Eksperymenty dla dzieci: tornado w butelce [WIDEO]

Do tego eksperymentu potrzebny wam będzie słoik, płyn do mycia naczyń i woda. Ten eksperyment dla dzieci jest bardzo prosty, w okamgnieniu stworzycie wirujące tornado w butelce!

Zobacz inne z serii: Domowe eksperymenty i zabawy dla dzieci (5)

Tornado w butelce to eksperyment dla dzieci, który możecie przeprowadzić w domu. Jest on łatwy do wykonania i nie kończy się bałaganem! Co więcej, wszystkie składniki na pewno macie w domu – może oprócz brokatu, ale on nie jest obowiązkowy, sprawia tylko, że tornado jest bardziej widoczne. Zauważycie w filmie, że my polegliśmy na tym doświadczeniu: duża plastikowa butelka nie sprawdziła się, tak samo jak cekiny zamiast brokatu (były za ciężkie). Dopiero szklana butelka dała radę. Możecie też użyć słoika. Miłej zabawy!

Tornado w butelce: co wam się przyda?

Żeby wykonać ten domowy eksperyment, potrzebne wam będą:
  • butelka lub słoik
  • woda
  • płyn do mycia naczyń
  • brokat (opcjonalnie)

Tornado w butelce - wyjaśnienie, jak je zrobić

Wlejcie do butelki wodę, pozostawiając ok. 5 cm luzu. Dodajcie około 2 łyżeczek płynu do mycia naczyń i ewentualnie szczyptę brokatu, jeśli pozostał wam po zabawach plastycznych. Pora dobrze zakręcić butelkę i trzymając ją za zakrętkę, energicznie kręć nadgarstkiem, tak by wprawić butelkę w ruch obrotowy. Odstaw. Gotowe!

Tornado w butelce - opis doświadczenia

Kiedy zimne i ciepłe powietrze mieszają się i są wprawione w wir, powstaje trąba powietrzna. Woda ze środka butelki zaczyna wirować później niż woda przy jej ściankach i kiedy postawisz butelkę na stole, możesz zauważyć, jak zewnętrzna część cieczy zwalnia, a środek wciąż wiruje. Tak właśnie powstaje wir!

Inne eksperymenty dla dzieci:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy