zabawy, dla , dzieci
Gry i zabawy

Wieża z klocków - zabawa dla dzieci

Weź trzy klocki i na oczach dziecka powoli ustawiaj jeden na drugim. Tłumacz malcowi, że budujesz wieżę...

Weź trzy klocki i na oczach dziecka powoli ustawiaj jeden na drugim. Tłumacz malcowi, że budujesz wieżę. Gdy już będzie gotowa, zachęć dziecko do zburzenia konstrukcji: rączką, nóżką, a nawet główką! Gdy wieża zostanie zniszczona, możecie przystąpić do jej odbudowywania – ta zabawa nigdy się nie nudzi.
Co to daje?
Malec dzięki samodzielnym próbom budowania wieży uczy się koordynacji wzrokowo-ruchowej. Natomiast burzenie dostarcza mu wiele satysfakcji i wzmacnia pewność siebie.

Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]

karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
SOS: co robić, gdy mleko wycieka
Czasem wystarczy myśl o dziecku lub widok płaczącego niemowlęcia, żeby z piersi zaczęło cieknąć mleko. Jak sobie z tym poradzić?

Dlaczego pojawia się wyciek mleka z piersi  W pierwszych tygodniach karmienia piersią mleko z piersi często wycieka samoistnie. Jest to silnie powiązane z twoją psychiką. Wystarczy, że pomyślisz o dziecku, usłyszysz jego płacz albo zaobaczysz inne płaczące dziecko, a z piersi może zacząć wyciekać samoistnie mleko. Wyciek pokarmu może się też pojawić w przypadkowych sytuacjach: gdy robisz zakupy, bierzesz prysznic, a także gdy przegapisz czas karmienia. Choć karmisz piersią na żądanie , to jednak, jeśli przerwa pomiędzy karmieniami jest zbyt długa, może pojawić się wyciek mleka z piersi. Również gdy karmisz dziecko z jednej piersi, z drugiej może wyciekać ci mleko.   Co robić, gdy wycieka mleko Nie martw się, że coś robisz niedobrze. Nic złego się nie dzieje. Wyciek mleka z piersi jest czymś całkowicie naturalnym, spowodowanym hormonami i psychiką.   Wkładaj do biustonosza wkładki laktacyjne, żeby nie zamoczyć bluzki. To szczególnie ważne, gdy wychodzisz na dwór: mokra od mleka bluzka mogłaby cię krępować.  Gdy wychodzisz na dwór, miej przy sobie zapas wkładek laktacyjnych (nie używaj tych z wodoodpornym wkładem, gdyż zatrzymują wilgoć). Gdy poczujesz, że mleko za chwilę może wypłynąć, możesz uciskać brodawki lub skrzyżować mocno ramiona na piersiach. Uwaga: Nie stosuj tej metody zbyt często w pierwszych tygodniach, ponieważ może to doprowadzić do zatrzymania napływu mleka, zatkania kanalików mlecznych, pojawienia się zapalenia piersi . ).  

dziecko, droga
fotolia
Wychowanie
Mamo, tato proszę, wysłuchajcie mnie, bym miał szczęśliwe dzieciństwo
Słyszycie, lecz nie słuchacie, gdy mówię do was. A przecież to takie proste, gdybyście tylko naprawdę rozumieli sens moich słów. Zobaczcie świat z mojej perspektywy - okiem dziecka, by móc mnie uszczęśliwiać na co dzień.

Nie każcie mi być cicho, gdy chcę z wami rozmawiać Mam wam tyle do opowiedzenia, chcę dzielić się z wami moimi sukcesami , radościami i smutkami. Jeśli obiecujecie, że porozmawiacie ze mną później, zróbcie to! Choć nie wiem, czy później będę jeszcze chciał. Zamiast uczyć mnie rozsądku, pobawcie się ze mną Zabawa jest dla mnie kluczem do nauki, rozwoju, zdobywania doświadczeń. Nie chcę bawić się sam ze sobą. To wy pokazujecie mi świat , nie tylko tłumacząc, ale również bawiąc się ze mną. Pobaw się ze mną, znaczy, odłóż telefon Co to za zabawa, gdy ty co chwila zerkasz w telefon. Niby bawisz się ze mną, ale twoje myśli są zupełnie gdzie indziej. Chcę całej twojej uwagi , a nie tylko skrawka. Sprawdź , co czuje dziecko, gdy używasz przy nim telefonu? Poruszające zdjęcia!   Zostaw pracę w pracy, nie przynoś jej do domu Czekam cały dzień na twój powrót. Skoro jestem dla ciebie ważny , dlaczego poświęcasz mi tak mało uwagi. I nie zasypiaj w fotelu, gdy chce się z tobą bawić. Nie módl się za mój dobry zawód, wspaniałą przyszłość Na razie nie zamierzam dorosnąć . Bądź tu i teraz , zamiast ciągle martwić się o to, co będzie. To jakim człowiekiem będę i co osiągnę, zależy od tego, jak teraz mnie wychowujesz. Urodziny są moim świętem, nie gości... więc poświęć mi czas, zamiast martwić się ciągle o gości. Dlaczego nikt nie pyta mnie, co chcę dostać, tylko ciebie? Nie każ mi być dzielnym, gdy chce płakać Gdy jestem wesoły, to się śmieję. Gdy jest mi źle - płaczę. Nie zabraniaj mi tego . Gdy się uderzę – płaczę, dlaczego to takie dziwne, że ktoś płacze, gdy go boli? Nie szukaj mojego talentu na siłę - pozwól mi samemu go odkryć Nie każ mi występować przed ciocią i babcią, gdy nie mam na to ochoty. Nie każ mi chodzić na lekcje tenisa, gdy wolę piłkę nożną. Pozwól robić...

szopka Gdy się Chrystus
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Gdy się Chrystus rodzi: tekst, nuty i historia kolędy
Tekst i melodia kolędy Gdy się Chrystus rodzi pochodzi z epoki Baroku, co słychać w melodii – ma zmienny rytm i charakter.

Gdy się Chrystus rodzi to jedna ze starszych polskich kolęd. Ma urozmaicony rytm – na przemian występują tu niemal strzeliste fragmenty i bardzo skoczne. Łaciński refren z pewnością zainteresuje dziecko. Warto mu wtedy wytłumaczyć, co znaczy ten tekst, a znaczy: Chwała na wysokości Bogu. Spis treści: Gdy się Chrystus rodzi – historia Gdy się Chrystus rodzi – tekst Gdy się Chrystus rodzi – nuty Gdy się Chrystus rodzi – chwyty gitarowe Gdy się Chrystus rodzi – historia Jest to kolęda barokowa – powstała na przełomie XVI i XVII wieku . Epokę słychać w melodii – są tu zarówno elementy przeznaczone do śpiewu chóralnego, jak i elementy typowo taneczne.  Jej autorstwo przypisuje się księdzu Piotrowi Skardze, jednak tak naprawdę autor kolędy jest nieznany. Tekst Gdy się Chrystus rodzi pojawił się drukiem w Pastorałkach i kolędach z melodyjami ks. Michała Mioduszewskiego z 1843 roku. Obecnie Gdy się Chrystus rodzi jest śpiewana w liturgii katolickiej i protestanckiej.  Sprawdź: Tekst, nuty i chwyty do kolędy Lulajże Jezuniu Gdy się Chrystus rodzi – tekst Kolęda ma 7 trzywersowych zwrotek orz krótki i łatwy refren. 1. Gdy się Chrystus rodzi i na świat przychodzi, Ciemna noc w jasności promienistej brodzi. Aniołowie się radują, pod niebiosy wyśpiewują: Gloria, Gloria, Gloria  in excelsis Deo! 2. Mówią do pasterzy, którzy trzód swych strzegli,  Aby do Betlejem czym prędzej pobiegli, Bo się narodził Zbawiciel, wszego świata Odkupiciel. Gloria, Gloria, Gloria...  3. - O niebieskie duchy i posłowie nieba, Powiedzcież wyraźniej, co nam czynić trzeba, Bo my nic nie pojmujemy, ledwo od strachu żyjemy. Gloria, Gloria, Gloria... 4. - Idźcie do Betlejem, gdzie Dziecię zrodzone, W pieluszki powite, w żłobie położone. Oddajcie Mu pokłon boski, on...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj