Reklama

Ciążowe zapalenie dziąseł może pojawić się na każdym etapie ciąży, jednak najczęściej dzieje się to mniej więcej w 4. miesiącu. Dziąsła puchną, czerwienieją, stają się bolesne, a podczas mycia zębów obficie krwawią. Krwawiące dziąsła w ciąży to jedna z wielu ciążowych dolegliwości. Trzeba jednak z nią walczyć, ponieważ stan zapalny dziąsła w ciąży może mieć poważne konsekwencje. Sprawdź, co stosować na krwawiące dziąsła w ciąży oraz pozostałe sposoby na zdrowe dziąsła.

Reklama

Spis treści:

  1. Bolące dziąsła w ciąży: przyczyny
  2. Krwawiące dziąsła w ciąży: nie lekceważ tego!
  3. Opuchnięte dziąsła w ciąży: groźne konsekwencje
  4. Zapalenie dziąseł w ciąży: jak leczyć?
  5. Zapalenie dziąseł w ciąży: domowe sposoby

Bolące dziąsła w ciąży: przyczyny

W ciąży naczynia krwionośne w całym ciele rozszerzają się i stają się bardziej kruche. W efekcie tego dziąsła, które są przecież bardzo mocno ukrwione, pęcznieją i łatwo je uszkodzić. Nawet najlżejszy dotyk powoduje ból i obfite krwawienie. Do tego, przez ciążowe hormony, błony śluzowe jamy ustnej dużo gorzej reagują na składniki płytki nazębnej, która powstaje po każdym posiłku.

Krwawiące dziąsła w ciąży: nie lekceważ!

Krwawiące dziąsła w ciąży są sygnałem, którego przyszłe mamy nie powinny lekceważyć. Dziąsła w czasie ciąży stają się bardzo wrażliwe na uszkodzenia, co powoduje między innymi krwawienie. Jeśli ciężarna cierpiała wcześniej na choroby dziąseł – prawdopodobnie podczas ciąży ulegną one zaostrzeniu. Poza krwawieniem kobiecie może dokuczać także ból zębów, np. podczas szczotkowania, a także nadwrażliwość dziąseł.

Opuchnięte dziąsła w ciąży: groźne konsekwencje

Rozpulchnienie dziąseł zwiększa ryzyko występowania chorób przyzębia, które prowadzą do ubytku kości szczęki, a to z kolei grozi utratą zębów. Paradontoza postępuje bez objawów – ubytek kości można zauważyć jedynie na zdjęciu rentgenowskim.

To jednak niejedyne niebezpieczeństwo związane z zapaleniem dziąseł w ciąży. Ginekolodzy ostrzegają, że choroby zębów i przyzębia zwiększają ryzyko:

Zapalenie dziąseł w ciąży: jak leczyć?

Przede wszystkim kobiety, u których wystąpiła ta dolegliwość, nie powinny unikać wizyty u dentysty. Wbrew powszechnym opiniom, w okresie ciąży nie ma przeciwwskazań do przeprowadzania zabiegów dentystycznych (profilaktycznych i leczniczych). Najbezpieczniejszym czasem na to jest jednak drugi trymestr ciąży. Leczenie zębów może uchronić płód przed negatywnymi konsekwencjami zapalenia dziąseł w ciąży. Musisz pamiętać, że bakterie powodujące taki stan przedostają się do krwiobiegu i mogą zaatakować organizm płodu.

Zapalenie dziąseł w ciąży: domowe sposoby

Co na zapalenie dziąseł w ciąży? Wypróbuj następujące sposoby.

  • Regularnie myj zęby. Podczas zapalenia dziąseł mycie zębów staje się bolesne, dlatego wiele przyszłych mam zaczyna myć je krócej i rzadziej. To błąd: niedokładne usuwanie resztek jedzenia z powierzchni zębów i dziąseł powoduje, że dolegliwości się nasilają.
  • Zmień technikę mycia. Po pierwsze zmień szczoteczkę na miękką (to zmniejszy ryzyko podrażnień). Podczas mycia zębów stosuj ruchy kuliste, a nie poziome.
  • Masuj dziąsła. Lekko głaskaj je szczoteczką lub palcem w kierunku: od szczęki do zębów. Staraj się je w ten sposób naciągnąć na odsłonięte szyjki zębowe.
  • Oczyszczaj przestrzenie międzyzębowe – tam właśnie gromadzą się i rozkładają resztki jedzenia. Stosuj nie tylko szczoteczkę, ale i nitkę dentystyczną.
  • Ogranicz słodycze. Jeżeli zjesz od czasu do czasu kawałek czekolady, nic się nie stanie, ale jeżeli będziesz jadła ją codziennie, zęby mogą szybko się popsuć. Całkiem zrezygnuj za to z takich słodyczy, które oblepiają zęby: gumy rozpuszczalne, cukierki do ssania, żelki.
  • Stosuj dobrą pastę do zębów. Jaka pasta pomaga na krwawiące dziąsła w ciąży? Zapytaj w aptece o taką, która chroni dziąsła.

  • Płucz dziąsła. Czym płukać dziąsła w ciąży? Ulgę przyniesie płukanie jamy ustnej rozcieńczonym płynem z zawartością fluoru. Możesz użyć np. płynu Meridol, który przeznaczony do zwalczania problemów z dziąsłami, Odpowiedni będzie też olej kokosowy (łyżkę oleju trzymaj w ustach przez 10-20 minut i płucz nim usta).

  • Jedz dużo owoców i warzyw. Zawierają naturalną witaminą C, która uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych i zapobiega krwawieniom. Codziennie staraj się zjeść jabłko lub kiwi, jednak bez konsultacji z lekarzem unikaj preparatów z syntetyczną wit. C. Pilnuj, aby w twojej codziennej diecie znalazły się dania zawierające witaminę D i wapń – te składniki wzmacniają zęby.
  • Zapytaj ginekologa o preparaty z rutyną. (np. Rutinoscorbin w ciąży). Rutyna wzmacnia działanie wit. C oraz uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i zapobiega pękaniu naczyń włosowatych.
  • Odwiedzaj stomatologa. Pierwszy raz idź do niego, kiedy tylko dowiesz się o ciąży. Zapisz się nie tylko na wypełnianie ubytków, ale też na usuwanie kamienia nazębnego – to przez niego problemy z dziąsłami mogą się nasilać. Nie wierz w to, że leczenie zębów w ciąży jest niewskazane! Przeciwnie – trzeba leczyć, bo próchnica jest bardzo niebezpieczna w ciąży i może prowadzić nawet do poronienia.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama