6. miesiąc ciąży – jak czuje się ciężarna, jak rozwija się płód?
6 miesiąc ciąży kończy drugi trymestr. Brzuch przyszłej mamy jest już spory, a dziecko ćwiczy na nim siłę swoich piąstek i nóg. W 6 miesiącu ciąży płód zaczyna otwierać oczy i coraz lepiej słyszy głosy z zewnątrz. Sprawdź, kiedy dokładnie rozpoczyna się 6 miesiąc ciąży, jakie tygodnie obejmuje i co ważnego dzieje się w tym czasie.
6 miesiąc ciąży trwa od początku 23 tygodnia ciąży do końca 27 tygodnia. Brzuch kobiety jest coraz większy, a płód kończy już pewien etap rozwoju układu nerwowego. Z tego względu nadal powinnaś dbać o spokój, unikać stresujących sytuacji, żeby twoje podenerwowanie nie wpłynęło negatywnie na zdrowie psychiczne dziecka w przyszłości.
Spis treści:
- Brzuch i waga w 6 miesiącu ciąży
- 6 miesiąc ciąży – dolegliwości
- 6 miesiąc ciąży – rozwój dziecka
- Jak wygląda dziecko w 6 miesiącu ciąży?
- USG i inne badania w 6 miesiącu ciąży
- 6 miesiąc ciąży – zagrożenia
Brzuch i waga w 6. miesiącu ciąży
Brzuch w 6 miesiącu ciąży jest już na tyle duży, że nie da się nie zauważyć ciąży. Jest jednak również jeszcze na tyle mały, że nie za bardzo przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności.
Mały brzuch w 6 miesiącu ciąży nie powinien być powodem do niepokoju. Organizm każdej kobiety jest inny i w inny sposób może reagować na ciążowe zmiany. Powodem takiego stanu mogą być silne mięśnie przyszłej mamy, które mocno trzymają powiększający się brzuch, sprawiając, że przez to wydaje się mniejszy. Brzuch może być także mniej widoczny u kobiet, które mają obfite kształty.
W 6 miesiącu ciąży kobieta waży 5-6 kilogramów więcej. W macicy znajduje się około pół litra płynu owodniowego. Spełnia on bardzo ważną funkcję: chroni dziecko przed urazami i łagodzi wstrząsy (dzięki temu płód jest bezpieczny). W płynie owodniowym pływają złuszczone komórki naskórka płodu, włoski, maź płodowa oraz produkty przemiany materii.
Rozciągająca się mocno skóra brzucha jest narażona na rozstępy. Jeśli dotąd tego nie robiłaś, w 6 miesiącu ciąży zacznij dbać swoje ciało:
- Nawilżaj i masuj skórę – dzięki temu będzie bardziej jędrna i elastyczna, a przez to mniej podatna na uszkodzenia. Nie zapominaj o piersiach i pośladkach. Tam także tworzą się rozstępy.
- Stosuj preparaty dla kobiet w ciąży – nie uczulają i zawierają składniki, których twoja skóra potrzebuje teraz najbardziej. Możesz także stosować zwykłą oliwkę.
- Bądź systematyczna – nawet najlepszy krem na świecie nie pomoże, jeśli będzie stał na półce w łazience. Nawilżaj skórę dwa razy dziennie.
Między bajki włóż też teorie, że na podstawie kształtu brzucha można przewidzieć, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka.
6 miesiąc ciąży – dolegliwości
W 6 miesiącu ciąży przyszłe mamy często skarżą się na nietrzymanie moczu. Ta denerwująca dolegliwość nęka aż połowę ciężarnych. Spowodowana jest narastającym uciskiem macicy na pęcherz moczowy i zdarza się najczęściej podczas śmiechu, kichania i kaszlu. Jeśli nietrzymanie moczu (zwane też wysiłkowym nietrzymaniem moczu) stwarza duże problemy, warto nosić podpaski i wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, które kontrolują oddawanie moczu.
Koniec drugiego trymestru ciąży może przynieść znużenie. Możesz mieć już dość ustawicznego myślenia o brzuchu i dziecku. To zdrowy objaw, który na pewno nie oznacza, że zbyt mało przejmujesz swoim stanem.
Naturalne jest również zmęczenie fizyczne, które pojawia się w 6. miesiącu ciąży. W tym czasie część przyszłych mam zaczyna odczuwać kłopoty ze snem. Poszukaj własnych sposobów na bezsenność w ciąży. Zacznij od spaceru przed położeniem się do łóżka. Dotleniony organizm łatwiej zasypia.
Nie martw się kłuciem czy niezbyt dokuczliwymi bólami w dole brzucha – to oznaka rozciągających się więzadeł, które muszą dopasować się do zmian zachodzących w jamie brzusznej.
Przyszłym mamom w 6. miesiącu ciąży mogą towarzyszyć także zawroty głowy. Ich przyczyną bywają zmiany hormonalne, które wpływają na pracę serca, rozszerzenie się naczyń krwionośnych, a także fizjologiczny spadek ciśnienia tętniczego krwi. Zawroty głowy mogą być jednak także spowodowane nieodpowiednią dietą, zbyt małym nawodnieniem lub niedokrwistością z niedoboru żelaza.
Ból krocza w 6.miesiącu ciąży nie jest powodem do niepokoju. Warto jednak o nim powiedzieć lekarzowi prowadzącemu ciążę. Ginekolog wykluczy rozejście spojenia łonowego.
Przyszłe mamy w 6 miesiącu ciąży mogą borykać się także ze zgagą, która może się nasilać wskutek nieodpowiedniej diety.
6 miesiąc ciąży – rozwój dziecka
Płuca dziecka w 6 miesiącu ciąży zaczynają wytwarzać surfaktant, czyli substancję chroniącą przed zapadaniem się i sklejaniem pęcherzyków płucnych. Po urodzeniu pomaga ona noworodkowi w rozprężaniu płuc i nabieraniu powietrza.
W 6 miesiącu ciąży płód zyskuje większą świadomość otaczającego go świata. Jeśli mama czegoś się przestraszy, dziecko odczuje ten lęk. Ok. 24. tygodnia ciąży dziecko zaczyna mieć własny dobowy rytm snu i czuwania, który kształtuje się na wzór matczynego rytmu dobowego. Przetrwa, co ciekawe, także po narodzinach.
W 6 miesiącu ciąży kończy się wzrost liczby komórek i zwojów nerwowych. Pod koniec miesiąca fale mózgowe dziecka przypominają fale u noworodka. Przyszła mama powinna nadal szczególnie o siebie dbać. Stwierdzono bowiem, że matczyny stres na tym etapie ciąży może wpływać na tworzenie się sieci połączeń między komórkami w mózgu i w przyszłości skutkować pojawieniem się u dziecka problemów natury psychicznej.
6 miesiąc ciąży – ruchy dziecka
W 6 miesiącu ciąży płód porusza się swobodnie i intensywnie, ma jeszcze sporo miejsca w brzuchu mamy, by zmieniać swoją pozycję. Ruchy jego kończyn są silniejsze i lepiej skoordynowane. Dziecko umie już chwytać stopy i zacisnąć ręce w piąstki. Od 20. tygodnia można też podczas badania USG zaobserwować ruchy oddechowe, które świadczą o prawidłowym rozwoju układu oddechowego.
Koniec 6 miesiąca ciąży wiąże się ze wzrostem częstotliwości i siły ruchów klatki piersiowej oraz odruchu ssania. Aktywność płodu jest ściśle uzależniona od aktywności mamy – gdy kobieta chodzi lub ćwiczy, dziecko jest mniej aktywne, gdy mama siedzi lub leży, zaczyna się poruszać. To ważna informacja, bo zarówno zbyt aktywna, jak i unieruchomiona ciężarna nie stymuluje rozwoju ruchowego płodu.
Od momentu, kiedy poczujesz częste ruchy dziecka, powinnaś zacząć je kontrolować. Długie przerwy w aktywności dziecka (ponad trzy godziny) powinnaś zgłaszać lekarzowi.
Jak wygląda dziecko w 6 miesiącu ciąży?
Twarz dziecka jest już niemal ukształtowana – ma wygląd buzi noworodka. Płód zaczyna otwierać oczy. Przez kilka miesięcy jego powieki były zamknięte, by siatkówka (część oka, która odpowiada za ostrość widzenia), mogła się rozwijać. Tęczówka nadal jest słabo wybarwiona.
Waga dziecka w 6 miesiącu ciąży
Od końca drugiego trymestru zmienia się sposób mierzenia dziecka. Odtąd płód nie będzie już mierzony od główki do pośladków, lecz od stóp do głowy. Dziecko ma już ok. 38 cm, a jego waga najprawdopodobniej przekracza kilogram. Gdyby poród zaczął się teraz, dziecko ma szanse na przeżycie. Będą one rosły z tygodnia na tydzień.
Badania w 6 miesiącu ciąży
W 6. miesiącu obowiązkowo wykonuje się badanie glukozy w ciąży (test obciążenia glukozą). Lekarz zaleca go około 25. tygodnia, by wykluczyć tzw. cukrzycę ciężarnych. Jeśli z badania wyniknie, że ją masz, ginekolog skieruje cię do diabetologa. Konieczna wówczas jest dieta, a czasem także przyjmowanie insuliny.
Jak wygląda badanie poziomu glukozy? Dostaniesz do wypicia glukozę i po godzinie zostanie ci pobrana krew. Przed tym badaniem nie musisz być na czczo. Możesz zgłosić się do przychodni o dowolnej porze (bez znaczenia jest godzina ostatniego posiłku).
Inne badania w 6 miesiącu ciąży:
- badanie ogólne moczu – nie może być w nim białka, cukru, białych ani czerwonych krwinek,
- morfologia krwi.
Ponadto lekarz oceni:
- pH wydzieliny pochwowej. Pozwala ocenić stan bakteriobiologiczny pochwy i szyjki macicy,
- wysokość dna macicy,
- ciśnienie krwi,
- przyrost masy ciała.
W 6 miesiącu standardowo nie wykonuje się USG. Najbliższe badanie USG powinno się odbyć między 28. a 32. tygodniem ciąży. Wtedy lekarz oszacuje tzw. potencjał wzrastania płodu (dzięki temu, że struktury kostne staną się coraz bardziej wysycone wapniem, w badaniu USG można zmierzyć długość kończyn i wykluczyć nieprawidłowości kręgosłupa i czaszki).
6 miesiąc ciąży – zagrożenia
Do zagrożeń w 6 miesiącu ciąży należy poród przedwczesny. Dzieci urodzone w tym czasie są wcześniakami i wymagają szczególnej opieki. Urodzone przed terminem noworodki muszą trafić na oddział intensywnej opieki neonatologicznej (oddziały wcześniaków i patologii noworodka), który jest wyposażony w specjalistyczny sprzęt. Wcześniak musi przebywać w inkubatorze, ponieważ sam ma za mało tkanki tłuszczowej i zbyt słabe mięśnie, by samodzielnie wytwarzać ciepło. Choć wcześniaki urodzone w 6 miesiącu ciąży są bardzo małe – lekarzom zwykle udaje się je uratować.
Sprawdź także: