Reklama

Wakacje w ciąży nie zawsze są możliwe. Kobiety, które powinny leżeć, nie mogą nawet wychodzić z domu, o podróżowaniu nie wspominając. Pozostałe ciężarne mogą wyjeżdżać, ale powinny dokładnie zaplanować podróż i zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty (a w niektórych przypadkach poinformować ZUS o miejscu pobytu!).
Wszystkie wątpliwości na temat wakacji w ciąży rozwiewamy razem z dr Arturem Kucharskim, ginekologiem-położnikiem ze szpitala im. Antoniego Falkiewicza we Wrocławiu.

Reklama

Wakacje w ciąży:

Wakacje w ciąży nie zawsze są możliwe

Jeśli czujesz się dobrze, twój lekarz nie widzi przeciwwskazań, a do terminu porodu jest jeszcze sporo czasu, bierz urlop, pakuj się i wyjeżdżaj, bo szkoda lata. Jeżeli jednak ciąża jest zagrożona, grozi ci przedwczesny poród albo ginekolog odradza ci wyjazd z innego powodu, nie ma sensu ryzykować. Nawet najpiękniejsze miejsce na świecie nie jest warte stresu, jaki się wiąże z nagłym porodem daleko od domu czy nieplanowanym pobytem w egzotycznym szpitalu (w niekoniecznie komfortowych warunkach).

Zwolnienie lekarskie L4 w ciąży a wyjazd na wakacje

Czy na L4 w ciąży można wyjechać? I tak i nie. Na zwolnieniu lekarskim jest adres pobytu ciężarnej i właśnie tam powinna przebywać kobieta w ciąży, zwłaszcza ta, która ma zalecenie od lekarza, że musi leżeć – nawet wyjście z domu jest zakazane.

Jeśli na L4 nie ma zalecenia, aby leżeć, a ciężarna chciałaby np. jechać na dwa tygodnie na wypoczynek do rodziców, zmianę adresu miejsca pobytu, trzeba zgłosić w dowolnej jednostce ZUS.
Wyjazd na pobyt np. w hotelu jest możliwy tylko wtedy, gdy lekarz wyda zaświadczenie, że ciężarna może podróżować, a najlepiej by było, gdyby wyjazd odbywał się ze wskazań lekarskich.

To o tyle ważne, że ZUS czasami robi kontrolę (szczególnie narażone na nią są kobiety prowadzące własną działalność gospodarczą). Obecnie, gdy niemal całe swoje życie dokumentujemy w mediach społecznościowych, wychwycenie ciężarnej na L4 przebywającej na wakacjach, nie jest dla ZUS-u trudne.

Dokumenty potrzebne na wakacjach w ciąży

Poza dowodem osobistym lub paszportem weź także kartę ciąży, oryginał wyniku badania grupy krwi, kartę EKUZ na wyjazd za granicę, a także (jeśli masz) wyniki badań USG z opisaną lokalizacją łożyska (w razie krwawienia z dróg rodnych lekarz będzie mógł szybko postawić właściwą diagnozę). Jeśli wybierasz się za granicę, zabierz także polisę ubezpieczeniową i numer telefonu, pod którym możesz skontaktować się z przedstawicielem firmy, w której ją wykupiłaś.

Gdzie jechać na wakacje w ciąży

Wyjedź tam, gdzie chcesz, byle miejsce, do którego trafisz, było bezpieczne i wygodne – kobiety w ciąży potrzebują relaksu, a nie wyzwań, dlatego urlop w ciąży warto spędzić w miejscu bezpiecznym i dość komfortowym. W ciąży można jechać nad morze, w niezbyt wysokie góry i na wieś, a także do kurortów wypoczynkowych, a nawet na camping czy podróż kamperem.

Wakacje w ciąży za granicą są oczywiście możliwe – można nawet lecieć samolotem, o ile lekarz tego nie odradza. Trzeba jednak liczyć się z tym, że długa podróż może nie być komfortowa i warto zastanowić się, czy nie lepiej jej odłożyć na kiedy indziej – z małym dzieckiem też można podróżować. Zwłaszcza teraz, myśląc o wakacjach 2020 za granicą, trzeba dobrze przemyśleć decyzję o takiej eskapadzie. Ze względu na choroby, które mogą zagrażać na miejscu, nie polecamy też krajów egzotycznych.

Wakacje w ciąży, a środki transportu

Ciężarna może podróżować każdym środkiem transportu, choć nie każdy jest równie wygodny. Wszystko zależy od celu podróży. Choć własny samochód jest najwygodniejszy (można zatrzymać się w dowolnym momencie), na drugi koniec Europy lepiej wybrać się samolotem. Upewnij się jednak, że będziesz mogła wsiąść na pokład. Po pierwsze, specjaliści odradzają podróże w ostatnim miesiącu ciąży (gwałtowne zmiany ciśnienia mogą spowodować przedwczesny poród). Po drugie, linie lotnicze mają różne przepisy dotyczące przyszłych matek – niektóre wymagają okazania wystawionego przez położnika zaświadczenia stwierdzającego, że ciąża przebiega bez powikłań i że przyszła mama może lecieć bez obaw; na dokumencie musi się znaleźć data przypuszczalnego terminu porodu.

Całkiem wygodnym rozwiązaniem może być pociąg (masz sporo miejsca, możesz wstawać, chodzić po korytarzach itd.), a najmniej godnym polecenia – autokar. Niezależnie od tego, jaki środek transportu wybierzesz, zadbaj o wygodę. Pamiętaj też, że zbyt długie tkwienie w jednej pozycji źle wpływa na krążenie i może prowadzić do zasłabnięcia.

Wakacje w ciąży na słońcu

Niezależnie od tego, czy jesteś w ciąży, czy nie, smażenie się na słońcu w ogóle jest niezdrowe (nie tylko dla ciężarnych), a opalanie w ciąży jest niedozwolone. Sprawdź też, jak przetrwać upały w ciąży.

Wakacje w ciąży nad wodą

Oczywiście! Lepiej jednak kąp się w morzu, jeziorze albo czystym basenie, bo w małych zbiornikach ze stojącą wodą, mogą znajdować się bakterie powodujące infekcje. Wchodź do wody powoli, bo gwałtowne oziębienie ciała prowadzi do skurczu naczyń krwionośnych, co może zaburzyć przepływ krwi przez łożysko. Pamiętaj o tym, że w czasie ciąży zmienia się pH pochwy, co osłabia jej mechanizmy obronne. Dlatego przed wyjazdem poproś o przepisanie preparatu przeciwgrzybicznego – mając go pod ręką, zaczniesz działać, gdy tylko pojawią się pierwsze niepokojące objawy (np. świąd albo kłaczkowate upławy).

Wakacje w ciąży a przejażdżki rowerowe i wyprawy w góry

Niestety lepiej sobie odpuścić jazdę na rowerze w ciąży, zwłaszcza jeśli dotąd nie jeździłaś regularnie. Drgania spowodowane jazdą po wyboistej drodze mogą wywołać skurcze macicy lub pęknięcie naczynia krwionośnego, co z kolei może doprowadzić do krwawienia i poronienia.

A co z wycieczkami górskimi? Jeśli masz na myśli spokojny spacer, to oczywiście tak – możesz spacerować, jednak forsowny, wielogodzinny marsz nie wchodzi w grę.

Wakacje w ciąży a egzotyczne potrawy

Sprawa jest prosta: lepiej ograniczyć się do tych, które już jadałaś, bo nigdy nie wiadomo, jak organizm zareaguje na coś nowego.

Czy kobieta w ciąży może nieść walizkę

Absolutnie nie. Gdy próbujesz podnieść walizkę, napinają się mięśnie brzucha, przepona „zjeżdża” w dół i obniża się macica – tak jak podczas parcia. Pamiętaj też, że latem z powodu spowodowanego upałem osłabienia nawet niezbyt mocno wypchane tobołki mogą być dla ciebie za ciężkie. Dlatego albo proś o pomoc w noszeniu walizki, albo spraw sobie taka na kółkach.

Więcej o tym, jak dbać o siebie w ciąży:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama