Stres przed porodem pojawia się u wielu kobiet w ciąży, ale często za przyczynę lęków oraz wysokiego poziomu niepokoju uważa się po prostu fakt bycia w ciąży. Tymczasem ciąża jest z wielu powodów czasem stresującym, a badania naukowe pokazały, że nerwy w ciąży wpływają na rozwój mózgu dziecka! Rzadziej jednak mówi się o tym, że stres przed porodem przekłada się bezpośrednio na sam poród.

Reklama

Stres przed porodem: jak emocje wpływają na poród?

Stres przed porodem może w znacznym stopniu zaburzyć przebieg porodu. Hormonalny mechanizm porodu jest skomplikowanym procesem. Najważniejsze są w nim jednak dwie substancje: oksytocyna i adrenalina. W dużym uproszczeniu chodzi o to, aby podczas porodu w ciele kobiety było jak najwięcej naturalnej oksytocyny, a jak najmniej adrenaliny. Stres przed porodem może zmienić właściwe proporcje tych hormonów.

Za co odpowiadają hormony, na które bezpośredni wpływ ma stres przed porodem?

  • Oksytocyna, zwana hormonem miłości, wydzielana jest przez matkę po to, aby poród mógł postępować. Warunki idealne dla wytwarzania tego hormonu to spokój, relaks, poczucie bezpieczeństwa, intymność, bliskość (również fizyczna) z partnerem.
  • Adrenalina i kortyzol to z kolei hormony stresu. Pojawiają się w ciele, gdy odbierasz daną sytuację jako zagrażającą, gdy czujesz niepokój, lęk, stres. Ciało się wtedy napina, uwaga koncentruje, przygotowujesz się do odparcia ataku. Zastanów się teraz: czy kiedy czułaś ogromny niepokój, byłaś w stanie skoncentrować się na czymś takim jak miłość bądź inne pozytywne emocje?

Poczucie miłości, bliskości, bezpieczeństwa sprawia, że oksytocyna zalewa organizm, jednak z drugiej strony lęk, niepokój, stres, obawa przed oceną sprawiają, że zamiast oksytocyny w ciele pojawia się adrenalina i kortyzol, które znoszą działanie hormonu miłości. Z czysto biologicznego punktu widzenia nie da się jednocześnie czuć miłości i lęku! To dlatego stres przed porodem może być szkodliwy.

Czy stres może przyspieszyć poród?

Długotrwały stres w ciąży może przyspieszyć poród, bo uwalniana w wyniku stresu adrenalina może wywołać przedwczesne skurcze macicy. Na wcześniejszych etapach ciąży bardzo silny stres może wywołać poronienie.

Zobacz także

Stres przed porodem a depresja: jak wpływa na poród?

Stres w ciąży i przed porodem pojawia się często, bo ciąża predysponuje do wystąpienia trudności natury psychologicznej. To czas, w którym kobieta jest szczególnie podatna na depresję. W Polsce ciągle niewiele się o tym mówi, jednak na Zachodzie podaje się, że wiele kobiet w ciąży cierpi na tę poważną chorobę. To bardzo ważne – kobiety z depresją inaczej przechodzą przez poród! Ich brak wewnętrznej energii, wiary we własne siły i trudności z odczuwaniem pozytywnych emocji mogą skutecznie utrudnić cały przebieg akcji porodowej.

Co to jest tokofobia?

Stres przed porodem może przeobrazić się w tokofobię, czyli paniczny lęk przed porodem. Aby tokofobia była zdiagnozowana, należy skontaktować się z psychologiem bądź psychiatrą i podjąć terapię.

Uwaga, jeśli kiedykolwiek cierpiałaś z powodu zaburzeń lękowych lub afektywnych dwubiegunowych, pamiętaj, aby w okresie ciąży być pod kontrolą nie tylko ginekologa, ale też specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego.

Stres przed porodem: co pomoże się zrelaksować?

Wypróbuj te sposoby, by zmniejszyć stres przed porodem:

Pamiętaj jednak, że jeśli te sposoby na stres przed porodem nie zadziałają, trzeba zgłosić się na konsultację do psychologa bądź psychoterapeuty. Twój stan psychologiczny ma wpływ nie tylko na to, jak będziesz wspominać ciążę, ale też na to, jak będzie przebiegać poród. Oznacza to tyle, że im więcej będzie w tobie spokoju, relaksu, akceptacji, miłości, tym więcej naturalnej oksytocyny wytworzy twój organizm. I tym samym sprawniej przebiegać będzie akcja porodowa.

Szczęśliwa Ciąża z Mamo, To Ja #UstąpCiężarnej
Mamotoja.pl

Uwaga! Z hasztagiem #UstąpCiężarnej zakładamy też zamkniętą grupę na Facebooku. Dołączysz?

Zobacz też: Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama