Reklama

Badania prenatalne to takie, które wykonuje się u dziecka jeszcze przed narodzinami. Pozwalają na ocenę stanu zdrowia płodu, a jeśli to konieczne, na ich podstawie rozpoczynane jest leczenie. Istnieje cała gama badań prenatalnych. Najpopularniejszym, nieinwazyjnym badaniem prenatalnym jest USG, które przeprowadza się u każdej ciężarnej. Innym dość częstym badaniem z grupy nieinwazyjnych do niedawna był test NIFTY (obecnie dostępnych jest więcej testów NIPT - czyli badań prenatalnych z krwi matki). Znanym, ale inwazyjnym badaniem prenatalnym jest amniopunkcja genetyczna. Jak wyglądają poszczególne badania?

Reklama

Badanie USG

USG genetyczne wykonywane między 11. a 14. tygodniem ciąży to jedno z ważniejszych badań w czasie całej ciąży. Podczas niego lekarz sprawdza narządy dziecka i mierzy przezierność karkową (gdy jest zbyt szeroka, świadczy o zespole Downa). Na podstawie tego USG można sprawdzić z dużym prawdopodobieństwem, czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy może ma jakieś wady genetyczne.

Amniopunkcja genetyczna

Badanie to wykonywane jest między 15. a 18. tygodniem ciąży, ale nie rutynowo, jak w przypadku USG. Amniopunkcja genetyczna to badanie inwazyjne, może powodować powikłania, dlatego wykonuje się je na wyraźne polecenie lekarza. Podczas badania wkłuwa się igłę w brzuch i pobiera próbkę płynu owodniowego. Na tej podstawie można zanalizować materiał DNA i wykryć ewentualne zaburzenia genetyczne u płodu, takie jak:

Test NIFTY Pro

To nieinwazyjne, ale bardzo dokładne badanie genetyczne. Polega na izolacji DNA dziecka z krwi matki i badaniu go. Test NIFTY pro ma dużą skuteczność w wykrywaniu ryzyka zespołu Downa, zespołu Edwardsa lub zespołu Patau u płodu. Obecnie oprócz niego dostępne są też inne nowoczesne testy NIPT, np. Panorama i Sanco.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama