Reklama

Spis treści:

Reklama

Rozwój fizyczny

11 miesięczne dziecko ma za nic protesty ortopedów i coraz częściej usiłuje wstawać na proste nóżki. Wyraźnie widać, że w pozycji pionowej czuje się coraz lepiej. Czasem zdarza mu się nawet przez chwilę stać bez trzymanki. Bardzo pragnie wykonać pierwszy samodzielny krok, ale najprawdopodobniej będzie musiało poczekać na to jeszcze kilka tygodni. Według statystyk ten moment następuje zwykle w wieku trzynastu-czternastu miesięcy.

Zobacz też: Gdy dziecko zaczyna chodzić... 9 rad na najczęstsze problemy

By podnieść leżącą na podłodze zabawkę, dziecko potrafi schylić się lub ukucnąć, przytrzymując się jakiegoś mebla. Niestety, powrót do pozycji stojącej nie jest już taki prosty. Większość dzieci tego jeszcze nie umie. Siadają więc, stają na czworakach, chwytają się nogi od stołu lub innej podpory i mozolnie dźwigają do pionu.

Rączki niemowlaka są już bardzo sprawne. Dziecko potrafi chwycić guzik zgiętym kciukiem i palcem wskazującym – jest to tzw. chwyt szczypcowy. Możesz też zauważyć, że trzyma przedmioty za trzonki lub zakończenia. Dziecko z wprawą otwiera wszystkie zamykane na magnes szafki, wysuwa lżejsze szuflady, otwiera tekturowe pudełka, wysypując ich zawartość na podłogę. Dlatego zadbaj, aby dom był bezpieczny dla dziecka.

Wyostrza się wzrok dziecka. Jest ono w stanie ogniskować wzrok, śledzić ruchome obiekty i analizować obrazy.

Ranking zabawek dla dzieci - opinie, testy, ceny!

Pod koniec pierwszego roku życia zmienił się rytm snu dziecka. Podczas gdy noworodek przesypiał średnio 16 godzin na dobę, 11 niemowlę potrzebuje już tylko 13 godzin. Większość dzieci w tym wieku przesypia nieprzerwanie co najmniej sześć godzin w nocy oraz ucina sobie jedną lub dwie drzemki w ciągu dnia.

Sprawdź też: Sen niemowlaka pod lupą: ile powinno spać niemowlę i inne pytania

Rady dla rodziców:

  • Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, koniecznie już teraz odstaw butelkę. Zbyt długie z niej picie może powodować wady zgryzu.
  • Jeśli dziecko jest "leniwe" i raczej mało się rusza, zachęcaj je do przekręcania się z pleców na brzuch oraz do siadania, kładąc je jak najczęściej na podłodze i kładąc po obu stronach zabawki by były bodźcem do przewrotu.

Rozwój emocjonalny

U 11 miesięcznego dziecka wciąż rośnie świadomość siebie jako niezależnej, odrębnej jednostki. Chce coraz częściej samo decydować o tym, co ma robić. Daje mu to poczucie mocy i kontroli nad sobą i w swoim życiem oraz stanowi fundament pod przyszłe umiejętności podejmowania decyzji (11 miesięczne niemowlę może już mówić „nie"!). W miarę jak rośnie w dziecku poczucie niezależnego własnego "ja", zaczyna ono uczestniczyć w prostych zabiegach wokół siebie, takich jak ubieranie czy mycie. Zaczyna podejmować pierwsze próby samodzielnych wędrówek, choć wciąż czuje się niepewnie w odległości kilku kroków od ciebie. Z jednej strony pragnie bezpieczeństwa, z drugiej – swobody. Możesz zauważyć, jak oddala się od ciebie, by po chwili wrócić z powrotem.

Sprawdź też: 4 proste rady, jak nauczyć dziecko samodzielności

Dziecko przepada za śmiechem i żartami i zaczyna samo je inicjować. Śmiech ma ogromny wpływ na kształtowanie się jego usposobienia i osobowości.

Zobacz też: Jak rozwija się roczne dziecko - 5 ważnych umiejętności

Pamiętaj, że to ty jesteś wciąż dla dziecka najważniejsza i najdroższa. Żadna zabawka nie może się z tobą równać. To ty pobudzasz wszystkie zmysły dziecka, uczysz, bawisz, jesteś dla niego fascynująca. Jesteś punktem odniesienia, kiedy jest niepewne sytuacji lub własnych uczuć. Obserwowanie wyrazu twojej twarzy pomaga ocenić, czy dane zajęcie jest bezpieczne czy nie.

Rady dla rodziców:

  • Rozbudzaj w dziecku poczucie humoru. Staraj się jak najczęściej je rozśmieszać, strój miny, zmieniaj głos, dawaj zabawne nakrycia głowy do przymierzenia.
  • Ucz dziecko grzeczności, mówiąc zawsze „dziękuję”, „przepraszam”, „proszę” itd.
  • Pozwalaj dziecku dokonywać wyborów, aby czuło, że liczysz się z jego pragnieniami i opinią.
  • Pamiętaj, że masz nieograniczone możliwości zabawy z dzieckiem. W wielu przypadkach możesz obyć się bez zabawek. Za każdym razem, gdy bawisz się z niemowlakiem, rozwija się on społecznie, psychicznie, fizycznie i intelektualnie. Baw się też z dzieckiem w zabawy rozwijające zmysły

Rozwój intelektualny

11 miesięczne dziecko umie już wkładać i wyjmować drobne przedmioty z większych. Choć dla dorosłych wydaje się to dziecinnie łatwe, zdobycie tej umiejętności to kamień milowy w rozwoju dziecka. Niejedyny – warto dodać. Kolejnym jest zdobycie umiejętności mowy. Niemowlę wymawia ze zrozumieniem pierwsze dwusylabowe słowa i naśladuje dźwięki. Przyswaja sobie coraz więcej słów, prawdopodobnie zna już dobrze słowa „mama”, „tata”, „pa-pa”, „spać” i „nie”.

Przeczytaj też: Zabawy dla dziecka, które uczą mówić

Dziecko staje się stanowcze i zdecydowane. Dokładnie wie, czego chce, i potrafi to wyrazić. Kiedy pragnie, byś podała mu zabawkę, wyciąga rączki w kierunku przedmiotu pożądania. Kiedy nie ma ochoty na jedzenie, stanowczo kręci główką. Może buntować się przy ubieraniu i przewijaniu. Czasem umie nawet powiedzieć wprost: „Nie!”. Kiedy słyszy: „nie” od ciebie, reakcja może być różna. Może się cofnąć, przerwać to, co robi albo wręcz przeciwnie – kontynuować czynność mimo zakazu. Sprawdza w ten sposób, jak daleko może się posunąć. Robiąc coś „zakazanego” może na ciebie zerkać. To dowód na to, że ma świadomość ustanowionych przez ciebie zasad.

Sprawdź: Jak powinno się rozwijać jedenastomiesięczne niemowlę?

Dziecko jest coraz bardziej świadome swego imienia, uczy się też imion domowników. Staraj się więc używać imion i zaimków, to pomaga dziecku w identyfikacji bliskich mu osób i porządkowaniu jego świata.

Dziecko okazuje większe zainteresowanie książeczkami. Skupia wzrok na obrazkach ilustrujących czytaną przez ciebie treść. Umie odróżniać przedmioty po temperaturze, kształcie, ciężarze i konsystencji. Niemowlę potrafi rozpoznać na obrazku psa, kota, ptaka, dom, samochód (oczywiście najlepiej idzie mu z tymi, z którymi styka się na co dzień). Dziecko uczy się nazw części ciała i może już odpowiadać na pytania na ten temat. Może już potrafić zidentyfikować swój nos, buzię, uszy, pępek, potem nogi i głowę.

Zobacz też: Zacznij czytać od małego!

Rady dla rodziców:

  • 11 miesięczne niemowlę uwielbia rysować. Kup mu grube woskowe kredki (są nietoksyczne) i stwarzaj okazje do rysowania jak najczęściej. Sprawdź też: Dziwne rysunki dzieci – czy powinny niepokoić?
  • Szanuj to, że dziecko staje się niezależne, myśli samo za siebie i nie zawsze słucha twoich poleceń.
  • Okazuj dziecku, że doceniasz jego pozytywne zachowania. Im częściej będziesz chwalić niemowlę za jego działania, tym częściej będzie je powtarzać.
  • Zapewnij dziecku bogaty wybór zabawek edukacyjnych, tj. puzzle, różnokształtne układanki, piramidy z kółek.

Zobacz film, jaki jeździk jest dobry dla dziecka:

Co cię może zaniepokoić?

Krzywe nóżki. Większość dzieci w tym wieku ma krzywe nóżki, tzn. ich kolana nie stykają się, gdy się, trzymając stopy razem. To normalne. Dopiero po kilku latach nóżki staną się proste.

Jeszcze nie staje na nóżki. Pamiętaj, że dzieci rozwijają się w różnym tempie. Może po prostu dziecko nie jest jeszcze na to gotowe. Później stają na nogach te dzieci, które są pulchniutkie, a także takie, które nie miały zbyt dużo okazji by trenować chodzenie (np. te, które często siedziały w kojcu).

Mały przyrost wagi. Cóż, niemowlęta w drugim półroczu nie rosną już tak szybko jak w pierwszym. Ważne jest to, by mieściły się na odpowiednich centylach wzrostu i wagi.

Dlatego sprawdź: Siatki centylowe dla dzieci

Zrób test: Co potrafi 11-miesięczne niemowlę?

Reklama

Co cię może zainteresować?

Siatki centylowe - jak z nich korzystać?​
6 ważnych zasad podawania leków dziecku
Prezenty dla niemowlaka - nasze hity
10 pilnych pytań do pediatry
15 rad dla taty, który zostaje sam z dzieckiem
20 par najfajniejszych bucików dla niemowląt

Reklama
Reklama
Reklama