22. tydzień życia dziecka: sprawdź, czy ma wszystkie szczepienia
Twoje dziecko wciąż jeszcze nie potrafi bawić się z innymi dziećmi, choć przebywanie wśród nich dobrze wpływa na jego rozwój. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o 22. tygodniu życia niemowlaka.
Spis treści:
- Rozwój niemowlaka w 22. tygodniu
- Jak wspomagać rozwój niemowlaka?
- Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka
- Karmienie niemowlaka
- Co może niepokoić?
- Więcej o 22. tygodniu
Rozwój niemowlaka w 22. tygodniu
W 6. miesiącu życia niektóre dzieci potrafią już siedzieć, większość jednak nadal się tego uczy. Nie przeszkadza im to coraz uważniej obserwować innych ludzi i starać się ich naśladować.
Co nowego w rozwoju fizycznym?
W 22. tygodniu życia dziecko:
- doskonali nową umiejętność chwytania jedną ręką,
- uczy się przekładać przedmiot z jednej ręki do drugiej, choć raczej przypomina to wyjmowanie zabawki jedną ręką i wkładanie jej do drugiej,
- umie już wysoko podnieść główkę i płynnie nią kręcić,
- unosi tułów bez wysiłku na łokciach i rączkach i w tej pozycji swobodnie się rozgląda oraz utrzymuje kontakt z otoczeniem.
U większości 22-tygodniowych dzieci dopiero teraz wykształca się umiejętność przewracania się z brzuszka na plecy. Dziecko zwykle chętniej obraca się z plecków na brzuszek, niż odwrotnie.
Możesz zaobserwować u dziecka ciekawą reakcję. Jeśli położysz niemowlę na brzuchu i zaczniesz delikatnie drapać je pod łopatkami na plecach, dziecko będzie trwało bez najmniejszego ruchu jak zaczarowane, jakby nasłuchując lub oczekując czegoś. Jest wtedy podobne do nieruchomej figurki.
Co potrafi dziecko?
Niemowlę zaczyna poznawać świat wieloma zmysłami.
- Coraz bardziej interesuje się zabawkami, badając ich właściwości. Zaskakuje je to, że jedne są miękkie, inne twarde, ciepłe, zimne, piszczące lub grzechoczące.
- Zaczyna szukać zabawek, które wypadły mu z łóżeczka, choć robi to tylko przez kilka sekund. Wkrótce zacznie szukać bardziej wytrwale, aż do skutku.
- Próbuje imitować nie tylko dźwięki mowy. Wcześniej powtarzało niektóre z twoich min, teraz usiłuje też naśladować gesty.
Uważaj, żeby nie zostawiać w zasięgu dziecka żadnych drobnych przedmiotów, takich jak guziki, koraliki, śrubki, zakrętki. Dziecko z pewnością włoży je do buzi, a stąd już o krok do ich połknięcia.
Jak wspomagać rozwój niemowlaka?
Zabawa ma ogromne znaczenie dla dziecka. Pobudza jego rozwój fizyczny, umysłowy, społeczny i emocjonalny.
- Zapewnij niemowlakowi czas z innymi dziećmi. Choć 6-miesięczne niemowlę jeszcze nie potrafi bawić się z nimi, przebywanie w większym gronie pomaga mu uczyć się interakcji z innymi dziećmi.
- Ucz je nowych zachowań, np. machania rączką na pożegnanie, klaskania, otwierania i zamykania dłoni. Obserwuj, czy niemowlę próbuje cię naśladować. Powtarzaj poszczególne czynności po kilka razy i sama poruszaj rękami dziecka, aby nauczyć je nowych ruchów.
Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem
Staraj się dawać dziecku bezpieczne zabawki, z atestem, przystosowane do jego wieku. Możesz się jednak zdziwić, że dziecko wcale nie zainteresuje się drogim, ślicznym ślimakiem, ale na przykład kawałkiem szeleszczącego papieru, który można gnieść i drzeć. Zobaczysz, jaka to dla niego atrakcja i z jaką uwagą będzie przyglądać się swojemu niszczycielskiemu dziełu.
Nie zabraniaj niemowlęciu bawić się rzeczami, które nie są zabawkami, choć kosztuje cię to trochę stresu i sprzątania. Dziecku bardzo potrzebna jest różna aktywność, gdyż doskonali nie tylko swoje umiejętności manipulowania przedmiotami, ale pozwala na angażowanie się emocjonalne w wykonywanie danej czynności.
Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka
W 6. miesiącu malucha czekają szczepienia. O ile dziecko nie zostało już zaszczepione wcześniej, może się to stać właśnie teraz.
Szczepienia obowiązkowe według kalendarza szczepień
W 6. miesiącu życia czekają was aż cztery szczepienia z kalendarza szczepień, o ile dziecko nie dostało tych szczepień w 5. miesiącu, powinno dostać:
- trzecią dawkę szczepienia podstawowego przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi
- trzecią dawkę przeciw Haemophilus influenzae typu B (Hib)
drugą dawkę szczepienia podstawowego przeciwko polio
- trzecią dawkę szczepienia przeciw rotawirusom.
Oczywiście o momencie zaszczepienia dziecka decyduje lekarz pediatra po zbadaniu malucha.
Jak leczyć zapalenie spojówek u dziecka?
Zapalenie spojówek to choroba, która występuje dość często, także u niemowląt. Zawsze wymaga porady pediatry. W trakcie leczenia zapalenia spojówek ważne jest, po uzgodnieniu z lekarzem, okresowe przemywanie oczu solą fizjologiczną (do kupienia w aptece bez recepty). Przemywanie staje się konieczne zwłaszcza przed zakropleniem leku przeciwbakteryjnego. Usuwamy w ten sposób zapalną wydzielinę, która często skleja powieki, nawilżamy oko i częściowo wypłukujemy chorobotwórcze bakterie. Jeśli zapalenie spojówek będzie się powtarzać, trzeba udać się do okulisty.
Karmienie niemowlaka
W 6. miesiącu życia dziecka warto zdecydować się już na rozszerzanie diety – niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy butelką. Jeśli nie zrobisz tego w tym tygodniu, spróbuj w następnym. Masz czas do końca szóstego miesiąca. Sprawdź, dlaczego trzeba rozszerzać dietę niemowlaka.
Karmienie piersią
Możesz karmić piersią na żądanie – podobnie jak w poprzednich tygodniach życia maluszka. Jeśli wiesz, że przez jakiś czas nie będzie cię z dzieckiem, możesz odciągnąć pokarm, żeby kto inny mógł go podać.
Karmienie butelką/mieszane
Kontynuuj karmienie mlekiem modyfikowanym lub w sposób mieszany zgodnie z zaleceniami pediatry.
Rozszerzanie diety niemowlaka
Na rozpoczęcie rozszerzania diety dziecka masz czas aż do 26. tygodnia życia. Z każdym dniem układ pokarmowy dziecka jest coraz dojrzalszy – to dobry moment, by zacząć zapoznawać je z nowymi smakami. Jeśli zaczniesz już teraz, będziecie mieć więcej czasu na oswojenie się z nowym sposobem karmienia. Pamiętaj jednak, by nie robić nic na siłę. Jeśli dziecko nie chce próbować nic nowego, odwlecz to jeszcze o tydzień lub dwa.
Mamy dla ciebie gotowy jadłospis dla 6-miesięcznego dziecka (wraz z przepisami!).
Co może niepokoić?
Twoje doświadczenie w opiece nad dzieckiem jest z dnia na dzień coraz większe, ale wciąż się uczysz. Co może cię zaskoczyć lub zaniepokoić?
Jak długo powinno spać dziecko?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo każde dziecko ma inne zapotrzebowanie na sen. Jednak są pewne ogólne średnie dane, które pomogą określić, czy twoje dziecko śpi wystarczająco dużo. Twój 6-miesięczny maluch powinien spać więc ok. 15 godzin na dobę, w czym powinny mieścić się 2–3 drzemki w dzień.
Więcej o 22. tygodniu
Zobacz także:
- Jak rośnie twoje dziecko? Sprawdź siatki centylowe online
- Podróżowanie z niemowlakiem: jak przygotować się do długiej podróży z dzieckiem?
- Stan podgorączkowy u niemowlaka – ile to stopni, przyczyny, co robić?
- Jakie łóżeczko dla niemowlaka wybrać, kiedy je kupić i jak przygotować dla noworodka? + polecane łóżeczka
- Biegunka u niemowlaka: co podać, kiedy do lekarza?
- Jaki materac dla niemowlaka: kokosowy, lateksowy czy gryczany?