Jeśli nie masz teraz ochoty na wyjazdy, nie czytaj tego tekstu. Jako przyszła mama nie powinnaś się do niczego zmuszać. Ten raport przygotowaliśmy z myślą o kobietach, które kochają podróże, świetnie znoszą ciążę, chciałyby wyjechać, ale są pełne obaw. Postaramy się je rozwiać.

Reklama

Od czego zacząć przygotowania do wyjazdu?

Od zapytania ginekologa, czy podróż na pewno ci nie zaszkodzi. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, prawdopodobnie bez przeszkód będziesz mogła wyjechać w pierwszym i drugim trymestrze. Natomiast po 32. tygodniu ciąży zaleca się mniej forsowny tryb życia - jeśli wyjazdy, to raczej niedalekie. Nawet jeśli wszystko jest w porządku, prawdopodobieństwo, że w tym czasie urodzisz przed terminem, jest większe. Lepiej, by nie doszło do tego podczas urlopu w przypadkowej lokalizacji.

Warto obejrzeć: Podróże lotnicze w ciąży – film

Dokąd może podróżować kobieta w ciąży?

Jeśli szukasz miejsca, do którego chciałabyś się wybrać, z obszaru poszukiwań wyłącz kraje tropikalne i egzotyczne ze względu na większe ryzyko zatruć pokarmowych, których konsekwencją jest biegunka (w ciąży może być bardziej niebezpieczna) oraz choroby, których nie ma w naszym rejonie świata. Co prawda można się przed nimi chronić szczepiąc się (niektóre szczepionki są dopuszczone nawet dla ciężarnych), lepiej jednak tego unikać. Idealne miejsca dla przyszłych mam to zaciszne zakątki ze świeżym powietrzem, zdrową kuchnią i pięknym krajobrazem. Możesz planować pobyt nad morzem, także ciepłym, i w górach (choć pewnie nie zdecydujesz się na wędrówki męczącym szlakiem i w wysoko położone rejony).

Czy w ciąży można latać samolotem?

Dla przyszłej mamy nie jest bez znaczenia, czym będzie podróżować. Samolotem najbezpieczniej lecieć w drugim trymestrze, w pierwszym podniebna podróż wiąże się z większym ryzykiem krwawienia, a w trzecim przedwczesnego rozwiązania. Niektóre linie lotnicze nie zabierają na pokład kobiet, które są powyżej 32. tygodnia ciąży, są i takie, które wpuszczają na pokład kobiety w 35. tygodniu ciąży. Rezerwując bilet, uprzedź o swojej sytuacji. Informując o ciąży, możesz liczyć na lepsze miejsce. Na pokładzie staraj się zginać i prostować nogi, aby zapobiec kłopotom z krążeniem (w niektórych liniach na początku wyświetlane są filmy, które pokazują, jak to robić).

Zobacz także

Polecamy: Ciąża i urlop – lepiej podróżować samolotem, pociągiem czy samochodem?

[CMS_PAGE_BREAK]

Jakie dokumenty musi mieć ciężarna, by lecieć?

Przed zakupem biletu, dowiedz się u przewoźnika, z usług którego zamierzasz skorzystać, jakie są wymagania wobec ciężarnych pasażerek. W PLL LOT pasażerki do 32. tygodnia ciąży mogą podróżować samolotem, jeśli zgodził się na to lekarz (pisemna zgoda nie jest wymagana). Do podróży lotniczej, która odbywa się powyżej 32. tygodnia, konieczne jest wypełnienie przez lekarza prowadzącego formularza MEDIF, dostępnego na stronie www.lot.com lub w biurach LOT.

Warto przeczytać: 7 najważniejszych pytań o podróżowanie w ciąży

Czy kobieta w ciąży może wybrać się w podróż autem?

Przyszła mama może prowadzić samochód, ale po 32. tygodniu kierownicę bezpieczniej jest przekazać w inne ręce. Auto daje poczucie swobody, możesz zatrzymać się, kiedy chcesz, nawet co godzinę. Możesz też zabrać nieograniczoną ilość bagażu. Choć przepisy o ruchu drogowym zwalniają cię z zapinania pasów, nie zwalniają z odpowiedzialności za zdrowie swoje i dziecka. Możesz użyć specjalnego adaptera do pasów, dzięki któremu układa się on tak, by nie ugniatać brzucha.

Czy podróż pociągiem to dobry pomysł w ciąży?

Pociągiem przyszłej mamie jedzie się najwygodniej, zwłaszcza gdy podróż jest bardzo długa. Siedzisz wygodnie, w każdej chwili możesz wstać, by rozprostować nogi, i co najważniejsze, nie będziesz odczuwać objawów choroby lokomocyjnej, tak jak w innych środkach komunikacji. Problem (przede wszystkim higieniczny) stanowi jedynie toaleta. To uciążliwe dla przyszłej mamy, która musi odwiedzać ją znacznie częściej niż inni pasażerowie.

Czytaj też: 4 pytania na temat siusiania w ciąży

[CMS_PAGE_BREAK]

Czy zabrać w podróż wyniki ciążowych badań?

Powinnaś zabrać ze sobą wszystkie wyniki badań, które robiono ci w ciąży. Oczywiście nie zakładamy, że podczas wakacji będziesz musiała odwiedzać lekarza. Dokumentację medyczną zabierz ze sobą na wszelki wypadek. Dzięki niej szybciej i łatwiej można otrzymać pomoc lekarską, jeśli pojawi się taka konieczność. Zapytaj lekarza, czy w podróż nie powinnaś zabrać ze sobą dodatkowych lekarstw, które mogą przydać się w szczególnych sytuacjach. Poproś także o dokładne informacje, przy jakich objawach i w jakich dawkach miałabyś je zażywać.

Zobacz także: Nospa, magnez witaminy i inne leki w ciąży. Brać czy nie? Jakajest bezpieczna dawka?

Jak zorganizować wyżywienie na ciążowym wyjeździe?

Zdrowy sposób odżywiania jest teraz dla ciebie bardzo ważny, dlatego podczas wakacji:

  • Wykup pełen zestaw posiłków – nie rezygnuj ze śniadań, nie zastępuj obiadu obiadokolacją. Nie wybieraj wariantu, w którym jedzenie będziesz szykować sama. Możesz czuć się zmęczona podróżą, zmianą klimatu – trudno ci będzie jeszcze gotować.
  • Zamawiaj potrawy, które znasz – bądź czujna w restauracjach za granicą, zwłaszcza jeśli nie znasz miejscowego języka.
  • Nie kupuj jedzenia na bazarach – nie wiadomo, z jakiej jakości produktów zostało przyrządzone.
  • Pamiętaj o przekąskach – gdy wybierasz się na dłuższe wycieczki.
  • Weź zapas "zachcianek ciążowych" – szczególnie tych, które trudno dostać.
  • Sprawdź, czy woda, w miejscu do którego jedziesz, nadaje się do picia – dla pewności kupuj mineralną w butelkach.

Czytaj też: Czy w ciąży można chodzić do restauracji i na grilla?

Reklama

Konsultacja: prof dr hab. Ewa Dmoch-Gajzlerska, ginekolog-położnik, kierownik Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Reklama
Reklama
Reklama