GRY
 
 

Fotelik rowerowy, czy przyczepka dla małego dziecka? [WIDEO]

Uwielbiasz jeździć na rowerze i zastanawiasz się, od kiedy możesz wozić malucha w foteliku rowerowym? A może lepiej kupić przyczepkę? Zobacz, co radzi znany fizjoterapeuta.

Zobacz inne z serii: Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta radzi: (8)

Fizjoterapeuta podpowiada, że dziecko, które nie skończyło jeszcze 18. miesiąca życia lepiej nie wkładać do fotelika rowerowego. Dlaczego?
 

 Od kiedy można wozić dziecko na rowerze?

– Najlepszym wyznacznikiem tego, czy dziecko jest gotowe do fotelika jest to, czy chodzi i samodzielnie podskakuje – mówi Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta. – To oznacza, że jego układ kostno-mięśniowy jest już dobrze przygotowany do przenoszenia obciążeń osiowych na stawy kręgosłupa i kończyn.
Wówczas – zdaniem fizjoterapeuty – dzieci korzystają z najlepszego amortyzatora jakim są nogi.
Dziecko siedząc w foteliku do amortyzacji używa kręgosłupa i tułowia, ale także nóg, żeby odciążyć ciało – mówi Zawitkowski.
 

Przyczepka, czy fotelik rowerowy: co wybrać dla małego dziecka?

Zdaniem fizjoterapeuty problem polega na tym, że nie do końca wiemy, jak na małe dzieci oddziałują wszystkie przeciążenia pionowe, które przechodzą przez stawy kręgosłupa, począwszy od szyi przez miednicę i na stawach krzyżowo – biodrowych i spojeniu łonowym kończąc podczas jazdy rowerem.
– To jest dla małego dziecka duże obciążenie – mówi Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta.– Właśnie dlatego dorośli, jadąc rowerem po kostce brukowej, czy torach tramwajowych stają na pedałach.
Dlatego ekspert zaleca, by w przypadku małych dzieci do 1,5 roku życia wybrać przyczepkę a starsze wozić w foteliku wybierając się na wycieczkę rowerową.

Polecamy:
Doładuj
Przeładuj