Dziecko u pediatry
Fotolia
Zdrowie

Jak wygląda wizyta szczepienna u pediatry? Sprawdź

Podczas wizyty szczepiennej lekarz sprawdzi, czy dziecko dobrze przybiera na wadze i czy dobrze się rozwija. Zobacz, o co cię może zapytać i jakie pytania ty możesz mu zadać.

W pierwszym półroczu życia dziecka lekarz będzie oglądał je mniej więcej co 6 tygodni – podczas tzw. wizyt szczepiennych. Szczepienie to jednak nie jedyny powód, dla którego niemowlę powinno regularnie pokazywać się u pediatry. Częste wizyty w  pierwszym roku życia dziecka – kiedy jego rozwój przebiega najszybciej – pomogą ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo albo czy nie ujawniają się choroby wrodzone lub wady anatomiczne.

Co robi lekarz podczas wizyty kontrolnej:

 • Mierzy dziecko – w pierwszych miesiącach pomiar długości ciała jest tylko orientacyjny, ponieważ niemowlęciu nie powinno się na siłę prostować nóżek (jest pewne ryzyko uszkodzenia stawu biodrowego).
   
 • Waży dziecko – będziesz musiała rozegrać niemowlę do pieluszki i położyć je na wadze niemowlęcej. Weź ze sobą pieluszkę tetrową, którą będziesz mogła przykryć zimną wagę.
   
 • Sprawdza obwód klatki piersiowej i głowy. Obwód główki noworodka zwykle wynosi między 33-38 cm, natomiast klatki piersiowej odpowiedni 1-2 cm mniej. Przez pierwsze 3 miesiące ta różnica zostaje zachowana, dopiero później obwód klatki zaczyna przyrastać szybciej. Obserwacja proporcji między obwodami klatki piersiowej i główki może wiele powiedzieć lekarzowi o rozwoju fizycznym dziecka. Zbyt duży obwód głowy mógłby świadczyć o wodogłowiu,a zbyt mały np. o zbyt szybkim zrastaniem się szwów czaszkowych, co groziłoby zwiększeniem ciśnienia wewnątrzczaszkowego i zablokowaniem rozwoju mózgu.
   
 • Nanosi wymiary na siatki centylowe w książeczce zdrowia dziecka (sprawdź, co to są centyle i co mówią o rozwoju dziecka).
   
 • Słucha serduszka – zaburzenia pracy serca u niemowląt mogą świadczyć o wadach w budowie serca i zawsze są powodem do dokładniejszych badań: echa serca i EKG.
   
 • Sprawdza, czy dziecko wodzi wzrokiem za przedmiotem i czy nawiązuje kontakt wzrokowy – to pierwsze ważne umiejętności dziecka, świadczące o jego prawidłowym rozwoju.
   
 • Mierzy wielkość ciemiączka – nie musi tego robić z linijką w ręce, po prostu sprawdzi, ile opuszków palców mieści się na ciemiączku dziecka. Ten pomiar też zapisze do książeczki, aby w kolejnych miesiącach móc sprawdzać, czy ciemiączko zarasta się w odpowiednim tempie.
   
 • Ogląda brzuszek dziecka - zbyt napięty może świadczyć o problemach z gazami, zbyt rozlany, tzw. żabi może być jednym z objawów krzywicy. Jeżeli lekarz stwierdzi, że dziecko ma zbyt słabe mięśnie brzuszka, zaleci częstsze kładzenie dziecka na brzuszku. To ważny wzmacniający całe ciało trening i profilaktyka krzywego kręgosłupa.
   
 • Sprawdza obecność odruchów noworodkowych: odruchu stąpania, odruchu Babińskiego itd. Ich występowanie, a potem stopniowe zanikanie świadczy o prawidłowym rozwoju dziecka. co ważne, odruchy noworodkowe powinny zanikać w określonym czasie i kolejności – czytaj więcej.
   
 • Zapyta, czy karmisz naturalnie czy mieszanką modyfikowaną. To ważna informacja dla lekarza – dzieci karmione mieszanką nie potrzebują dodatkowego podawania witaminy D.
   
 • Sprawdza, czy dziecku może być podana szczepionka. Przeziębienie, gorączka albo podejrzenie poważniejszej infekcji może być przyczyną przesunięcia szczepienia. Lepiej jednak nie przesuwać terminów szczepień na własną rękę – lekarze zalecają szczepienia wg kalendarza szczepień.

O co warto zapytać lekarza?

Wizyta kontrolna to dobra okazja, by rozwiać swoje obawy i wątpliwości. Nie wahaj się pytać o wszystko, co cię niepokoi w związku z rozwojem i zachowaniem dziecka.

 • Jak często dziecko powinno jeść? Noworodki jedzą na okrągło, nawet co godzinę. To normalne, ale również normalne jest to, że takie ciągłe dopominanie się o jedzenie może niepokoić – warto porozmawiać z lekarzem, czy jego zdaniem dziecko dostaje odpowiednią ilość pokarmu i czy dobrze przyrasta na wadze.
   
 • Jak układać dziecko na brzuszku? Poproś lekarza, aby pokazać ci jakie pozycje są bezpieczne i wskazane dla noworodka.
   
 • Jak często dziecko powinno brudzić pieluszki? Niemowlę karmione wyłącznie piersią może robić nawet kilkanaście kupek dziennie i nie świadczy to o biegunce. Może też odwrotnie – robić kupkę raz na tydzień - i to też nie będzie świadczyło o zaparciu. W obu dolegliwościach ważna jest nie tyle częstotliwość wypróżnień, co konsystencja kupki. Jeżeli cię ona niepokoi, zabierz do przychodni pełną pieluszkę i pokaż ją pediatrze – dla niego to ważna informacja o zdrowiu dziecka.
 • Jak rozpoznać, czy to kolka? Nie każdy płacz jest kolką – większość dzieci płacze wieczorami np. ze zmęczenia lub całodziennego przeładowania bodźcami. Porozmawiaj z lekarzem, jak zmniejszyć czas płaczu u dziecka i jakie sposoby mogą pomóc w razie wystąpienia kolki.
   
 • Jak powinien wyglądać rozwój dziecka w kolejnych miesiącach? Dowiedz się, czego możesz się spodziewać w najbliższym czasie.

Czytaj także: Co to za choroba? Kiedy jechać do lekarza, a kiedy leczyć w domu.

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

Zdrowie
Sprawdź, czy niemowlę dobrze się rozwija
W pierwszym roku życia dziecko rozwija się tak szybko, jak nigdy potem. Dlatego wszelkie nieprawidłowości powinny być jak najszybciej skorygowane.

W pierwszym roku życia maleństwo co dwa miesiące czekają wizyty u pediatry. Dziecko w tym okresie rozwija się tak szybko, jak już nigdy potem. Dlatego wszelkie nieprawidłowości powinny być też jak najszybciej skorygowane. W trakcie każdej wizyty pediatra waży i kontroluje wzrost dziecka. Mierzy obwód jego głowy i klatki piersiowej. Ocenia wygląd ogólny dziecka, zabarwienie skóry, napięcie mięśniowe, sprawność ruchową. W pierwszym roku życia maluszek zostanie uodporniony przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby, polio, błonicy, tężcowi, krztuścowi, gruźlicy. Lekarz kontroluje także rozwój psychomotoryczny malca, daje wskazówki dotyczące jego odżywiania, snu i bezpieczeństwa. W razie konieczności zleca przeprowadzenie badań krwi, ewentualnie kieruje dziecko do specjalisty. Niezbędne badania: Badanie narządów wewnętrznych Pediatra kontroluje, czy nie są powiększone narządy wewnętrzne: wątroba i śledziona, oraz sprawdza napięcie powłok brzusznych. Osłuchiwanie Lekarz bada, czy płuca i oskrzela dziecka są czyste. Słucha także bicia małego serduszka. Kontrola węzłów chłonnych W czasie infekcji węzły powiększają się, dlatego trzeba skontrolować ich wielkość i bolesność. Obwód główki i klatki piersiowej Noworodek ma większą główkę niż klatkę piersiową. W pierwszym roku życia te różnice się niwelują. Obwód główki dziecka w ciągu 12. miesięcy powiększa się o około 15. centymetrów. Egzamin z odruchów Już małe dziecko ma odruchy bezwarunkowe, np. kolanowy. Lekarz sprawdza, czy malec nie ma zaburzeń neurologicznych. Skontaktuj się z pediatrą, jeśli dziecko do końca 12. miesiąca: - nie chwyta się mebli, żeby przejść kilka kroków i nie próbuje raczkować, - nie przejawia sympatii wobec najbliższych, - jest apatyczne, nie interesuje się nowymi zabawkami, - nie interesuje się maleńkimi przedmiotami (guziczki, oczy...

