Do kiedy dziecko w foteliku?
fot. Fotolia

Od kiedy dziecko może podróżować bez fotelika? Liczy się wzrost, nie wiek!

Twoje dziecko nie lubi jeździć w foteliku i zastanawiasz się, kiedy będzie mogło podróżować przypięte tylko pasami? Wszystko zależy od jego wzrostu!
Karolina Stępniewska
Do kiedy dziecko w foteliku?
fot. Fotolia
Spis treści:
1. Do kiedy fotelik samochodowy?
2. Przepisy dotyczące przewożenia dziecka w foteliku
3. Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?
4. Mandat za brak fotelika
5. Fotelik czy podstawka?

To, do kiedy fotelik samochodowy będzie stałym wyposażeniem twojego samochodu, precyzyjnie regulują przepisy. Do niedawna dzieci, które ukończyły 12 lat, nie musiały już jeździć w fotelikach samochodowych. Od maja 2015 roku obowiązują jednak nowe przepisy o ruchu drogowym i obowiązującym kryterium jest nie wiek, ale wzrost dziecka. Wszystkie dzieci, bez względu na to, ile mają lat, muszą podróżować w foteliku, jeśli mają mniej niż 150 cm wzrostu. Przewidziano jednak pewne wyjątki.

Do kiedy dziecko w foteliku?

Jeśli twoje dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, musi podróżować samochodem w foteliku, chyba że waży więcej niż 36 kg i nie mieści się w foteliku. Foteliki dla starszych dzieci przewidziane są właśnie do tej wagi, niektórzy producenci oferują jednak foteliki dla dzieci ważących więcej niż 50 kg.  

11 sierpnia 2017 roku weszły w życie nowe przepisy, dotyczące wożenia dzieci w samochodzie. Nowelizacja rozporządzenia ministra transportu dotyczy głównie zmian w wysokościach kar mandatowych. Fotelik samochodowy to jednak nie tylko ochrona przed mandatem, a przede wszystkim wyraz troski o zdrowie i życie dziecka.

Obawiasz się, że maluch w aucie będzie się nudził albo płakał? Włączcie audiobooka! Dzięki takim słuchawkom wszyscy pasażerowie zyskają chwilę relaksu:

 
Redakcja poleca: Kupno fotelika samochodowego - na co zwracać uwagę? - film
Jakie są najważniejsze zasady, którymi trzeba się kierować kupując fotelik dla dziecka? Czy wszystkie foteliki samochodowe są tak samo bezpieczne? Na te i inne pytania o foteliki samochodowe odpowiada specjalista marki BeSafeTomasz Świergolik.

Przepisy dotyczące fotelików samochodowych

Co mówi prawo o przewożeniu dziecka bez fotelika:
  • Od 2015 roku (Regulamin nr 129 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych) nie jest ważny wiek, a wzrost dziecka. Obecnie niezależnie od wieku, każde dziecko powyżej 150 cm wzrostu nie musi korzystać z fotelika. Dotyczy to wszystkich siedzeń pojazdu, w tym miejsca pasażera z przodu.
  • Dopuszczalny jest przewóz dzieci na tylnym siedzeniu samochodu bez fotelika, pod warunkiem, że przewożone dziecko mierzy co najmniej 135 cm i jest przypięte pasami bezpieczeństwa. Ustawodawca precyzuje dodatkowo, że wyjątek ten ma dotyczyć wyłącznie sytuacji, kiedy dziecko nie mieści się w dostępnych na rynku fotelikach.
  • Przewóz trzeciego dziecka na tylnym siedzeniu tylko w pasach bezpieczeństwa jest możliwy, gdy dwoje dzieci podróżuje w fotelikach i nie da się zainstalować trzeciego urządzenia tego typu. Dziecko podróżujące bez fotelika nie może mieć mniej niż 3 lata.
  • Dziecko można przewozić na przednim siedzeniu tyłem i przodem do kierunku jazdy tylko pod warunkiem, że poduszka zostanie dezaktywowana. 
  • Nowe przepisy zwracają także uwagę na konkretne zalecenia producenta, odnośnie używania fotelików samochodowych dla dzieci.
 


Foteliki samochodowe 0-13 - sprawdź ranking!

Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?

Bez względu na to, jaki fotelik wybierzesz, pamiętaj, że polski kodeks drogowy wyraźnie precyzuje, że ze względu na bezpieczeństwo dziecka, fotelik samochodowy jest obowiązkowy. Fotelik nie jest wymagany jedynie w przewożeniu taksówką, radiowozem oraz karetką pogotowia. Przewożenie dziecka poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika jest wykroczeniem.

Kary za brak fotelika (lub zły montaż)

Zgodnie z nowymi przepisami policja może ukarać rodzica, za przewożenie dziecka w foteliku zamontowanym niezgodnie z instrukcją producenta. Pojawiły się również nowe zapisy na temat przewożenia dzieci w wieku do lat 3 w pojazdach nieposiadających pasów bezpieczeństwa oraz fotelika, a także innych urządzeń podtrzymujących. Za podróż z dzieckiem, które nie siedzi w foteliku lub za powyższe wykroczenia opiekunowi grozi mandat 150 zł oraz 6 punktów karnych. (Podstawą prawną zmian jest nowelizacja rozporządzenia z 18 lipca 2017 r. DzU z 27 lipca 2017 r., poz. 1436​)
 
Przeczytaj o sytuacjach, w których możesz legalnie przewozić dziecko bez fotelika samochodowego.

Fotelik czy podkładka?

Eksperci są zdania, że podkładki nie spełniają wystarczająco dobrze swojej funkcji zabezpieczenia dziecka w razie wypadku drogowego, dlatego fotelik samochodowy, idealnie taki montowany tyłem do kierunku jazdy, jest najlepszym wyborem. Od pewnego czasu nie ma problemu z zakupem fotelika montowanego tyłem dla dziecka do 4 roku życia. W razie wypadku, siły oddziaływające na kręgosłup dziecka są w takim foteliku pięciokrotnie niższe niż w tradycyjnym foteliku montowanym przodem do kierunku jazdy.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 19 głosy

Zobacz także

Popularne tematy