Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na pyłek jesionu, uczulenie na jesion, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Jesion

Pyli prawie w tym samym czasie co brzoza (sprawdź: Kalendarz pylenia roślin). Pyłek jesionu ma silne właściwości uczulające i wywołuje typowe objawy alergii wziewnej. U osób, które są na niego wrażliwe, często występuje alergia krzyżowa na pyłek brzozy, rzadziej zdarzają się uczulenia na trawy i zboża oraz ambrozję. Jesion rośnie na terenie całej Polski, ale osoby uczulone na jego pyłek, powinny uważać również podczas wyjazdów na południe Europy - w miejsca, w których rosną drzewa oliwne. Należą one do tej samej rodziny co jesion (Oleaceae), a alergen występujący w ich pyłku jest podobny do alergenu jesionu.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.