Reklama

Spis treści:

Reklama

2. tydzień życia dziecka – rozwój

Dwutygodniowe niemowlę nadal nosi ślady przeciskania się przez kanał rodny. Ale jego twarz staje się coraz ładniejsza. Powoli znika opuchlizna, otarcia skóry i wybroczyny. Tylko noworodki, które urodziły się w wyniku cesarskiego cięcia wyglądają od początku niemal idealnie.

Gdy już oswoiłaś się ze swoim dzieckiem i jego zachowaniami, możesz teraz dokładniej mu się przyjrzeć i zauważyć np. odruchy bezwarunkowe. Noworodek przychodzi z nimi na świat. Pomagają mu w adaptacji do życia po drugiej stronie brzucha. Większość z nich zanika pod koniec 4. miesiąca życia dziecka. Oto podstawowe odruchy i noworodka:

  • Odruch Moro – przestraszone hałasem lub nagłym ruchem dziecko gwałtownie rozprostowuje rączki i przyciska je mocno do siebie, jakby chciało kogoś objąć.
  • Odruch chwytania – gdy podasz dziecku kciuk lub wsadzisz mu coś do rączki, natychmiast mocno zaciśnie palce.
  • Odruch Babińskiego – kiedy połaskoczesz dziecko po podeszwie stopy, małe palce zegną się do środka, a duży wygnie się do góry.
  • Odruch Rootinga (szukania i ssania) – gdy delikatnie muśniesz dziecko w policzek, delikatnie odwróci w tę stronę główkę i otworzy buzię, gotowe do ssania.
  • Odruch kroczenia (chodu automatycznego) – podtrzymywane dziecko w pozycji pionowej pod paszkami w taki sposób, by stópkami dotykało ziemi, stawia krok za krokiem, jakby chodziło.

Odruchy noworodka powinny być zbadane po porodzie przez lekarza w szpitalu. Jeśli nie są prawidłowe, noworodek otrzymuje skierowanie na badania w poradni neurologicznej. Nieprawidłowe reakcje mogą świadczyć o tym, że dziecko wymaga rehabilitacji.

Waga dziecka w 2. tygodniu życia

Dziecko powoli zaczyna odzyskiwać wagę urodzeniową (im większe się urodziło, tym spadek wagi był większy). Ma na to czas do 10 dnia po narodzinach. Potem waga zacznie przyrastać o 200-250 g tygodniowo przez pierwsze trzy miesiące.

Jeśli dziecko dobrze ssie pierś i jest spokojne, nie musisz często sprawdzać, ile waży. Wystarczy, że zrobi to pediatra na wizycie szczepiennej.

Jak wspomagać rozwój dziecka w 2. tygodniu życia

Około 2. tygodnia życia noworodek zaczyna rozpoznawać twarz mamy lub osoby, która się nim najczęściej opiekuje. Widok ten wywołuje u niego ożywienie, wprawia w dobry nastrój, przynosi spokój, daje poczucie bezpieczeństwa. Dlatego tak ważna jest obecność przy dziecku. Oto co możesz dla niego zrobić, jak sprawić, aby dobrze się przy tobie czuło i dobrze rozwijało:

  • mów do dziecka,
  • śpiewaj i nuć,
  • patrz mu w oczy,
  • uśmiechaj się do niego,
  • noś na rękach,
  • albo w chuście,
  • przytulaj,
  • głaszcz,
  • kanguruj.

Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka w 2. tygodniu życia

Okres noworodkowy to czas, gdy dziecko dopiero przyzwyczaja się do życia poza organizmem mamy. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne są dla niego nowością, do której musi się przyzwyczaić, dlatego:

  • staraj się nie denerwować, dziecko wyczuwa twoje napięcie,
  • nie wykonuj nerwowych ruchów,
  • dotykaj dziecko delikatnie, ale pewnie,
  • opowiadaj mu spokojnym głosem, co robisz.

Jak obciąć noworodkowi paznokcie?

Niektóre dzieci rodzą się z długimi paznokietkami, dlatego szybko trzeba im je obciąć. Dla młodych rodziców to bardzo stresujące zajęcie. Nie jest trudne – wystarczy tylko dobrze się przygotować.

Pytania o witaminy

Do zdrowego rozwoju noworodek potrzebuje dwóch dodatkowych witamin, których nie zapewni mu pokarm mamy.

  1. Witamina K – zapobiega groźnej chorobie krwotocznej, uszczelnia naczynia krwionośne, chroni przed krwawieniami wewnętrznymi, ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Dziecko otrzymało witaminę K1 w szpitalu (w domięśniowym zastrzyku). Według najnowszych zaleceń Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego więcej nie musisz jej już podawać.
  2. Witamina D – niemowlę potrzebuje dodatkowych dawek witaminy D. Sposób dawkowania powinien jednak szczegółowo określić lekarz, biorąc pod uwagę to, jak rozwija się noworodek. Określa się, że w pierwszym półroczu życia dzienna dawka witaminy D3 dla niemowląt to 400 j.m.

Karmienie 2-tygodniowego noworodka

2-tygodniowe dziecko dąży głównie do zaspokojenia głodu. Nie spodziewaj się jeszcze ściśle określonego rozkładu posiłków noworodka – jeśli karmisz na żądanie, może ci się nawet wydawać, że noworodek je przez 24 godziny na dobę, nie chcąc ani na chwile wypuścić cię z objęć.

Karmienie piersią

W 2. tygodniu życia dziecko karmione piersią może jeść nawet 8–12 razy dziennie. Jeśli jest głodne, będzie domagało się posiłku, krzycząc. Gdy już się naje, po prostu wypuści sutek z ust, zacznie się wyginać lub też odwróci głowę. W jaki sposób można sprawdzić, czy dziecko się najada?

  • aktywnie ssie pierś przynajmniej przez 15 minut,
  • słychać, jak przełyka pokarm,
  • przybiera na wadze,
  • po karmieniu jest spokojne,
  • robi kupki i często moczy pieluszki,
  • podczas karmienia czujesz mrowienie w piersiach (pokarm wypływa).

Karmienie butelką

Jeśli z jakichś przyczyn zdecydujesz się na karmienie butelką, pamiętaj, że podaje się ją dziecku tak jak pierś, czyli na żądanie. W 2. tygodniu życia noworodek może domagać się butelki 6–8 razy w ciągu doby.

Pamiętaj, że mleka modyfikowanego nie przyrządza się na oko. Przygotowuje się je ściśle według przepisu podanego na opakowaniu. Standardowa porcja dla dwutygodniowego noworodka to 70-80 ml mleka, podawane co około 3 godziny.

Pamiętaj: najlepszym sposobem karmienia niemowlęcia jest podawanie piersi. Zanim zdecydujesz się na podanie dziecku butelki, porozmawiaj z pediatrą, doradcą laktacyjnym albo położną. Być może uda się rozwiązać twój problem z laktacją.

Co może niepokoić w 2. tygodniu życia niemowlaka?

  • Ulewanie – po jedzeniu z buzi dziecka wypływa niewielka ilość mleka (jest lekko nadtrawione, przypomina wyglądem twarożek). Niemowlę ulewa, bo ma jeszcze niedojrzałe mięśnie przewodu pokarmowego, które nie zatrzymują pokarmu w żołądku. Ulewaniem nie należy się martwić, jeśli nie zdarza się bardzo często i nie jest obfite. Można próbować temu zaradzić poprzez trzymanie dziecka po karmieniu w odpowiedniej pozycji, aż mu się odbije. Zwykle około 6. miesiąca życia ten problem sam znika.
  • Długi sen – w ciągu pierwszego miesiąca dziecko trzeba budzić do karmienia, jeśli śpi dłużej niż 3-4 godziny. Długie przerwy w karmieniu mogą doprowadzić do spadku cukru we krwi i jeszcze większej senności dziecka. Na szczęście takie postępowanie jest zalecane tylko w pierwszym miesiącu życia.
Reklama

Więcej o 2. tygodniu życia dziecka:

Reklama
Reklama
Reklama