do kiedy dziecko w foteliku
fot. Adobe Stock

Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? [AKTUALNE PRZEPISY]

Jeśli nie wiesz, do jakiego wieku dziecko musi jeździć w foteliku, pora uzupełnić wiedzę o aktualne przepisy. Przewożenie dziecka w foteliku jest obowiązkowe, a jego waga i wiek nie mają w tej kwestii znaczenia. Aktualne przepisy jasno określają, do jakiego wzrostu dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym, a od jakiego wzrostu może jeździć bez fotelika. Przepisy dotyczą także jazdy na przednim siedzeniu.
Karolina Stępniewska
do kiedy dziecko w foteliku
fot. Adobe Stock
To, do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku, precyzyjnie regulują przepisy. Kiedyś dzieci, które ukończyły 12 lat, nie musiały już jeździć w fotelikach samochodowych. Zgodnie z obecnymi przepisami obowiązującym kryterium jest nie wiek, ale wzrost dziecka. Wszystkie dzieci, bez względu na to, ile mają lat, muszą podróżować w foteliku, jeśli mają mniej niż 150 cm wzrostu. Przewidziano jednak pewne wyjątki. Warto wiedzieć, od jakiego wzrostu przewożenie dziecka w foteliku nie jest obowiązkowe.

Spis treści:

Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku?

Rodzice często zadają sobie pytanie, do jakiego wieku dziecko musi jeździć w foteliku. Wiek nie ma jednak znaczenia. W 2017 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie. Nowelizacja rozporządzenia ministra transportu dotyczy głównie zmian w wysokościach kar mandatowych. Fotelik samochodowy to jednak nie tylko ochrona przed mandatem, a przede wszystkim wyraz troski o zdrowie i życie dziecka.

Do jakiego wzrostu dziecko musi jeździć w foteliku?

Jeśli zastanawiasz się, do jakiego wzrostu dziecko musi jeździć w foteliku, odpowiedź jasno określają przepisy. Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, musi podróżować samochodem w foteliku, chyba że waży więcej niż 36 kg i nie mieści się w foteliku. Foteliki dla starszych dzieci przewidziane są właśnie do tej wagi, niektórzy producenci oferują jednak foteliki dla dzieci ważących nawet więcej niż 50 kg.  

Od jakiego wzrostu dziecko może jeździć bez fotelika?

Zgodnie z przepisami dziecko może zatem podróżować bez fotelika, gdy osiągnie wzrost 150 cm. Prawo przewiduje jednak kilka wyjątków i czasem jazda bez fotelika jest legalna wcześniej. Przewożenie dziecka bez fotelika jest możliwe, kiedy:
  • dziecko mierzy co najmniej 135 cm i nie mieści się w dostępnych na rynku fotelikach. Może wtedy jechać na tylnym siedzeniu samochodu, pod warunkiem, że jest przypięte pasami bezpieczeństwa;
  • dwoje dzieci podróżuje w fotelikach i nie da się zainstalować trzeciego urządzenia tego typu. Trzecie dziecko może wówczas podróżować na tylnym siedzeniu tylko w pasach bezpieczeństwa. Dziecko podróżujące bez fotelika nie może mieć mniej niż 3 lata.
Fotelik nie jest także wymagany podczas przewożenia dziecka taksówką, autobusem, autokarem, radiowozem oraz karetką pogotowia.

Czy można przewozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu?

Dziecko można przewozić na przednim siedzeniu tyłem i przodem do kierunku jazdy tylko pod warunkiem, że poduszka powietrzna zostanie wyłączona. Przewożenie dziecka poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika lub innego urządzenia podtrzymującego jest wykroczeniem.
 

Kary i mandaty za brak fotelika (lub zły montaż)

Zgodnie z nowymi przepisami policja może ukarać rodzica za przewożenie dziecka w foteliku zamontowanym niezgodnie z instrukcją producenta. Za podróż samochodem z dzieckiem, które nie siedzi w foteliku, opiekunowi grozi mandat 150 zł oraz 6 punktów karnych. Mandat zapłaci także kierowca, który wiezie dziecko w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, ale nie wyłączył poduszki powietrznej.

Dziecko w foteliku czy na podkładce?

Eksperci są zdania, że podkładki samochodowe nie spełniają wystarczająco dobrze swojej funkcji zabezpieczenia dziecka w razie wypadku drogowego. Najgroźniejszy w skutkach może się okazać brak ochrony bocznej oraz zagłówka. Podczas wypadku szanse dziecka na podstawce spadają niemal do zera − alarmują eksperci.

Dlatego fotelik samochodowy, najlepiej taki montowany tyłem do kierunku jazdy, jest optymalnym wyborem. Na rynku są dostępne foteliki montowane tyłem dla dzieci aż do ukończenia 4. roku życia. W razie wypadku siły oddziałujące na kręgosłup dziecka są w takim foteliku pięciokrotnie niższe niż w tradycyjnym foteliku montowanym przodem do kierunku jazdy.
 

Źródło: Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2017 r.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Kupno fotelika samochodowego - na co zwracać uwagę? - film
Jakie są najważniejsze zasady, którymi trzeba się kierować kupując fotelik dla dziecka? Czy wszystkie foteliki samochodowe są tak samo bezpieczne? Na te i inne pytania o foteliki samochodowe odpowiada specjalista marki BeSafeTomasz Świergolik.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 25 głosy

Zobacz także

Popularne tematy