rysunek dziecka
Fotolia
Wychowanie

Dziwne rysunki dzieci – czy powinny niepokoić?

Rysunek dziecka może wiele ci powiedzieć o nim samym: czy dziecko jest szczęśliwe, co może sprawiać mu problem, jak się czuje, czego potrzebuje, o czym myśli... Trudno ci w to uwierzyć? No to sprawdź!
Rysunek to dla dziecka jeden z najważniejszych sposobów wypowiedzi. Dziecko może nie umieć nazwać swoich uczuć, nie zdawać sobie z nich sprawy czy bać się je wyjawić, za to potrafi przelać je na kartkę papieru. Tyle tylko, że dorośli nie zawsze potrafią zinterpretować dziecięce rysunki. A szkoda, bo są one na tyle ważne, że mogą pomóc zdiagnozować problemy dziecka. Korzystają z nich nawet psychologowie!
Dowiedz się, jak pokonać problemy dziecka przez zabawę

Co rysuje trzylatek

Dzieci około 3. roku życia rysują kółka lub zamknięte owale. Wtedy właśnie dziecko zaczyna sobie w pełni uświadamiać poczucie własnej odrębności, niezależności, samodzielności. A kółko staje się symbolem JA.
Między 3–4. rokiem życia dziecko do kółka zaczyna dorysowywać nóżki. I w ten sposób powstaje prawdziwy człowiek, czyli dokładniej rzecz ujmując, głowonóg. To etap, który przechodzi każde prawidłowo rozwijające się dziecko.

Co rysuje czterolatek

Czterolatek zaczyna zauważać inne części ciała i na rysunkach pojawiają się ręce, brzuch, szyja czy paluszki. Na razie jednak dziecko rysuje za pomocą zamkniętych figur: postacie składają się z oddzielnych części jedynie stykających się ze sobą (np. głowa i brzuch to oddzielne koła, nogi i ręce to prostokąty itd.). Kilkulatek rysuje nie to, co widzi, ale to, co wie na temat świata. To właśnie dlatego, rysując, np. swoją mamę, która spodziewa się dzidziusia, przedstawia jej duży brzuszek, w którym widać... malutkie dziecko.

Co rysuje pięciolatek

Postacie rysowane przez starszego przedszkolaka zaczynają się scalać (np. szyja połączona jest z głową), mają mnóstwo szczegółów (wokół oczu są rzęsy, ubrania mają wzory itp.), pojawia się tło i inne elementy, np. słońce, obłoczki, drzewa, ptaki. Około 6. roku życia dziecko rysuje ciągle to samo, np. stale wróżki czy auta. To normalny etap rozwoju dziecka!
Sprawdź, co musi umieć sześciolatek
 

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

dziecko, farby, malowanie, pianino
Fotolia
Rozwój dziecka
Kiedy warto dać dziecku kredki i farby do ręki?
Jak zachęcić dzieci do rysowania i twórczej kreacji, wyjaśnia Katarzyna Gruszczyńska, nauczycielka zajęć artystycznych, które prowadzi m.in. w warszawskim przedszkolu Akademia Sztuk Dziecięcych.

Kiedy można rozpocząć naukę rysowania z dzieckiem? Dziecko ma potrzebę podjęcia aktywności plastycznej już wtedy, kiedy nauczy się siedzieć stabilnie i operować rękoma nie poruszając całym ciałem (czyli mniej więcej pod koniec 1. roku życia ). Początkowo ćwiczenia polegają na samym obcowaniu z przyborami plastycznymi , później bardzo chętnie pozostawia ślady przy użyciu jedzenia czy kredek.  Swobodne działania plastyczne sprawiają dziecku ogromną radość, zwłaszcza w początkowym okresie życia, gdy dominuje u niego postrzeganie zmysłowe. Dziecko ma tak silną potrzebę zostawiania rozmaitych znaków i śladów, że jeżeli mu tego nie umożliwimy, będzie spontanicznie rysować kreski na ścianach i meblach. Warto więc zapewnić maluchowi wielki arkusz papieru, najlepiej na ścianie (by pozbyć się niewygodnego ograniczenia w postaci sztywnego siedzenia na krzesełku) i bawić się razem z nim. Kredki powinny mieć miękki grafit i dobrze "leżeć" w dziecięcej dłoni, tak by umożliwić pozostawienie wyraźnego i łatwego do narysowania śladu. Wygodnym narzędziem jest też gruby mazak.  Koncentracja małego dziecka łatwo ulega rozproszeniu, więc starajmy się wykorzystać każdą krótką chwilę, kiedy akurat ma ochotę gryzmolić. Dobrym pomysłem jest również stworzenie kącika do prac plastycznych , gdzie zawsze powinien znajdować się papier i kredki. Nigdy nie wiadomo, kiedy młody artysta będzie miał wenę. Czy w początkowym okresie warto zwracać uwagę na dobierane przez dziecko kolory? Warto wiedzieć, że przynajmniej do ukończenia 1. roku życia dziecko wybiera kolory kontrastowe , stąd często skłania się ku kolorowi czarnemu. Nie ma to nic wspólnego z jego stanem emocjonalnym. Podsuńmy mu takie barwy , jakimi lubi się posługiwać.  Polecamy: Jak nauczyć dziecko rozpoznawania kolorów? Kiedy rysunki dziecka zaczną stawać się...

Adobe Stock
Adobe Stock
Wychowanie
Jak interpretować rysunki dziecka? Analiza rysunku powie wiele o emocjach dziecka!
Rysunki dziecka są prawdziwą kopalnią wiedzy o emocjach i uczuciach malucha. Naucz się interpretować rysunki swojego dziecka, a poznasz jego najskrytsze myśli i lepiej je zrozumiesz! Oto co musisz wiedzieć o analizie rysunków dziecka.

Dla kilkulatka rysowanie to świetny sposób komunikowania się ze światem. Dziecko nie umie jeszcze wszystkiego wyrazić słowami, więc swoje myśli i uczucia przekazuje w rysunkach. Aby właściwie te malunki interpretować, warto zwracać uwagę na każdy szczegół pracy – np. to, jak duże są postacie, gdzie zostały ulokowane, jakie kolory dominują na obrazku. Pomożemy ci odkryć znaczenie tych detali. Spis treści: Jak interpretować rysunki dziecka? Interpretuj rysunki dziecka zgodnie z jego wiekiem Rysunek dziecka w diagnozie pedagogicznej Jak interpretować rysunki dziecka? Oto pięć zasad, o których zawsze powinnaś pamiętać.    1. Ustal, która z postaci na rysunku jest najważniejsza Jak to zrobić? Zaobserwuj, w jakiej kolejności dziecko rysuje postacie (np. kolegów czy domowników). Te, które zostają uwzględnione na samym początku, dziecko postrzega jako dominujące – np. w przedszkolu czy rodzinie. Także osoby uwidocznione z licznymi szczegółami (np. mama ma wyrysowane loki, zegarek i okulary), umieszczone pośrodku arkusza lub dużo większe od innych – według dziecka – zajmują liczącą się pozycję. I odwrotnie – osoby pomniejszone, rysowane na końcu, niedbale czy w rogu kartki dziecko postrzega jako mniej dla niego ważne. Uwaga! Gdy dziecko w ostatniej kolejności rysuje siebie lub w ogóle pomija w pracy swoją osobę, może to sugerować niskie poczucie wartości. Nie żałuj szkrabowi pochwał! Czytaj też: Tego nigdy nie rób! 5 rzeczy niszczących samoocenę dziecka   2. Sprawdź na rysunku, kogo dziecko kocha, a kogo woli unikać Osoba, którą dziecko ustawia na rysunku tuż obok siebie, jest mu uczuciowo najbliższa. O silnej i głębokiej więzi świadczy też trzymanie się z kimś za ręce lub wzajemne kierowanie rąk ku sobie. A kto może wzbudzać w dziecku niepokój czy niechęć?...

jak nauczyć dziecko kolorów
Adobe Stock
Gry i zabawy
Jak nauczyć dziecko kolorów? Propozycje zabaw
Jak nauczyć dziecko kolorów? Jest mnóstwo zajęć, które go do tego zachęcą. Świat, którego barwy nie tylko można zobaczyć, ale i nazwać, jest o wiele bardziej inspirujący. Na początek możesz zachęcić malucha do nauki kolorów np. kolorowymi flamastrami, wielobarwną plasteliną. Kiedy dziecko nazywa już kolory - ćwiczcie razem tę umiejętność podczas wspólnej zabawy.

Jak nauczyć dziecko kolorów? Jest wiele sposobów, by nauka była atrakcyjna, np. możesz podarować dziecku kolorowe flamastry, segregować wspólnie z nim zabawki, które są w jednym kolorze. Świetnie sprawdzą się też różne gry i zabawy, podczas których maluch będzie określał barwę danego przedmiotu.  Spis treści:  Jak nauczyć dziecko kolorów? Rozpoznawanie kolorów przez dzieci - sposoby na naukę Od kiedy dziecko rozpoznaje kolory? Rozróżnianie kolorów - czy dziecko może tego zapomnieć? Problemy z rozróżnianiem kolorów u dzieci - daltonizm Jak nauczyć dziecko kolorów? Żeby nauczyć dziecko rozróżniania kolorów, zacznij od dwóch różniących się znacznie kolorów, np. czerwieni i zieleni. Znajdź znane dziecku przedmioty o takich barwach (samochodziki, klocki, plastikowe kubeczki) i połóż je na kartce takiego samego koloru. Powtarzaj: czerwony samochodzik kładziemy na czerwonej kartce, zielony klocek na zielonej. Kiedy dziecko nazywa już kolory - szukajcie ich na innych przedmiotach: czerwona kropeczka na rajstopkach, czerwone wiaderko w książce itp. Gdy dziecko umie wskazać te kolory, wprowadź następne dwa, wciąż przypominając poprzednie. Oczywiście dziecko wcale nie musi wiedzieć, że „uczy się” kolorów. Okazji do nauki poprzez zabawę jest mnóstwo. Rozpoznawanie kolorów - sposoby na naukę  Spraw, by nauka kolorów była dla dziecka wspaniałą zabawą. Oto nasze propozycje:  Rysuj, maluj, lep z plasteliny z maluszkiem Jak najczęściej! Nazywaj barwy, jakich używacie. Mów np.: „A teraz podaj mi, proszę, zieloną kredkę, zieloną jak listki i trawa. Narysuję nią zieloną trawę”. Jeśli dziecko poprawnie ją poda, pochwal je i powtórz nazwę koloru: „Dziękuję, dobrze wybrałeś zieloną kredkę. Właśnie takiej potrzebuję” (powtarzanie jest ważne, bo utrwala...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj