Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
badania na porodówce
Adobe Stock
Lekcja 5

Poród – prawdziwe i fałszywe objawy oraz ważne badania na porodówce

Poród wywołuje u przyszłych mam wiele emocji. Odróżnienie fałszywych objawów porodu, takich jak np. skurcze przepowiadające, od prawdziwych bywa niełatwe, zwłaszcza w pierwszej ciąży. Wyjaśniamy, kiedy jechać do szpitala i jakich badań na porodówce należy się spodziewać.

To kiedy nastąpi poród, nigdy nie jest pewne, chyba że przyszła mama ma zaplanowane cesarskie cięcie, a nie poród naturalny, wówczas może znać dokładną datę, kiedy na pewno się on wydarzy. W przypadku porodu siłami natury jedynie 5 proc. kobiet rodzi w dniu wyznaczonym przez lekarza na początku ciąży. Nawet jeśli przyszła mama dokładnie zna datę ostatniej miesiączki i w ciąży jest często badana, rzadko udaje się idealnie obliczyć termin porodu. W końcu on jednak nadchodzi. Jak poznać, że to już i kiedy jechać do szpitala, a kiedy jeszcze spokojnie czekać w domu? Podpowiadamy wraz z ekspertem – położną Malwiną Sierzan.

Spis treści:

 

Fałszywe objawy porodu

Twój organizm zaczyna przygotowania do porodu kilka tygodni wcześniej. Niektóre z pierwszych sygnałów mogą cię zmylić, ale pamiętaj – to tylko trening. Sprawdź, co może dziać się z tobą w tym ostatnim okresie:

Jak odróżnić skurcze porodowe od przepowiadających?

Już wiesz, że powtarzające się skurcze wcale nie muszą oznaczać porodu. Od skurczów porodowych te przepowiadające różnią się tym, że powodują skracania i rozwierania szyjki macicy, raczej nie są regularne, w obserwacji dwugodzinnej nie stają się silniejsze oraz nie zwiększają swojej częstotliwości. Najczęściej są opisywane jako bóle podbrzusza przypominające bóle miesiączkowe. Zanikają, gdy zmieniasz pozycję lub kiedy chodzisz, a w czasie ich trwania czujesz ruchy dziecka. Często również ustępują po relaksacyjnym prysznicu. Dopiero gdy staną się regularne, będą się wyraźnie nasilać, powtarzać przynajmniej co 10 minut oraz trwać minimum 30 sekund, pora zbierać się do szpitala, ponieważ poród najprawdopodobniej właśnie się zaczął.

Objawy porodu

Skurcze porodowe powodują postęp porodu, który charakteryzuje się skracaniem i rozwieraniem szyjki macicy. Skurcze takie powinny być regularne, ich częstotliwość jest dużo częstsza, sam skurcz trwa dużo dłużej, a dodatkowo odczuwany jest ból w podbrzuszu i okolicy krzyżowej.

Są trzy główne objawy porodu, każdy jest sygnałem, by wyruszać do szpitala:

  • skurcze są regularne, powtarzają się co 10-15 minut (albo częściej);
  • odeszły wody płodowe, nawet jeśli nie odczuwasz skurczów;
  • pojawiło się krwawienie (gdy jest silne, dzwoń po karetkę lub jedź natychmiast do najbliższego szpitala).
Oblicz termin porodu
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
Odejście wód płodowych to sygnał, żeby jechać do szpitala, nawet jeśli nie odczuwasz skurczów. Przed rozpoczęciem akcji porodowej odejście wód zdarza się tylko u 15 proc. kobiet. Możesz się poczuć tak, jakbyś mimowolnie się zsiusiała. Wydzielina jest przezroczysta lub różowawa (gdyby wody płodowe były zielone, jedź szybko i powiedz o tym lekarzom, bo może to oznaczać zakażenie wewnątrzmaciczne). Nie obawiaj się, że popłynie wielka rzeka. Główka maleństwa działa trochę jak korek i hamuje „powódź”. Po odpłynięciu wód płodowych na izbie przyjęć wykonany zostanie zapis KTG, żeby zobaczyć, jak zareagowało twoje dziecko na zmianę warunków panujących w brzuchu.

Co cię czeka na izbie przyjęć, jeśli zacznie się poród?

Przede wszystkim u kobiety, która zgłasza, że rodzi lub że odpłynęły wody płodowe, oceniana jest czynność serca dziecka za pomocą kilkuminutowego zapisu kardiotokograficznego (KTG).

W międzyczasie specjalista zbierze od ciebie wywiad ogólny, ginekologiczny i położniczy. Miej przy sobie kartę ciąży, oryginalny wynik grupy krwi, oraz ostatnie wyniki badań laboratoryjnych. Około 37-38 tygodnia ciąży sprawdź jakie dokumenty i badania są wymagane w szpitalu, w którym chcesz rodzić.


Kolejne etapy przyjęcia do szpitala to badanie wewnętrzne i ocena zaawansowania porodu – położna zewnętrznymi chwytami Leopolda, zbada ci brzuch, oceniając, w jaki sposób ułożone jest dziecko. Zostaniesz zbadana w osobnym pomieszczeniu lub za zasłoną na fotelu ginekologicznym. Może się zdarzyć, że zostaniesz jeszcze odesłana do domu – gdyby alarm był fałszywy i poród jeszcze się nie zaczynał.

UWAGA! Jeżeli zgłaszasz się do szpitala ponieważ odpłynął
ci płyn owodniowy, ale nie masz skurczów macicy, to po około 6 godzinach należy wdrożyć profilaktykę antybiotykową zapobiegającą rozwojowi zakażenia wewnątrzmacicznego, zwłaszcza w tej grupie pacjentek, u których nie ma szans na szybkie zakończenie porodu. Dlatego w tym przypadku rzadko się zdarza, żeby kobiety były odsyłane do domu.

Jeżeli wcześniej nie miałaś wykonywanych pomiarów miednicy to bardzo możliwe, że położna zrobi to na izbie przyjęć. Od samego początku przyjęcia będzie sprawdzany twój stan ogólny (ciśnienie tętnicze krwi, oddechy, tętno, temperatura ciała, samopoczucie).

Pamiętaj! Jeżeli nie masz przy sobie wszystkich wymaganych dokumentów i badań, a już rodzisz, szpital i tak cię przyjmie. Taki ma obowiązek. Twój partner powinien jednak jak najszybciej po porodzie dostarczyć dokumenty do szpitala.

Jakie badania i zabiegi nastąpią przed urodzeniem dziecka?

Na izbie przyjęć zostaniesz zbadana w osobnym pomieszczeniu lub za zasłoną na fotelu ginekologicznym. Położna lub lekarz oceni rozwarcie szyjki macicy oraz zaawansowanie porodu. Może się zdarzyć, że zostaniesz jeszcze odesłana do domu – gdyby alarm był fałszywy i poród jeszcze się nie zaczynał.

  • Zostanie wykonane badanie KTG (kardiotokografia). Pozwala ono skontrolować czynność serca dziecka oraz skurcze macicy.
  • Lewatywa i golenie obecnie nie są obowiązkowe. Może się zdarzyć, że w szpitalu zostanie ci zaproponowane ich wykonanie, jednak nie musisz się na nie zgadzać. Zdaniem niektórych lekarzy golenie pomaga zachować higienę okolic intymnych po porodzie, a dzięki lewatywie na pewno nie wypróżnisz się w jego trakcie. Jednak wiele położnych podkreśla, że odpowiednia higiena krocza po porodzie jest możliwa również bez golenia. Jeżeli chodzi o lewatywę, to i tak na początku (zazwyczaj jeszcze w domu) pasaż jelitowy przyspiesza i spokojnie możesz skorzystać z toalety (możesz mieć nawet biegunkę).
  • Przebierzesz się w ubranie (koszulę, T-shirt, szlafrok), które przyniosłaś ze sobą. Jeżeli nie masz swojego ubrania, dostaniesz koszulę szpitalną.

Osoba towarzysząca także powinna mieć ze sobą wygodne ubranie. Może się teraz przebrać. Dostanie też zapewne ochraniacze na buty oraz fartuch z flizeliny – nie we wszystkich szpitalach jest tak samo, czasem przyszłemu tatusiowi wystarcza ubranie domowe i kapcie.

Co się dzieje po terminie porodu?

Dziecko może zawitać na świat dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem i dwa po nim. Taki poród nie jest uznawany za poród przedwczesny ani za spóźniony.

Ciąża po terminie jest definiowana jako ciąża trwająca dłużej niż 42 tygodnie (294 dni lub więcej, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki). Zazwyczaj jeśli minęło siedem dni od terminu, lekarz prowadzący ciążę lub położna zlecają kontrolne KTG na izbie przyjęć. Zgłoś się do lekarza, najlepiej do przyszpitalnej przychodni. Możesz się spodziewać, że::

  1. Będziesz miała kilka badań – KTG (pozwoli ocenić pracę serca dziecka) oraz USG. Zbadane również zostaną ruchy malucha. 
  2. Konieczne będzie częste monitorowanie płodu – będziesz musiała zgłaszać się do przychodni codziennie albo zostaniesz przyjęta na oddział.
  3. Jeśli wszystko jest w porządku, poród nie będzie wywoływany – jeszcze przez kilka dni.
  4. Po około 10- 14 dniach od terminu porodu, jeżeli poród nie rozpoczyna się samoczynnie, lekarz może zlecić preindukcję lub indukcję porodu.

Jak można przyspieszyć poród?

Niczego na siłę nie przyspieszysz, malec sam wie najlepiej, kiedy jest gotowy do przyjścia na świat. Są jednak bezpieczne sposoby na przyspieszenie akcji porodowej:

  • Seks. Zawarte w nasieniu prostaglandyny wpływają na otwieranie się szyjki macicy. Jeśli minie termin porodu, możecie wykorzystać ten sposób. W fizjologicznej ciąży niezagrożonej porodem przedwczesnym można uprawiać seks przez cały okres ciąży. W okolicach terminu porodu, gdy dziecko jest dojrzałe i poród jest bezpieczny, organizm sam wie kiedy rozpocząć akcję porodową. Rozluźnienie mięśni podczas seksu i hormony szczęścia, które są uwalniane w trakcie zbliżenia z partnerem i w trakcie orgazmu to świetny sposób na rozpoczęcie porodu.
  • Stymulacja sutków – to metoda na zwiększenie wydzielania naturalnej oksytocyny – hormonu, który wpływa na postęp porodu. Niekoniecznie przyjemna, bo pod koniec ciąży sutki są bardzo tkliwe. Najlepiej żeby kobieta zaczęła sama i pokazała partnerowi, jak to robić.
  • Shiatsu – masaż punktów akupresurowych.
  • Ruch – nie szoruj podłóg i nie wieszaj firanek, ale porządny spacer (a zamiast windy – schody) być może skłoni macicę do pracy.
  • Liście maliny – jeden z naturalnych sposobów przygotowania mięśnia macicy do porodu. Nie jest to sposób na wywołanie porodu, natomiast herbatka z liści malin pita codziennie od 36. tygodnia ciąży wzmocni mięsień macicy i przygotuje go do bardziej efektywnej pracy w porodzie.


Piśmiennictwo:
1. Seksualność kobiet w ciąży/Sexuality of pregnant women. Marta Makara-Studzińska, Artur Wdowiak, Izabela Plewik, Karolina Maria Kryś.
2. Rekomendacje zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące opieki okołoporodowej i prowadzenia porodu. Ginekol Pol. 2009, 80, 548-557.
3. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2,nr 2, strony 58–71 Copyright © 2017 Via
Medica ISSN 2451–0122 Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznegodotyczące indukcji porodu

Zobacz także:

Jak przebiega poród [LIVECZAT z ekspertem]

Ciężarna kobieta w szpitalu
Fotolia
Poród
4 rzeczy o porodzie, które mogą cię zaskoczyć
Masz za sobą zajęcia w szkole rodzenia, ileś przeczytanych poradników i wydaje ci się, że o porodzie wiesz już niemal wszystko? Oto kilka ważnych rzeczy, o których być może nikt nie zdążył ci jeszcze powiedzieć.

1. Zanik skurczów porodowych po przyjeździe do szpitala Są regularne, coraz dłuższe i bardziej intensywne, a przerwy między nimi trwają coraz mniej. Po krótkiej naradzie ustalacie więc, że czas jechać do szpitala. W samochodzie nabierasz pewności, że to była dobra decyzja – skurcze nie ustępują, ale wręcz się nasilają. Gdy jednak wchodzicie do szpitala i ustawiacie się w kolejce do izby przyjęć, te słabną, wręcz zanikają. Co się dzieje? Przecież nie mogłaś aż tak się pomylić, czułaś wyraźnie skurcze porodowe . Były wręcz książkowe! Masz rację – nie pomyliłaś się. To rzeczywiście były skurcze porodowe, które... rozeszły się po kościach po dotarciu do szpitala. Specjaliści nazywają to zjawisko efektem izby przyjęć, ponieważ to właśnie ona, a właściwie stres spowodowany zmianą miejsca, ponosi winę za zatrzymanie akcji porodowej. Powoduje on, że w organizmie mającej rodzić kobiety rośnie poziom adrenaliny – hormonu, który niekorzystnie wpływa na pierwszy okres porodu , osłabiając skurcze. Co można zrobić? Czasem warto nawet wrócić do domu na kilka godzin i poczekać, by w stwarzających poczucie bezpieczeństwa warunkach poród rozkręcił się na dobre. Można także zostać w szpitalu i "nakłonić" macicę do skurczów. W jaki sposób? Można delikatnie drażnić brodawki sutkowe (powoduje to wydzielanie się oksytocyny, która pobudza macicę do skurczów). Skuteczne może też okazać się chodzenie po schodach tam i z powrotem albo przenoszenie ciężaru ciała z jednej nogi na drugą (na jednej klęczysz, a druga jest w wykroku). Sprawdź: Co wiesz o porodzie.   2. Brak postępu porodu z powodu... obecności męża To nie żart! Obecność na sali porodowej ojca dziecka może rzeczywiście spowalniać, a nawet zahamować akcję porodową (przypomnijmy, że brak postępu porodu może być wskazaniem do wykonania cesarskiego...

odejście wód płodowych
Adobe Stock
Przygotowania do porodu
Odejście wód płodowych – jak rozpoznać, kiedy jechać do szpitala
Odejście wód płodowych po 36. tygodniu ciąży to oczywisty znak, że rozpoczął się poród. Jeśli wody płodowe odchodzą wcześniej lub sączą się przed 36. tygodniem ciąży, trzeba jak najszybciej jechać do szpitala. Co w przypadku, gdy mimo odejścia wód płodowych nie pojawiają się skurcze? Sprawdź!

Odejście wód płodowych to wyraźny objaw porodu. Wody płodowe mogą odejść, gdy już czujesz skurcze porodowe albo wtedy, gdy jeszcze się ich nie spodziewasz. Jak wyglądają wody płodowe ? Ich kolor może dowodzić, że z dzieckiem wszystko jest w porządku, albo sugerować, że maluch wymaga pomocy lub ma poważne kłopoty. Od tego, jak wyglądają wody płodowe i kiedy odchodzą, zależy, jak bardzo trzeba spieszyć się z jazdą do szpitala. Spis treści: Jak wygląda odejście wód płodowych Odejście wód a poród Odejście wód płodowych a brak skurczy Odejście wód płodowych – kiedy jechać do szpitala Odejście wód płodowych we wczesnej ciąży Odejście wód płodowych – ile czasu do porodu Jak wygląda odejście wód płodowych Przepowiadające poród odchodzenie wód płodowych może mieć postać „wylania się” sporej ilości płynu owodniowego (ok. pół szklanki do szklanki) lub powolnego ich sączenia się (jakbyś mimowolnie popuszczała mocz), którego nasilenie może zmieniać się wraz ze zmianą pozycji ciężarnej. To, czy wody płodowe odejdą gwałtowniej, czy pojawią się sączące wody płodowe , zależy od stopnia rozwarcia szyjki macicy oraz miejsca, w którym pękł pęcherz płodowy, a także od stopnia jego uszkodzenia. Przy zamkniętej szyjce macicy wody sączą się, przy otwartej – wylewają. Jeśli pęcherz płodowy pęknie blisko szyjki macicy, płyn wycieka gwałtowniej, jeśli daleko od niej – jego wypływ jest mniej gwałtowny. Odpłynięcie wód płodowych nie jest bolesne i może do niego dojść o dowolnej porze dnia lub nocy. Wody odeszły Kobieta łatwo zorientuje się, że odeszły jej wody. Z niczym bowiem nie da się tego pomylić. Kobieta czuje silny, ciepły strumień wody między nogami. Czy wody płodowe mogą odchodzić po trochu? Zdarza się, że wody wyciekają...

Poród naturalny
Najlepsze pozycje w drugim okresie porodu
Wypieranie dziecka.
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz