Gimnastyka artystyczna dla dzieci
fot. AdobeStock

Kiedy zapisać córkę na gimnastykę artystyczną?

Twoja córka uwielbia tańczyć i jest sprawna fizycznie, więc chciałabyś posłać ją na gimnastykę? Przeczytaj!
Milena Oszczepalińska
Gimnastyka artystyczna dla dzieci
fot. AdobeStock
Balet, taniec i akrobatyka w jednym. Tym właśnie jest gimnastyka artystyczna. Co dają dziecku takie zajęcia i w jakim wieku warto zacząć trenować? Podpowiadamy!

Dlaczego warto zapisać dziecko na gimnastykę artystyczną?

Gimnastyka artystyczna z racji tego, że jest tak wszechstronnie rozwijająca, ma wiele zalet. Uczy już od najmłodszych lat systematyczności, zorganizowania. Ćwiczenia doskonale wpływają też na trzymanie prawidłowej postawy ciała, koordynację ruchową, równowagę statyczną i dynamiczną. Dziecko rozwija się nie tylko tanecznie, lecz także doskonali słuch muzyczny. Przede wszystkim  jednak gimnastyka artystyczna to spora dawka ruchu, która daje ogrom frajdy, co zwłaszcza dla kilkulatków jest bardzo istotne.
Zobacz też: Czy gimnastyka jest dzieciom niezbędna?
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

Kto może (i powinien) trenować gimnastykę artystyczną?

Sport ten przeznaczony jest wyłącznie dla dziewczynek (i kobiet). Chłopcy mogą natomiast uczęszczać na akrobatykę lub gimnastykę sportową. Teoretycznie gimnastykę artystyczną można uprawiać już od 3. roku życia, choć wiele szkół tanecznych prowadzi zajęcia dla dzieci od 5. roku życia. Ponieważ sport ten doskonale wpływa na naszą postawę, może pomagać w wyeliminowaniu niektórych wad postawy. Dlatego polecany jest nie tylko dla zdrowych dziewczynek, ale też dla tych, które borykają się np. z problemem płaskostopia.
Zobacz też: Na jakie zajęcia sportowe zapisać dziecko?
Niestety niektóre wady postawy uniemożliwiają trenowanie gimnastyki artystycznej. Dzieci, które mają wklęsłe plecy (wadę odcinka lędźwiowego kręgosłupa) lub boczne skrzywienie kręgosłupa (skoliozę lub asymetrię barków i łopatek), nie mogą uprawiać tego sportu.
Zobacz też: Na czym polega gimnastyka korekcyjna dla dzieci?

Jak wyglądają zajęcia z gimnastyki artystycznej?

Sport ten wykorzystuje różne formy ruchu. Są to ćwiczenia podobne jak te wykonywane na zajęciach wychowania fizycznego w połączeniu z elementami baletu i akrobatyki. Pojedyncze zajęcia trwają z reguły 45 min. Częstotliwość spotkań zależna jest od stopnia zaawansowania uczestników i preferencji szkoły tanecznej, ale dwa razy w tygodniu to optymalna liczba zajęć, by uprawiać ten sport.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy