Jeśli planujesz wyjazd w góry w ciąży, musisz wiedzieć, że nie zawsze jest to wskazane. Zanim podejmiesz decyzję, weź pod uwagę dwie kwestie – trymestr ciąży, w którym taka podróż miałaby się odbyć oraz to, czy twój stan zdrowia nie jest przeciwwskazaniem do wyjazdu w góry. Adriana Kochańska, położna Grupy Luxmed, wyjaśnia w materiale filmowym, kiedy ciężarna może bezpiecznie udać się w góry, a kiedy powinna z tego zrezygnować.

Reklama

Spis treści:

Wyjazd w góry w ciąży w poszczególnych trymestrach

Na początku ciąży, z racji tego, że występuje wówczas największe ryzyko poronienia oraz porodu przedwczesnego, nie zaleca się ciężarnym wielu aktywności, w tym wyjazdu w wysokie góry. Położna Adriana Kochańska twierdzi, że „w pierwszym trymestrze należy unikać podróży w góry powyżej 2500 m n.p.m”.

Ciężarne po 12. tygodniu ciąży, gdy zagrożenie związane z poronieniem znacznie spada, mogą wyjeżdżać w wyższe góry, ale pod pewnym warunkiem. „U kobiet w drugim i trzecim trymestrze ciąży możliwe są podróże w góry powyżej 2500 m n.p.m. po 2-3-dniowej aklimatyzacji” – wyjaśnia położna.

Kiedy wyjazd w góry w ciąży jest zakazany?

Ekspertka wymienia kilka sytuacji, gdy ciężarna w ogóle nie powinna udawać się na wypoczynek w rejony wysokogórskie. Przeciwwskazaniami do wyjazdu w góry w ciąży są:

Zobacz także
  • anemia,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • palenie papierosów,
  • choroby płuc lub serca,
  • hipotrofia wewnątrzmaciczna (zahamowanie wewnątrzmacicznego rozwoju płodu),
  • ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu.

Film powstał przy współpracy z:


Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama