Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Rozwój fizyczny
  2. Rozwój emocjonalny
  3. Rozwój intelektualny
  4. Co cię może niepokoić?
  5. Co cię może zainteresować?

Rozwój fizyczny

Życie w waszym domu powoli się stabilizuje: wy już przyzwyczailiście się do nadzwyczajnej mobilności i niesforności waszego dziecka, ono – po trzykrotnym zepsuciu pilota od telewizora i wrzuceniu twojej komórki do toalety – wreszcie wie, że pewnych rzeczy dotykać mu nie wolno. I choć ma coraz więcej możliwości psocenia, opieka nad nim staje się coraz łatwiejsza.

19 miesięczne dziecko jest coraz bardziej samodzielne: np. aby sięgnąć po leżącą na stole zabawkę, wspina się na palce i ciągnie za serwetkę lub obrus. Jednak, dzięki rosnącej ostrożności, coraz rzadziej zdarzają mu się wpadki typu wylane mleko albo przewrócony flakonik.

Coraz lepiej panuje nad rękami: potrafi budować wieżę z klocków (nawet sześciu), zabiera się za karmienie lalki łyżeczką i robi mnóstwo innych rzeczy.

Sprawdź co warto wiedzieć o klockach i puzzlach

Twoje dziecko najprawdopodobniej umie już bardzo dobrze chodzić i tańczyć. Biegając może nadal rozstawiać szeroko kolana i unosić nogi nisko nad ziemią, ale ten widok jest zupełnie normalny w przypadku niespełna dwulatka.

Umiejętność chodzenia może spowodować, że maluch zacznie stanowczo protestować przeciwko jeżdżeniu w wózku – jednak nie jest jeszcze na tyle silny, aby spędzić cały spacer na własnych nóżkach. Za to, wsparty z dwóch stron, potrafi wejść nawet na trzecie piętro i zejść z powrotem.

Rady dla rodziców:

  • Doceń samodzielność. Jeśli dziecko wyrywa się, aby własnoręcznie przenieść talerz lub szklankę, daj mu do rąk jakieś nietłukące się naczynie i podziękuj za pomoc. Twoja cierpliwość zaprocentuje w przyszłości, gdy będziesz potrzebowała małego pomocnika mamusi.

Sprawdź jak uczyć dziecko samodzielności

  • Osłodź malcowi męki jazdy wózkiem. Wózek ogranicza swobodę, jednak trudno jeszcze się bez niego obyć. Przymusowe unieruchomienie osłodzą dziecku przymocowane do wózka zabawki, wiatraczek itd. Pomóc może także zwracanie uwagi dziecka na to, co mijacie - pokazuj mu psy, samochody itd.
  • Jak najczęściej pozwalaj dziecku dreptać na własnych nóżkach. Licz się z tym, że na początku będzie pokonywało w ten sposób niewielkie dystanse.
  • Nie zabraniaj mu zbierania liści, dotykania ławek i innych rzeczy. Ingeruj, gdy jest to naprawdę konieczne.

Rozwój emocjonalny

W 19 miesiącu życia wasze rozstania będą bardzo bolesne dla obu stron. Malec osiągnął właśnie najwyższy stopień lęku przed rozstaniem z rodzicami. Każde twoje zniknięcie powoduje prawdziwą rozpacz i wybuch płaczu. Ten okres nie jest odpowiednim czasem na rozpoczynanie edukacji żłobkowej lub zmianę niani.

19 miesięczne dziecko jest bardzo zazdrosne o rodziców. Widząc innego malca na rękach „własnej” mamy, wpada w niepohamowaną złość: może płakać, a nawet usiłować skrzywdzić małego konkurenta.

Dziecko w tym wieku postrzega swoich rówieśników nie jako kandydatów na przyjaciół ani towarzyszy zabaw, ale jako rywali w zaciekłej walce o uwagę i sympatię dorosłych. To właśnie towarzystwo tych ostatnich jest dla twojego dziecka najbardziej atrakcyjne: jedynie dorośli potrafią zorganizować mu zabawę i pocieszyć w przypadku płaczu – drugi, niespełna dwuletni maluch nie potrafi tego zrobić.

Rady dla rodziców:

  • Zachęcaj dziecko do okazywania innym sympatii. Niech przesyła całuski, puszcza oczko, podaje rękę na „dzień dobry”, kiwa rączką podczas pożegnań.
  • Chwal za właściwe zachowanie. Dzięki pochwałom dzieko będzie wiedziało, czego od niego oczekujesz.
  • Spróbuj wprowadzić krótki rytuał pożegnalny, który ułatwiłby wam rozstanie. Może to być całusek w czoło lub wierszyk „pa pa, całusów 102".

Sprawdź także: Praktyczne rady na łagodne pożegnanie

  • Dodawaj otuchy w trudnych chwilach. Niezależnie od tego jak bardzo zbuntowane jest twoje dziecko, to właśnie w twoich ramionach będzie szukało pociechy, gdy stłucze sobie kolano albo się czegoś przestraszy. Nie zawiedź go.

Rozwój intelektualny

W tym wieku rozwija się dziecięca zdolność do abstrakcyjnego myślenia – dziecko potrafi i lubi bawić się w udawanie i wyobrażanie sobie różnych rzeczy. Może np. wyobrażać sobie, że jest w innym miejscu, niż w rzeczywistości: wystarczy nakryć się kołdrą, aby w czarodziejski sposób przenieść się np. do mieszkania babci.

19 miesięczne dziecko zaczyna dostrzegać absurd i śmieje się w głos z absurdalnych sytuacji. Wystarczy nazwać jego rączkę np. brzuszkiem lub nóżką, a będzie pękać ze śmiechu.

Sprawdź jak codziennie leczysz swoje dziecko śmiechem

Dziecko uczy się bez ustanku. Setki razy powtarza eksperymenty z rzucaniem, gięciem i łamaniem przedmiotów. Wasz dom przypomina miejsce, przez które przeszedł tajfun? No cóż: w przeciwieństwie do dorosłych małe dziecko bardzo dobrze czuje się w tym twórczym nieładzie.

Innym sposobem nauki jest baczna obserwacja dorosłych: podpatrując i naśladując twoje zachowanie, dziecko organizuje swój świat i zaczyna rozumieć jak on działa. Swoje obserwacje odzwierciedla też w zabawie.

Pamięć 19 miesięcznego dziecka jest coraz sprawniejsza: samo śpiewa krótkie piosenki i recytuje pierwsze kilkuwyrazowe wyliczanki. Szybko uczy się nowych rzeczy: wystarczy kilkakrotne powtórzenie nowej piosenki, aby maluch zaczął z radością śpiewać poszczególne wyrazy.

Rady dla rodziców:

  • Jeśli twoje dziecko się tego domaga, czytajcie w kółko jedną i tę samą ulubioną książeczkę, nawet jeśli cię to nudzi. W tym okresie rozwoju dziecko fascynuje się tym, co przewidywalne. Regularne powtarzanie sekwencji zachowań pomaga mu wzmocnić pamięć i dodaje pewności siebie („Wiem, co teraz będzie!”)
  • Ucz kolorów. Podczas ubierania, zabawy, sprzątania itd. mów, jaki kolor ma przedmiot, który trzymasz właśnie w ręce. Dzięki zdaniom typu: „Zakładamy teraz czerwony sweterek", „Zobacz jaka ładna, zielona żabka” dziecko w sposób naturalny poznaje nazwy kolorów.
  • Świeć przykładem. Pamiętaj, że dziecko uczy się przede wszystkim tego, co robisz. Słowa mają dla niego mniejsze znaczenie.

Sprawdź także: 10 rzeczy, których dziecko powinno się nauczyć od ciebie

Obejrzyj film: W jakim wieku dziecko może zacząć naukę angielskiego

Co cię może niepokoić?

  • Nadwrażliwość na bodźce. Niektóre dzieci są wyjątkowo wrażliwe: płaczą z powodu drapiącej metki, zatykają uszy, gdy szczeka pies itd. NIekiedy taka nadwrażliwość wynika z kłopotów z integracją sensoryczną czyli „obróbką” bodźców, jakie docierają do dziecka z otoczenia. Nadmiernie wrażliwemu maluszkowi mogą pomóc ćwiczenia dobrane przez terapeutę.
  • Opóźnienie w rozwoju mowy. Dzieci rozwijają się w różnym tempie i nie wszystkie w wieku 19 miesięcy muszą mówić tak samo. Zawsze warto jednak upewnić się, czy dziecko dobrze słyszy. Nawet niewielki niedosłuch może powodowac kłopoty z nauką mowy.
Reklama

Co cię może zainteresować?

Siatki centylowe - jak interpretować wyniki?​
10 sposobów na okazywanie dziecku miłości
8 sposobów na wychowanie szczęśliwego dziecka
Mama kontra babcia. Kto ma rację?
Kto, kiedy i dlaczego daje dzieciom klapsy. Wstrząsające fakty
Katalog zabaw rozwijających dla dziecka od 18 do 24 miesięcy
Mamo, mamo, coś ci dam
Zabawki inne niż wszystkie
Prezenty za 0 złotych
Kiedy pora na drugie dziecko?
Rowerek biegowy dla dwulatka - ranking

Reklama
Reklama
Reklama