Eksperymenty dla dzieci
fot. AdobeStock

Eksperymenty dla dzieci: 9 prostych doświadczeń dla przedszkolaków

Eksperymenty dla dzieci to świetny sposób na zabawę jesienią i zimą, gdy maluchy większą część dnia spędzają w domu. Jak wcielić się w małych chemików? Oto proste doświadczenia dla kilkulatków.
Eksperymenty dla dzieci
fot. AdobeStock
Wspólne eksperymenty z dziećmi są nie tylko świetną zabawą, lecz także cenną nauką. Wiele z nich możecie zrobić w domu już z przedszkolakami. Przedstawiamy takie eksperymenty, które wykonacie dosłownie w kilka minut i użyjecie do nich wyłącznie produktów, które z pewnością macie w domu lub kupicie je w dowolnym pobliskim sklepie. Zachęcamy do spróbowania! Oto jakie doświadczenia możecie zrobić z dziećmi w wieku przedszkolnym.

Spis treści:
  1. Dwukolorowe słoiki
  2. Kolorowa sól
  3. Samorosnące balony
  4. Tęczowe cukierki
  5. Magia na talerzu
  6. Wulkan
  7. Ruchome piaski
  8. Tornado w butelce
  9. Lampa lawa

1. Dwukolorowe słoiki

Za pomocą tego eksperymentu dziecko nauczy się, że używając jedynie kilku podstawowych kolorów, można uzyskać wiele nowych. Przygotuj małe słoiczki, wodę, barwniki spożywcze i olej. Każdy słoik wypełnijcie do połowy wodą i dodajcie kolor, a drugą połowę olejem, po czym również dodajcie kolor. Nawet jeśli potrząśniecie słoikiem i kolory wymieszają się na moment, po chwili wrócą na swoje miejsce. Niesamowite, prawda? 

2. Kolorowa sól

Czy sól musi być zawsze krystalicznie biała? Niekoniecznie! Wystarczą barwniki i pipeta, a sól może w niesamowity sposób zmieniać barwy. Przygotuj duże płaskie naczynie, na które wysypiecie sól. Za pomocą pipety dziecko może nakładać barwniki na kryształki i podziwiać, jak sól zmienia kolor. 

3. Samorosnące balony

Dmuchanie balona wymaga nieco wysiłku, a okazuje się, że może on zwiększać się zupełnie samodzielnie? W jaki sposób? Przygotujcie balony, butelki, ocet winny i sodę oczyszczoną. Do balonów wsypcie nieco sody, a do butelek wlejcie ocet. Nałóżcie balony na butelki i czekajcie, aż zaczną same rosnąć, wypełniając się powietrzem z butelek.

4. Tęczowe cukierki

To jedno z bardziej spektakularnych, a jednocześnie prostych doświadczeń. Dzieci je uwielbiają! Za pomocą kilku cukierków i odrobiny wody możemy uzyskać piękną, kolorową tęczę. Wystarczy ułożyć naokoło talerzyka cukierki typu lentilki i zalać je wodą. Po chwili kolorowa woda zacznie spływać, tworząc piękną tęczę z cukierków

5. Magia na talerzu

W tym eksperymencie dziecko zobaczy, jak pięknie kolory mogą się mieszać, przemieszczać i tworzyć wyjątkową mozaikę. Przygotuj biały talerz, barwniki spożywcze, płyn do mycia naczyń, mleko i patyczek do czyszczenia uszu. Wlejcie odrobinę mleka na talerz i zróbcie na nim kolorowe plamki z barwników. Zamoczonym w płynie do naczyń patyczkiem przesuwajcie po talerzu, „malując” niepowtarzalne mozaiki. 

6. Wulkan

By wykonać eksperyment z wulkanem, wystarczy wsypać do słoika sodę oczyszczoną (2 łyżeczki) i wlać do niego łyżkę płynu do mycia naczyń. Dla ciekawszego efektu można dodać kilka kropli barwnika spożywczego. Następnie wystarczy wlać ocet i obserwować efekt. Słoik koniecznie postawcie na tacy!

7. Ruchome piaski

Dzieci uwielbiają wszelkie masy, w których można zanurzyć ręce. Aby wykonać eksperyment z ruchomymi pisakami, wystarczy wymieszać szklankę mąki kukurydzianej z 100 ml wody. Masa powinna być gęsta, ale lejąca (w razie czego należy dodać więcej mąki lub wody). Świetną sensoryczną zabawą będzie poszukiwanie małych zabawek w ruchomych pisakach. 

8. Tornado w butelce

Tornado w butelce to niezwykle efektowny eksperyment, który wykonacie za pomocą tylko trzech składników. Do butelki należy wlać wodę i dodać ok. 2 łyżek płynu do naczyń. Dla ciekawszego efektu można dodać brokat. Teraz wystarczy dobrze zakręcić butelkę. Trzymając za zakrętkę, energicznie kręć nadgarstkiem, tak by wprawić butelkę w ruch obrotowy, następnie odstawić. Efektowne tornado gotowe!

9. Lampa lawa

Domowy eksperyment lampa lawa jest bardzo prosty i efektowny. Wystarczy butelkę napełnić w 3/4 olejem, a resztę uzupełnić wodą. Dla ciekawszego efektu koniecznie należy dodać kilka kropli barwnika. A teraz czas na magię – wystarczy po kawałku dodać tabletkę musującą. Efekt zachwyci każde dziecko. 
 


Zobacz też:
Redakcja poleca: Dlaczego dzieci powinny eksperymentować? (video)
Warto się uczyć z książek, jednak nic nie zastąpi dziecku eksperymentów przeprowadzanych na własną rękę. Sprawdź, dlaczego są takie cenne.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy