Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na pyłek jesionu, uczulenie na jesion, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Jesion

Pyli prawie w tym samym czasie co brzoza (sprawdź: Kalendarz pylenia roślin). Pyłek jesionu ma silne właściwości uczulające i wywołuje typowe objawy alergii wziewnej. U osób, które są na niego wrażliwe, często występuje alergia krzyżowa na pyłek brzozy, rzadziej zdarzają się uczulenia na trawy i zboża oraz ambrozję. Jesion rośnie na terenie całej Polski, ale osoby uczulone na jego pyłek, powinny uważać również podczas wyjazdów na południe Europy - w miejsca, w których rosną drzewa oliwne. Należą one do tej samej rodziny co jesion (Oleaceae), a alergen występujący w ich pyłku jest podobny do alergenu jesionu.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy