Co na mdłości w ciąży: domowe sposoby na mdłości w ciąży
Szukasz skutecznych sposobów na mdłości w ciąży? Przede wszystkim pamiętaj, że przyszła mama nie powinna brać na własną rękę żadnych lekarstw przeciwwymiotnych. Z mdłościami można jednak z powodzeniem poradzić sobie domowymi sposobami.
Co pomoże na mdłości w ciąży? – to pytanie, które zadaje sobie wiele kobiet w ciąży borykających się z tą nieprzyjemną dolegliwością. Jest kilka produktów, które mogą pomóc przy ciążowych mdłościach. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej. Warto przetestować, co u ciebie będzie najbardziej skuteczne. Przedstawiamy sposoby na mdłości w ciąży.
Spis treści:
- Co jeść na mdłości w ciąży?
- Co pić na mdłości w ciąży?
- Domowe sposoby na mdłości w ciąży
- Mdłości w ciąży: jak sobie radzić?
- Sposoby na mdłości w ciąży: mniej pracy i stresu
Co jeść na mdłości w ciąży?
By pozbyć się mdłości w ciąży, przede wszystkim powinnaś jeść odpowiednie produkty, takie jak:
- siemię lniane,
- warzywa,
- ciemny ryż,
- kasza jaglana,
- migdały,
- banany.
Zdecydowanie należy jednak wykluczyć z diety cukier. Mdłości mogą nasilać się po spożyciu tłustych, ciężkostrawnych dań. Warto też unikać potraw o charakterystycznym zapachu lub smaku oraz woni, które w czasie ciąży sprawiają, że robi ci się dobrze (dym papierosowy, zapach benzyny na stacji benzynowej, intensywne perfumy koleżanki i inne).
Co pić na mdłości w ciąży?
Aby uniknąć porannych mdłości, jeszcze przed wstaniem z łóżka możesz wypić szklankę wody mineralnej. Z uczuciem mdłości może mieć związek nawet gwałtowne wstawanie z łóżka – zwraca uwagę Karolina Madej, dietetyk z firmy Maczfit. Z tego względu wodę najlepiej pić w pozycji półleżącej. Po wypiciu warto poleżeć jeszcze przez 15 minut, a dopiero potem wstać i zjeść lekkie śniadanie.
Zdaniem Karoliny Madej picie wody w ciąży jest ważne nie tylko po przebudzeniu. Jeśli chcemy pokonać mdłości, powinnyśmy popijać ją w ciągu całego dnia. Jako przyszła mama powinnaś przecież dostarczyć swojemu organizmowi ponad 2 litry płynów. Dietetyczka radzi, aby pić wodę małymi łyczkami. To najlepiej pomoże zniwelować mdłości. Ważne jest również, aby unikać przyjmowania zbyt dużej ilości płynu po posiłku.
Inne zalecane napoje na mdłości w ciąży to:
- napar z rumianku,
- herbata miętowa,
- woda imbirowa (z cytryną lub bez),
- woda gazowana.
Domowe sposoby na mdłości w ciąży
Jakie są domowe sposoby na mdłości w ciąży? Jednym ze sposobów, który często pomaga przyszłym mamom, jest jedzenie większej liczby bananów. Jak mówi Karolina Madej, choć w przypadku niektórych ciężarnych ten sposób jest skuteczny, dobroczynne działanie bananów w tej kwestii nie zostało udokumentowane. Być może banany pomagają ciężarnym na mdłości, bo zawierają witaminę B6, której niedobór może sprzyjać nudnościom. Owoce te są również bogate w inne cenne składniki odżywcze.
Zdaniem dietetyczki warto sięgnąć po inne sprawdzone sposoby: migdały, miętę, rumianek i imbir. Korzeń imbiru na nudności to sprawdzony sposób naszych babć. Plasterek świeżego korzenia zalej wrzątkiem i parz 10 minut pod przykryciem. Napój możesz posłodzić miodem, dodać do niego cytryny. Świeży imbir utarty na tarce możesz stosować też jako przyprawę do sałatek lub potraw na ciepło (wrzucaj w ostatniej chwili).
Gdy nudności cię budzą, trzymaj przy łóżku suszone owoce, krakersy. Zjedz je i wolno wstań z łóżka, a mdłości nie powinny się pojawić.
Mdłości w ciąży: jak sobie radzić?
Mdłości w ciąży może nasilać pełny żołądek, dlatego najlepiej jeść co trzy godziny. Nie warto też się przegładzać, bo w ten sposób również narażamy się na mdłości. Noś przy sobie przekąski, by głód nie zaskoczył cię poza domem, i nie chodź głodna spać. Tuż przed zaśnięciem wypij lub zjedz coś ciepłego: szklankę ciepłego mleka, herbatkę ziołową, grzankę z miodem. Potrawy, które je ciężarna, powinny być lekkie, bez dodatku ostrych przypraw. Warto również unikać intensywnych zapachów czy smaków – przypomina nasza ekspertka.
Sposoby na mdłości w ciąży: mniej pracy i stresu
Zdaniem Karoliny Madej mdłości może nasilać również praca. Chodzi przede wszystkim o wykonywanie przez ciężarną pracy, która wywołuje stres lub takiej, która wymaga dużego zaangażowania emocjonalnego. Nie zapominaj, że podczas ciąży powinnaś nieco zwolnić obroty i starać się dużo wypoczywać.
Mdłości w ciąży to normalny objaw. Jeżeli jednak poza mdłościami pojawią się tzw. niepowściągliwe wymioty, które trwają cały dzień i przez dłuższy czas, zgłoś się do lekarza. Takie dolegliwości mogą stanowić zagrożenie dla ciebie i dziecka.
Zobacz też: