ciąża, brzuszek, kwiatek, gerber
Zdrowie w ciąży

Co zyskujesz, będąc w ciąży?

Cierpisz z powodu ciążowych dolegliwości? Tyjesz? Masz rozstępy? Skup się więc na tym, co zyskujesz. Poznaj 7 zalet bycia w ciąży!

Dobrze znasz „skutki uboczne” bycia w ciąży – nudności, zmęczenie, obrzęki, emocjonalna huśtawka... Jednak stan, w którym jesteś, nie bez powodu zwany jest błogosławionym. Nawet się nie spodziewasz, ile zyskujesz na tym, że pod twoim sercem rośnie maleńki człowiek.

1. Dostaniesz od malca komórki macierzyste

Ich niezwykłość polega na tym, że są zdolne do nieograniczonej liczby podziałów i mogą przemienić się w każdy typ komórki ciała. Pojawiają się w życiu płodowym po podziale zapłodnionego jaja. Występują również we krwi pępowinowej. Potem są w szpiku kostnym, jelitach, naskórku, tkance nerwowej, krwi, siatkówce oka. Te, które trafiają przez łożysko od dziecka do twojego ciała, zostają w nim przez wiele lat po porodzie. Czekają na chwilę, gdy staną się potrzebne. Krążą w twojej krwi i osiedlają się na różnych organach wymagających naprawy, np. tarczycy, jelitach, szyjce macicy, pęcherzyku żółciowym, pomagają w gojeniu ran – w ciąży, ale także długo, długo po niej. Może w ten sposób dziecko próbuje ci się zrewanżować za ciążowe trudy?
Czy wiesz, że krew pępowinowa może uratować życie dziecka!

2. Otrzymasz więcej substancji odżywczych

Na początku ciąży twój organizm produkuje dużo hormonów, które rozluźniają mięśnie gładkie, m.in. w przewodzie pokarmowym. Z tego powodu jedzenie przesuwa się w jelitach wolniej. Ma to dobre i złe strony – oznacza zaparcia, ale też daje organizmowi czas na skuteczniejsze wchłanianie substancji odżywczych. Więcej ich dostaje się do twojego organizmu, a wraz z krwią – przez łożysko do dziecka.

3. Unikniesz chorób jajników i endometriozy

Zatrzymanie cyklu miesięcznego w ciąży pomaga pokonać kobiece dolegliwości – na przykład związane z przerostem błony śluzowej macicy (endometrium). Czasem zdarza się, że komórki podobne do tych występujących w macicy rozwijają się poza nią, np. w jednym z jajników lub jajowodów, jelicie, otrzewnej. Skutek? Powstają stany zapalne i torbiele. Ciąża temu skutecznie przeciwdziała.

 

4. Jeśli jesteś alergiczką, poczujesz się lepiej

Gdy spodziewasz się dziecka, w twoim organizmie rośnie produkcja kortykosteroidów, hormonów o działaniu przeciwzapalnym i hamującym procesy alergiczne. Są one wykorzystywane w leczeniu chorób uczuleniowych. Ty dostajesz je od natury w prezencie! Docenisz to, jeśli zmagasz się z alergią skórną – jej objawy złagodnieją. Poprawia się też stan zdrowia kobiet cierpiących na choroby autoimmunologiczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane.
Sprawdź, jak wybierać kosmetyki w ciąży – 5 przykazań dla przyszłej mamy

5. Jest szansa, że zmniejszą się objawy astmy

U sporej liczby ciężarnych dochodzi do ustąpienia dolegliwości. Częściowo dzieje się tak dzięki wspomnianym kortykosteroidom – u jednej trzeciej mam zmniejszają one objawy alergii wziewnej, choć także u jednej trzeciej je nasilają. Dolegliwości astmatyczne ustępują też dlatego, że w ciąży zmniejsza się stężenie przeciwciał odpowiedzialnych za reakcje alergiczne (IgE). Ostatni miesiąc ciąży i pierwszy po porodzie to okres najlepszego samopoczucia.