siatki centylowe
Adobe Stock
Rozwój
Co to jest centyl i jak czytać siatki centylowe?
Centyl to wartość, dzięki której widzimy, jak waga i wzrost naszego dziecka wyglądają na tle wymiarów wszystkich dzieci w tym samym wieku. Dzięki siatkom centylowym możemy kontrolować, czy dziecko rośnie w odpowiednim tempie i prawidłowo przybiera na wadze.

Siatki centylowe to wykresy, które na osi poziomej mają podany wiek dziecka (w miesiącach lub latach), a na osi pionowej zaznaczoną badaną cechę (np. waga, wzrost, obwód głowy). Punkt wspólny to centyl, czyli jednostka wskazująca, gdzie na tle setki rówieśników plasuje się dziecko. Siatki centylowe pozwalają ocenić, czy nie występują dysproporcje pomiędzy wagą i wzrostem dziecka i sprawdzić, czy jego rozwój przebiega prawidłowo. W ten sposób możemy prześledzić indywidualny rozwój dziecka i porównać go z rozwojem rówieśników. Spis treści: Co to jest centyl? Rodzaje siatek centylowych Siatki centylowe dla dziewczynek i chłopców Jak czytać siatki centylowe? Siatka centylowa niemowląt: co może niepokoić? Jak powinno przybierać niemowlę? Siatki centylowe dla wcześniaków Co to jest centyl?                                                                                                                                                                                  ...

Kiedy USG w ciąży?
Zdrowie w ciąży
USG w ciąży
Badanie USG pozwala bardzo precyzyjnie ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Informuje też o stanie zdrowia mamy.

Badanie USG wykonasz w ciąży kilka razy. Dzięki niemu nie będziesz martwić się  stanem zdrowia dziecka, a także jeszcze przed narodzinami zdołasz zobaczyć maleństwo.   Jak wygląda badanie USG? Gdy lekarz przesuwa czujnik aparatury USG, zwany głowicą, po posmarowanym żelem brzuchu,  na ekranie ukazuje się obraz wnętrza macicy i dziecka. Głowica wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od narządów wewnętrznych i do niej wracają. System informatyczny przetwarza te informacje na obraz, który widzisz na ekranie. Badanie nie jest trudne, bolesne ani niebezpieczne.       Kiedy się zgłosić na  badanie ultrasonograficzne? USG wykonuje się od trzech do pięciu razy w ciągu dziewięciu miesięcy. O tym, ile razy przejdziesz to badanie, zadecyduje ginekolog, który prowadzi ciążę.     W ilu wymiarach? Badanie można wykonać na aparaturze, która pozwala oglądać obraz w dwóch, trzech lub czterech wymiarach.    2D – obraz jest czarno-biały, płaski i ruchomy. Aparatura pozwala ocenić budowę narządów i wykrywać nieprawidłowości. 3D – obraz jest trójwymiarowy, ale nieruchomy. Dokładnie można zobaczyć takie detale, jak buzia, brzuszek, rączki. 4D – obraz jest trójwymiarowy i ruchomy. Aby był dokładny, dziecko musi być dobrze ułożone. USG kolorowe (Doppler) – obraz jest płaski (nie widać, jak dokładnie wygląda dziecko), ale kolorem zaznaczony jest przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i w sercu. Czy USG jest wiarygodnym badaniem? Wiarygodność wyników zależy od jakości sprzętu i – przede wszystkim – doświadczenia lekarza wykonującego USG. Wybierz się do sprawdzonego specjalisty. Jeśli go coś zaniepokoi podczas badania, nie panikuj. Zazwyczaj kolejne USG wypada prawidłowo. Na wszelki wypadek po konsultacji z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj