Eksperymenty dla dzieci
fot. AdobeStock

Eksperymenty dla dzieci: 5 prostych doświadczeń dla przedszkolaków

Eksperymenty dla dzieci to świetny sposób na zabawę jesienią i zimą, gdy maluchy większą część dnia spędzają w domu. Jak wcielić się w małych chemików? Oto proste doświadczenia dla kilkulatków.
Milena Oszczepalińska
Eksperymenty dla dzieci
fot. AdobeStock
Wspólne eksperymenty z dziećmi są nie tylko świetną zabawą, lecz także cenną nauką. Wiele z nich możecie zrobić w domu już z przedszkolakami. Przedstawiamy takie eksperymenty, które wykonacie dosłownie w kilka minut i użyjecie do nich wyłącznie produkty, które z pewnością macie  w domu lub kipicie je w dowolnym pobliskim sklepie. Zachęcamy do spróbowania! Oto, jakie doświadczenia możecie zrobić z dziećmi w wieku przedszkolnym:
  1. Dwukolorowe słoiki
  2. Kolorowa sól
  3. Samorosnące balony
  4. Tęczowe cukierki
  5. Magia na talerzu

1. Dwukolorowe słoiki

Za pomocą tego eksperymentu dziecko nauczy się, że używając jedynie kilku podstawowych kolorów można uzyskać wiele nowych. Przygotuj małe słoiczki, wodę, barwniki spożywcze i olej. Każdy słoik wypełnijcie do połowy wodą i dodajcie kolor, a drugą połowę olejem i również dodajcie kolor. Nawet jeśli potrząśniecie słoikiem i kolory wymieszają się na moment, po chwili wrócą na swoje miejsce. Niesamowite, prawda? 
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.

2. Kolorowa sól

Czy sól musi być zawsze krystalicznie biała? Niekoniecznie! Wystarczą barwniki, pipeta i sól może w niesamowity sposób zmieniać barwy. Przygotuj duże płaskie naczynie, na które wysypiecie sól. Za pomocą pipety dziecko może nakładać barwniki na kryształki i podziwiać, jak sól zmienia swoje kolory. 

Zobacz też: Domowe eksperymenty: lawa w butelce

3. Samorosnące balony

Dmuchanie balona wymaga wytężenia nieco płuc, a okazuje się, że może on zwiększać się zupełnie samodzielnie? W jaki sposób? Przygotujcie balony, butelki, ocet winny i sodę oczyszczoną. Do balonów wsypcie nieco sody, a do butelek wlejcie ocet. Nałóżcie balony na butelki i czekajcie, aż zaczną same rosnąć, wypełniając się powietrzem z butelek. 

4. Tęczowe cukierki

To jedno z bardziej spektakularnych, a jednocześnie prostych doświadczeń. Dzieci je uwielbiają! Za pomocą kilku cukierków i odrobiny wody możemy uzyskać piękną, kolorową tęczę. Wystarczy ułożyć naokoło talerzyka cukierki typu lentilki i zalać je wodą. Po chwili kolorowa woda zacznie spływać, tworząc piękną tęczę z cukierków

5. Magia na talerzu

W tym eksperymencie dziecko zobaczy, jak pięknie kolory mogą się mieszać, przemieszczać i tworzyć wyjątkową mozaikę. Przygotuj biały talerz, barwniki spożywcze, płyn do mycia naczyń, mleko i patyczek do czyszczenia uszu. Wlejcie odrobinę mleka na talerz i zróbcie na nim kolorowe plamki z barwników. Zamoczonym w płynie do naczyń patyczkiem przesuwajcie po talerzu, "malując" niepowtarzalne mozaiki. 


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy