
Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda sala porodowa i jakie sprzęty się tam znajdują, zapraszamy cię na prawdziwą porodówkę. Doświadczona położna, Kinga Agócs, opowie ci, do czego służy aparat KTG, duża gumowa piłka i w czym pomaga mniej typowe wyposażenie sali porodowej. możesz też na własne oczy zobaczyć łóżko porodowe jeszcze przed porodem!
Spis treści:
- Jak wygląda sala porodowa: wyposażenie
- Jak wygląda łóżko porodowe
- Aparat KTG
- Gumowa piłka
- Worek sako przy porodzie
- Wanna (immersja wodna)
- Lina porodowa
- Drabinki gimnastyczne
- Cieplarka noworodkowa
Jak wygląda sala porodowa?
Na sali porodowej, oprócz łóżka do porodu znajdują się różne sprzęty. Niektóre przedmioty czy meble na porodówce mogą łagodzić ból porodowy, odprężać między skurczami porodowymi i w ten sposób pozytywnie wpływać na przebieg porodu. Inne to miejsce, gdzie lekarz czy położna przeprowadza zabiegi lub badania. Poznaj je wszystkie:
Jak wygląda łóżko porodowe
Łóżko porodowe daje kobiecie możliwość różnych pozycji do porodu: leżącej, siedzącej albo kolanowo-łokciowej. Przyszła mama może wybrać najbardziej komfortową pozycję (także dzięki doczepianym pałąkom), a personel medyczny wciąż może kontrolować przebieg porodu.
Współczesne łóżka porodowe wyglądają zupełnie inaczej niż te sprzed kilkudziesięciu lat. Są wygodne, estetyczne i mają szereg udogodnień. Przede wszystkim można je ustawić tak, aby pozwalały rodzącej ułożyć czy ustawić się w najlepszej dla niej pozycji. Dostosowanie łóżka porodowego, także jego podnóżka, często odbywa się elektrycznie. Łóżko porodowe wyposażone jest w materac, uchwyty oraz podnóżki. Większość łóżek można też sprawnie zamienić w fotel porodowy i dostawić do niego podpórki na nogi. Wszystko to daje rodzącej dobre podparcie, zapewnia bezpieczeństwo i maksymalny komfort, a przy tym umożliwia personelowi dobry dostęp do rodzącej.
Aparat KTG
To niezbędne wyposażenie każdej sali porodowej. Ma za zadanie monitorować czynność pracy serca dziecka. Pomiar KTG przeprowadza się zazwyczaj co dwie godziny przez 20 minut.
Gumowa piłka
– Można na niej siedzieć, krążyć biodrami i w ten sposób ułatwiać dziecku zejście do kanału rodnego i skrócić przebieg porodu – opowiada położna, Kinga Agócs. Zmiana pozycji bioder może następować bardzo płynnie i w dowolnym kierunku, co znakomicie pozwala relaksować mięśnie i szukać najwygodniejszego ustawienia ciała.
Worek sako przy porodzie
Delikatne kołysanie się na worku sako przy porodzie łagodzi ból porodowy i sprzyja postępowi porodu. Można przy tym siedzieć na nim stabilniej niż na piłce, ale nadal poruszać się i szukać najlepszej pozycji, w której skurcze są najmniej dokuczliwe.
Wanna (immersja wodna)
Na niektórych porodówkach możesz skorzystać z wanny. Rodząca może spędzić w wannie tyle czasu, ile sobie życzy, nawet w niej urodzić. Odejście czopa śluzowego albo odejście płynu owodniowego nie jest przeciwwskazaniem do korzystania podczas porodu z wanny.
Lina porodowa
To gruby materiał zamocowany na suficie. Można się na nim wieszać, jak na lianie – żartuje położna. Pomaga odciążyć stawy i kręgosłup. Taka gimnastyka części rodzących pozwala łagodzić ból porodowy, dzięki czemu w lepszej formie są w stanie przetrwać poród.
Drabinki gimnastyczne
Drabinki gimnastyczne na sali porodowej to miły bonus. Rodząca może na nich się opierać, kucać przy nich i tak pomagać dziecku przesuwać się w kanale rodnym. Zaletą drabinek jest to, że rodząca może swobodnie dobierać wysokość, na jakiej najwygodniej jest jej się oprzeć.
Cieplarka noworodkowa
Na każdej sali porodowej znajduje się mały stolik czy też kącik do pomiaru i badania noworodka. Tu neonatolog ocenia dziecko wg skali Apgar, mierzy je i waży po tym, jak przez dwie godziny dziecko leżało z mamą, miało z nią kontakt skóra do skóry. Maluch w cieplarce jest dogrzewany, by nie czuł różnicy temperatur między brzuchem mamy a światem zewnętrznym.
Zobacz też:
- Jak wybrać szpital do porodu
- Jak przygotować plan porodu
- Znieczulenie przy porodzie – czy i kiedy je dostaniesz
Za pomoc w nakręceniu filmu dziękujemy szpitalowi Św. Anny w Piasecznie (EMC Piaseczno)


Rozstępy na brzuchu czy piersiach to wątpliwa ozdoba. Niestety, nie zawsze da się ich uniknąć, jednak dzięki regularnemu stosowaniu kremów na rozstępy można uelastycznić skórę i sprawić, że pojawią później lub w mniejszej liczbie. Czerwone, podłużne blizny – tak na początku wyglądają rozstępy. Po ciąży warto zacząć z nimi walczyć – odpowiednio pielęgnowane kremami na rozstępy jaśnieją i stają się mniej widoczne. Sprawdź, jak powinna wyglądać Pielęgnacja twarzy w ciąży – LATO Skąd się biorą rozstępy? Przyczyn ich powstawania jest kilka. Oto najczęstsze powody pojawienia się rozstępów w ciąży: Skłonności dziedziczne Wahania wagi Niezwykle intensywna praca hormonów Zobacz też nasze filmy o pielęgnacji ciała po ciąży i porodzie: Najczęstsze błędy, jakie popełniają mamy odchudzające się po ciąży Sposoby na jędrny brzuch po ciąży i porodzie Jak pomóc piersiom wrócić do kształtu sprzed ciąży? Bio-Oil - specjalistyczny olejek na rozstępy i blizny Kremy dla mam - sprawdź opinie