6. Na nowo (z radością!) odkryjesz swoją kobiecość

Niemal od pierwszych tygodni ciąży piersi powiększają się i stają się wrażliwsze na dotyk. Wrażliwsze stają się także inne strefy erogenne. Możesz więc czerpać większą satysfakcję ze współżycia. Do tego wyglądasz teraz niezwykle ponętnie...  
Poznaj 7 pytań o seks w ciąży

7. Zyskasz lepszą ochronę przed rakiem piersi

Jest jeden warunek – pierwsze dziecko powinnaś urodzić przed 25. urodzinami. Wtedy ciąża zabezpiecza przed negatywnym działaniem estrogenów.
Przeczytaj: Kiedy jest dobry moment na dziecko?

To tylko niektóre udowodnione naukowo korzyści, jakimi obdarowuje cię twój błogosławiony stan. Na pewno sama odkryjesz ich więcej. Czas oczekiwania na dziecko zmienia spojrzenie na świat. Na o wiele, wiele lepsze!

Wygląd w ciąży a płeć dziecka. Czy to prawda, że syn dodaje ciężarnej urody, a córka ją odbiera?

wczesna ciąża
Adobe Stock
Objawy ciąży
Wczesna ciąża: objawy, dolegliwości (jak rozpoznać wczesną ciążę)
Wczesna ciąża to czas, kiedy przyszła mama często jeszcze nie wie, że spodziewa się dziecka. Podpowiedzią mogą być charakterystyczne dla tego okresu objawy i dolegliwości. Sprawdź, jak rozpoznać wczesną ciążę i czy to nie fałszywy alarm.

Bardzo wczesna ciąża to początkowy okres ciąży, tuż po zapłodnieniu, gdy hormony ciążowe dopiero ruszają do pracy. Zaczyna się wtedy czas wielkich zmian w organizmie, jednak nie znaczy to, że kobieta od razu je poczuje. Pierwsze objawy ciąży pojawiają się u poszczególnych kobiet w różnym czasie, najczęściej około 6 tygodnia ciąży . Wczesna ciąża to zagadka – są przyszłe mamy, które twierdzą, że już następnego dnia po stosunku poczuły, że są w ciąży, inne zaś, gdyby nie brak miesiączki, mogłyby przechodzić początek ciąży, nawet się go nie domyślając. Ważne! Nawet jeśli tylko przypuszczasz, że mogłaś zajść w ciążę, jak najszybciej zacznij brać dostępny w aptece kwas foliowy – szczególnie we wczesnej ciąży to bardzo ważne dla układu nerwowego rozwijającego się płodu. Wczesna ciąża: objawy Nie wszystkie z nich to pewna oznaka ciąży. W tej branży fałszywe alarmy to norma. Jednak jeśli pojawiają się nie pojedynczo a w grupie, to gratulacje – najprawdopodobniej jesteś w ciąży! Pierwsze objawy wczesnej ciąży to:  huśtawki nastroju – wybuchowość i płaczliwość spowodowane wzmożoną aktywnością hormonów ciążowych to norma we wczesnej ciąży.... i nierzadko jeszcze długo potem. tkliwość piersi – często bardziej intensywna niż przed okresem, na piersiach stają się bardziej widoczne naczynia krwionośne, a brodawki – ciemniejsze. Same piersi powiększają się i mogą sprawiać wrażenie twardszych, pełniejszych. senność, zmęczenie – padasz jeszcze przed wieczornymi wiadomościami, nie możesz doczytać nawet jednej całej strony przed zaśnięciem? Nagłe wyczerpanie to odpowiedź organizmu na wzrost aktywności hormonów ciążowych. poranne mdłości – nudności, choć mogą świadczyć o zatruciu pokarmowym, również należą do ścisłej czołówki...

mama, kobieta, ciąża, babcia
Zdrowie w ciąży
Młodsza, zdrowsza i ładniejsza - czy bycie w ciąży się opłaca?
Nie myśl o tym, ile teraz ważysz i czego nie możesz robić, o rozstępach i kiepskim samopoczuciu. Skup się raczej na tym, ile zyskujesz. A korzyści wcale nie jest mało.

Dobrze znasz skutki uboczne bycia w ciąży – nudności, zmęczenie, obrzęki, emocjonalna huśtawka... jednak stan, w którym jesteś, nie bez powodu zwany jest „błogosławionym”. Nawet się nie spodziewasz, ile zyskujesz na tym, że pod twoim sercem rośnie maleńki człowieczek...     W ciąży dostaniesz od dziecka komórki macierzyste Ich niezwykłość polega na tym, że są zdolne do nieograniczonej liczby podziałów i mogą przemienić się w każdy typ komórki ciała. Pojawiają się w życiu płodowym po podziale zapłodnionego jaja. Komórki macierzyste  występują również we krwi pępowinowej. Potem są w szpiku kostnym, jelitach, naskórku, tkance nerwowej, krwi, siatkówce oka. Te, które trafiają przez łożysko od dziecka do twojego ciała, zostają w nim przez wiele lat po porodzie. Czekają na chwilę, gdy staną się potrzebne. Krążą w twojej krwi i osiedlają się na różnych organach wymagających naprawy, np. tarczycy, jelitach, szyjce macicy, pęcherzyku żółciowym, pomagają w gojeniu ran – w ciąży, ale także długo, długo po niej. Może w ten sposób dziecko próbuje ci się zrewanżować za ciążowe trudy ?         W ciąży otrzymasz więcej substancji odżywczych Na początku ciąży organizm produkuje dużo hormonów , które rozluźniają mięśnie gładkie, m.in. w przewodzie pokarmowym. Z tego powodu jedzenie przesuwa się w jelitach wolniej. Ma to dobre i złe strony – oznacza zaparcia (czytaj też: Dietetyczne sztuczki na zaparcia ), ale też daje organizmowi czas na skuteczniejsze wchłanianie substancji odżywczych. Więcej ich dostaje się do twojego organizmu, a wraz z krwią – przez łożysko do dziecka.         Dzięki ciąży unikniesz chorób jajników i endometriozy Zatrzymanie cyklu miesięcznego w ciąży pomaga pokonać kobiece dolegliwości...

Mama
Kobiece sprawy
Przebieg miesiączki może wiele powiedzieć o stanie Twojego zdrowia. Sprawdź, czy powinnaś się martwić.

To, w jaki sposób przebiega miesiączka, zależy w dużej mierze od naszego stylu życia i stanu zdrowia. Czasami jej przebieg sygnalizuje, że coś jest nie tak. Jeśli miesiączka kojarzy Ci się z bolesnymi skurczami, nadmiernym krwawieniem lub comiesięcznym niecierpliwym oczekiwaniem na nadejście wielkiego spóźnialskiego, to znak, że w Twoim organizmie nie wszystko dzieje się tak, jak powinno. Niektóre objawy miesiączki mogą wiązać się z różnymi problemami. Brak okresu Jeśli miesiączka nie pojawiła się przez co najmniej dwa kolejne cykle, nie musi to oznaczać ciąży. Powodem mogą być zakłócenia w poziomie hormonów regulujących cykl. - Bardzo szybko chudniesz? W organizmie spada wtedy poziom estrogenów, które powstają w tkance tłuszczowej. - Żyjesz w stresie? Powoduje to wstrzymanie produkcji hormonów, wydzielanych przez przysadkę mózgową. - Odstawiłaś pigułkę antykoncepcyjną? Twój organizm musi się po prostu przestroić na wytwarzanie naturalnych hormonów płciowych. - Jeśli masz 40-45 lat, to może to oznaczać przedwczesną menopauzę. Jajniki kończą wtedy pracę i okres zanika. Uwaga! Jeśli ciąża została wykluczona, możesz potrzebować leczenia hormonalnego - ureguluje cykl. Bolesna menstruacja Dokuczliwy ból utrudnia Ci życie co miesiąc przez kilka dni. Przyczyną mogą być nieprawidłowości w budowie macicy. Gdy np. jest zgięta do tyłu, a nie do przodu, lub kanał jej szyjki jest za wąski - bolesne skurcze nasilają się. Jeśli dodatkowo miesiączki są obfite - powodem może być endometrioza. Przy tej chorobie śluzówka macicy znajduje się wewnątrz jamy brzusznej, co prowadzi do podrażnienia otrzewnej i silnego bólu. Uwaga! Nie leczona endometrioza w 30-40 proc. przypadków bywa przyczyną niepłodności. Obfite krwawienie Zwykle w czasie okresu tracimy około 50 ml krwi. Jeśli zużywasz więcej niż 6 podpasek dziennie, oznacza to, że...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz