na smaczne i zdrowe dania ze szparagami w roli głównej – zwróć uwagę, czy w nie występują w nich składniki, które ci szkodzą. Na przykład jeśli unikasz tłustych potraw – zamiast szparagów z bułką tartą i masełkiem lub szparagów z sosem holenderskim czy beszamelowym – postaw na szparagi z sosem jogurtowo-rzodkiewkowym.
Wypróbuj nasze przepis na potrawy ze szparagów:
- szparagi z tagliatele
- szparagi w zielonym sosie
- zupa z zielonych szparagów
- szparagi na płatkach cielęciny
Do potraw ze szparagów znakomicie pasuje białe wino – ale z przyczyn oczywistych, w ciąży wykreślamy alkohol na całe 9 miesięcy. By uniknąć ryzyka, że jednym ze składników sosu serwowanego do szparagów jest białe wino – upewnij się, że do potrawy nie dodano alkoholu.
Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Spożycie szparagów ma pewien skutek uboczny, którym jest nieprzyjemny zapach moczu. Dzieje się tak z powodu tego, jak nasz organizm radzi sobie z metabolizmem szparagów – aminokwasy w nich zawarte przekształcają się w związki zawierające siarkę).
Zobacz także: