Reklama

Puls w ciąży ulega zmianie, bo zmienia się też gospodarka hormonalna, rośnie masa ciała kobiety i rozwijający się w macicy płód. To wszystko stanowi dodatkowe obciążenie dla układu sercowo-naczyniowego przyszłej mamy, więc podwyższa się jej tętno i ciśnienie krwi. O puls w ciąży zapytaliśmy dr n. med. Bożenę Kowalską, ginekologa-położnika. Ekspertka odpowiada, jaki jest prawidłowy puls w ciąży, czym może być spowodowane wysokie ciśnienie krwi u ciężarnej i czym może grozić przyszłej mamie.

Reklama

Spis treści:

Puls w ciąży – normy

Jakie jest prawidłowe tętno w ciąży? „Zwykle serce bije w ciąży około 10–20 proc. szybciej, a częstość uderzeń na minutę może wzrastać powyżej 80” – tłumaczy nasz ekspert i dodaje: „Warto pamiętać, że prawidłowy puls przed ciążą wynosi 70-75 uderzeń/minutę”.

Puls w ciąży przyspiesza do 80-90 uderzeń na minutę, a ciśnienie krwi spada. U kobiet, które przed zajściem w ciążę miały tętno wyższe niż 70, w czasie ciąży mogą obserwować puls na poziomie nawet 90-100 uderzeń na minutę.

Szybsza praca serca wynika ze zmian, jakie zachodzą w organizmie ciężarnej. Chodzi o rozszerzenie naczyń krwionośnych, niskie ciśnienie w ciąży, zmiany hormonalne w ciąży i wzrost objętości krwi. W tej sytuacji, aby zapewnić odpowiednie jej krążenie, serce po prostu musi bić szybciej.

Lekarze uznają, że o wysokim pulsie w ciąży mówi się wtedy, gdy przyspiesza on do poziomu powyżej 90-100 uderzeń serca na minutę.

Wysoki puls w ciąży – co oznacza, czy szkodzi dziecku?

Wysokie tętno w ciąży może, ale nie musi, być spowodowane chorobą. Zawsze jednak warto skonsultować się w takiej sytuacji z lekarzem, który zdecyduje, czy jest się czym martwić, czy nie.

Niepokojące jest, gdy przy wysokim pulsie w ciąży pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak:

Występowanie takich dolegliwości zawsze powinno skłonić ciężarną do konsultacji z lekarzem, gdyż w połączeniu z wysokim tętnem w ciąży mogą one wskazywać na problemy kardiologiczne, anemię w ciąży lub nadczynność tarczycy. Specjalista zleci wtedy badania (morfologię, EKG, EKG Holter, Echo serca, TSH, elektrolity i inne).

O ile sam podwyższony puls w ciąży nie jest szkodliwy dla dziecka, to występowanie schorzeń wywołujących podwyższenie tętna może już dziecku zagrażać. Wszystkie zmiany zachodzące w ciele matki wpływają na płód, dlatego nawet szybsze tętno spowodowane stresem może przyspieszyć pracę serca dziecka.

Najgroźniejsze dla płodu jest migotanie lub trzepotanie przedsionków, które zdarza się zwykle kobietom, u których wcześniej stwierdzono wady serca lub zastawek. Nie bez wpływu na dziecko są też zaburzenia rytmu serca przebiegające ze spadkiem ciśnienia krwi i omdleniami. Dla dziecka zagrożeniem może być również nadciśnienie w ciąży. Dlatego przy każdej wizycie kontrolnej ginekolog bada u ciężarnej zarówno tętno, jak i ciśnienie krwi.

Jak obniżyć puls w ciąży?

W przypadku podwyższonego tętna w ciąży spowodowanego chorobami kluczowe jest postawienie odpowiedniej diagnozy i podjęcie leczenia. Czasami jednak wysoki puls w ciąży nie jest spowodowany chorobami czy zaburzeniami, ale stresem lub nadmiernym wysiłkiem fizycznym. W takich przypadkach zalecany jest relaks i odpoczynek.

Na tętno w ciąży wpływa też ilość przyjmowanych płynów. Jeśli ciężarna pije ich zbyt mało, może dojść do odwodnienia, a wtedy serce zaczyna bić szybciej. Dlatego odpowiednie nawodnienie sprzyja utrzymaniu prawidłowego pulsu w ciąży. Warto wspomnieć, że istotna jest też ilość kawy, jaką ciężarna pije. Kofeina także może przyspieszać pracę serca.

Niski puls w ciąży

Względnie niski puls w ciąży nie powinien wzbudzać niepokoju, o ile nie spada poniżej 60 uderzeń serca na minutę. To normalne, że tętno jest niższe np. w czasie odpoczynku.

Jeśli jednak puls mocno się obniży i będzie wynosił mniej niż 60, trzeba pilnie skontaktować się z lekarzem. Bradykardia, czyli puls niższy niż 60, występuje rzadko, a przyczyną może być:

  • ucisk macicy na żyłę główną dolną (dochodzi do zaburzeń krążenia);
  • blok przedsionkowo-komorowy (zaburzenie w przewodzeniu impulsów elektrycznych w okolicy serca).

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Bożena Kowalska-Raczyńska

Specjalistka ginekologii i położnictwa, pracuje w klinice leczenia niepłodności Bocian
Reklama
Reklama
Reklama