Hemoroidy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie (hemoroidy w ciąży a poród naturalny)
Hemoroidy w ciąży to powszechny problem wśród przyszłych mam, dlatego nie powinny być powodem do wstydu. Hemoroidy w ciąży powstają z kilku powodów: w organizmie kobiety zwiększa się ilość krwi, powiększa się także macica, a to doprowadza do wzrostu ciśnienia żylnego. Jest to spowodowane uciskiem macicy na żyły jamy brzusznej i miednicy.
Hemoroidy w ciąży są nieprzyjemną dolegliwością. Hemoroidy zwane w terminologii medycznej guzkami krwawniczymi czy też krwawnicami są chorobą proktologiczną polegającą na upośledzeniu odpływu krwi z guzków krwawniczych. U kobiet, które zmagają się z hemoroidami w ciąży, dochodzi nie tylko do powiększenia hemoroidów, lecz także przewlekłych stanów zapalnych. Sprawdź, jaki jest bezpieczny lek na hemoroidy w ciąży.
Spis treści:
- Hemoroidy w ciąży: przyczyny
- Hemoroidy w ciąży: objawy
- Hemoroidy w ciąży – kiedy się pojawiają?
- Hemoroidy w ciąży: leczenie
- Maść na hemoroidy w ciąży
- Hemoroidy w ciąży: domowe sposoby
- Hemoroidy w ciąży: zapobieganie
- Hemoroidy w ciąży a poród naturalny
- Leczenie hemoroidów po ciąży
Hemoroidy w ciąży: przyczyny
Hemoroidy w ciąży powstają, ponieważ:
- żyły odbytu nadmiernie się rozszerzają, a ich ścianki stają się słabsze i mniej elastyczne, przez co powstaje zbyt duże ciśnienie krwi w żyłach w końcowym odcinku jelita grubego;
- rosnąca macica uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej, utrudniając odpływ krwi z żył miednicy i nóg;
- w ciąży jelita pracują wolniej i kobieta podczas wypróżniania mocniej wysila się, to też powoduje, że ciśnienie krwi w okolicach odbytu znacznie wzrasta;
- dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej – wyższe jest stężenie progesteronu, hormonu zwiększającego podatność ścian żył na rozciąganie.
Hemoroidy w ciąży: objawy
Możesz podejrzewać, że masz hemoroidy, jeśli zauważysz u siebie:
- pieczenie;
- świąd;
- śluz w odbycie;
- uczucie niecałkowitego wypróżnienia;
- świeżą krew w stolcu;
- dyskomfort w okolicy odbytu.
Ważne: Pamiętaj, że skrzepy ciemnej, smolistej krwi w stolcu lub nawet czarny (smolisty) stolec są zwykle oznakami choroby górnej części przewodu pokarmowego i wymagają konsultacji lekarskiej.
Hemoroidy w ciąży - kiedy się pojawiają?
Najczęściej dolegliwości pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży, kiedy rosnące dziecko, a co za tym idzie macica, uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej, utrudniając odpływ krwi z żył miednicy i nóg. Dodatkowo krew w żyłach w końcowym odcinku jelita grubego ma dużo większe ciśnienie niż zwykle, a jelita pracują wolniej. Kobieta dużo mniej się rusza, więcej leży, co nie sprzyja sprawnemu funkcjonowaniu jelit. Wszystko to prowadzi do powstawania guzków, zwanych też żylakami odbytu. Powodują one to, że okolica odbytu swędzi i piecze, a podczas wydalania może pojawić się krew.
Hemoroidy w ciąży: leczenie
Jakie leki na hemoroidy w ciąży? Pamiętaj, że przyszła mama nie może stosować wszystkich leków, ponieważ mogą one nie być zalecane dla kobiet w ciąży. Bezpieczny lek na hemoroidy w ciąży dobiera lekarz, dlatego koniecznie należy się z nim skonsultować.
W przypadku żylaków odbytu w ciąży odradza się leczenie chirurgiczne, zaś zaleca przede wszystkim zmianę diety na bogatą w błonnik (ciemne pieczywo, zboża, warzywa) i picie dużej ilości płynów. Żylaki odbytu w ciąży według zapewnień specjalistów nie są niebezpieczną chorobą i co pocieszające – zazwyczaj ustępują po porodzie. Niemniej zaleca się, aby w każdym przypadku zgłosić się z tym problemem do specjalisty.
Maść na hemoroidy w ciąży
W ciąży wybór maści na hemoroidy jest ograniczony, ponieważ ze względu na specyfikę tego okresu nie każdy preparat jest odpowiedni. Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od domowych sposobów, czyli zmiany diety, odpowiedniej higieny, a także aktywności fizycznej. Jeżeli te sposoby nie pomagają – lekarz może zalecić np. maść na hemoroidy w ciąży. Niektóre preparaty mogą stosować kobiety ciężarne, jednak za każdym razem decyzję o tym powinien podejmować lekarz prowadzący ciążę, oceniając możliwe ryzyko.
Hemoroidy w ciąży: domowe sposoby
Na bolesne hemoroidy w ciąży mogą pomóc następujące sposoby:
- Walcz z zaparciami. Zadbaj przede wszystkim o regularne wypróżnianie. Strach przed krwawieniem odbytu i pieczeniem może doprowadzić do powstania błędnego koła: kobieta odwleka w nieskończoność wizytę w łazience, co prowadzi do zaparcia, a to z kolei jest przyczyną powstawania następnych guzków. Aby nie dopuścić do zaparć, pij dużo wody i jedz jabłka (mają bardzo dużo błonnika). Z drugiej strony nie przesiaduj godzinami w toalecie (to także sprzyja pojawieniu się hemoroidów w ciąży na zewnątrz).
- Przemywaj obolałe miejsce. Po każdym pobycie w toalecie delikatnie umyj okolice odbytu chłodną wodą i mydłem z neutralnym pH. Pomoże także przemywanie swędzących okolic naparem z kory dębu, który działa przeciwzapalnie, lub płynem do higieny intymnej zawierający wyciąg z niej.
- Stosuj okłady. Pomoże okład z ciepłej torebki herbaty. Zawarta w niej tanina hamuje krwawienie i łagodzi nieprzyjemne objawy. Możesz spróbować też okładów z lodu, który zmniejszy obrzęk lub specjalnych nakładek (do kupienia w aptekach), które po schłodzeniu zakłada się w okolicę odbytu.
- Odpoczywaj z uniesionymi nogami. Wystarczy, że poleżysz chwilę z nogami trochę wyżej niż tułów, a ból i swędzenie powinny być mniej zauważalne.
- Nie stosuj nasiadówek. Długie kąpiele w gorącej wodzie lub gorące nasiadówki mogą przynieść ulgę tylko na krótką chwilę. Tymczasem gorąca woda powoduje, że naczynia krwionośne jeszcze bardziej rozszerzają się, co sprzyja powstawaniu żylaków. Lepszym wyjściem będzie ciepła, a nawet chłodna kąpiel.
- Powiedz o hemoroidach ginekologowi. Jeżeli zauważysz u siebie nawet skąpe krwawienie z okolic odbytu, świąd i pieczenie, podczas najbliższej wizyty u lekarza prowadzącego twoją ciążę powiadom o objawach i zapytaj, jakie ziołowe maści lub czopki przeciw hemoroidom możesz stosować. Mają one działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe.
Hemoroidy w ciąży - zapobieganie
Zamiast czekać pojawienie się hemoroidów, warto im zapobiegać już od samego początku ciąży. Tym bardziej że raz powstałe hemoroidy mogą nawracać i powiększać się podczas kolejnych ciąż. W związku z tym:
- Przejdź na lekkostrawną dietę bogatą w błonnik, opartą na warzywach – poprawi to perystaltykę jelit, sprzyjając regularnym wypróżnieniom i zapobiegając zaparciom.
- Bądź aktywna w ciąży – ruch zapobiega problemom trawienia i poprawia krążenie krwi; jak najczęściej chodź na długie spacery albo pływaj; jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, gimnastykuj się codziennie.
- Noś przewiewną bieliznę – luźne bokserki lub figi wykonane w 100% z bawełny.
Hemoroidy w ciąży a poród naturalny
Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy mimo borykania się z hemoroidami będą mogły rodzić siłami natury. Otóż hemoroidy w ciąży nie są przeszkodą, by kobieta rodziła w sposób naturalny. Nie zagrażają one zdrowiu kobiety ani dziecka. Zdarzają się jednak przypadki, gdy hemoroidy mocno krwawią – wtedy lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu cesarskiego cięcia.
Leczenie hemoroidów po ciąży
Jeśli choroba jest zbyt zaawansowana, aby pomogły maści i czopki, lekarz może zalecić:
- skleroterapię (czyli wstrzyknięcie leków powodujących zwłóknienie guzków),
- założenie specjalnych gumek zaciskowych wokół guzka,
- koagulację promieniami podczerwonymi lub ultrafioletowymi.
Z takim leczeniem trzeba poczekać, aż urodzisz – nie stosuje się go w ciąży.
Zobacz też: