stan podgorączkowy u niemowlaka
artem_goncharov/Adobe Stock
Zdrowie

Stan podgorączkowy u niemowlaka – ile to stopni, przyczyny, co robić?

Stan podgorączkowy u niemowlaka najczęściej nie jest powodem do niepokoju, a jedynie sygnałem, aby dziecko obserwować. Przyczyn podwyższonej temperatury może być wiele. Większość to niegroźne stany jak np. ząbkowanie. Rzadko stan podgorączkowy jest objawem, że z niemowlęciem dzieje się coś złego.

Jeśli rodzice zaobserwują stan podgorączkowy u niemowlaka, nie muszą od razu zgłaszać się do pediatry. Najczęściej temperatura ciała szybko wraca do normy. Jeśli stan podgorączkowy przerodzi się w gorączkę u dziecka, należy wybrać się do lekarza. Sprawdź, kiedy mówi się o stanie podgorączkowym u niemowlęcia i co w takiej sytuacji robić.

Spis treści:

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Stan podgorączkowy u niemowlaka: ile stopni

O stanie podgorączkowym u niemowlaka mówimy wtedy, gdy temperatura ciała wynosi 37,1-37,9 stopni Celsjusza. Jednak w zależności od miejsca pomiaru i rodzaju termometru wartości te mogą się nieco różnić. I tak:

 • przy pomiarze temperatury u niemowlaka w odbycie – stan podgorączkowy to 37,6-38,4 stopnia
 • przy pomiarze w uchu termometrem dousznym i na podczerwień – stan podgorączkowy u niemowlaka to 37,6-38,4 stopnia
 • przy pomiarze pod pachą termometrem tradycyjnym lub elektronicznym – stan podgorączkowy u niemowlaka to 37,1-37,9 stopni
 • przy pomiarze termometrem bezdotykowym nad czołem – stan podgorączkowy u niemowlaka to 37,1-37,9 stopni.

Uwaga! Pomiaru temperatury u niemowlęcia i dziecka nie dokonuje się po kąpieli, gdy dziecko jest rozgrzane. Także wieczorny pomiar może nie być miarodajny, bo zmęczenie dziecka może wpływać na temperaturę ciała.

Stan podgorączkowy u niemowlaka przyczyny

Wzrost temperatury u niemowlęcia może mieć różne powody – od błahych po poważne. Często jest sygnałem, że organizm dziecka mobilizuje się do walki z chorobą. Najczęściej przyczyną stanu podgorączkowego u niemowlaka jest infekcja bakteryjna lub wirusowa albo reakcja organizmu na substancję toksyczną.

Przyczyny stanu podgorączkowego u niemowlaka:

 • przeziębienie;
 • zakażenie dróg moczowych;
 • zapalenie ucha środkowego;
 • zapalenie oskrzeli;
 • zapalenie płuc;
 • angina;
 • nieswoiste zapalenia jelit;
 • nadczynność tarczycy;
 • choroba Leśniowskiego-Crohna;
 • choroba nowotworowa.

Inne przyczyny stanu podgorączkowego (niezwiązane z infekcją):

 • przegrzanie;
 • ząbkowanie;
 • nadmiar emocji;
 • intensywny płacz;
 • niedobór elektrolitów;
 • próchnica;
 • stan zapalny w jamie ustnej.

Stan podgorączkowy u niemowlaka bez innych objawów

Czasami zdarza się, że u dziecka występuje stan podgorączkowy bez innych objawów. W wielu przypadkach to wynik infekcji wirusowej lub bakteryjnej albo efekt przegrzania lub reakcji po szczepieniu.

Jeżeli zaobserwujemy, że u dziecka występują nawracające stany podgorączkowe, którym nie towarzyszą inne objawy, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Stan podgorączkowy u niemowlaka: co robić?

Stan podgorączkowy nie wymaga obniżania temperatury ciała. Należy jedynie obserwować dziecko (czy nie wystąpią inne niepokojące symptomy), regularnie kontrolować temperaturę ciała i regularnie poić niemowlę. Dziecko karmione piersią trzeba częściej do niej przystawiać, a maleństwu karmionemu z butelki, częściej ją podawać.

Niemowlę ze stanem podgorączkowym nie może być przegrzewane. Z tego względu nie należy go zbyt ciepło ubierać lub okrywać ciepłymi kocykami czy kołdrami, jeśli temperatura otoczenia nie jest niska.

Stan podgorączkowy u niemowlaka a spacer

Stan podgorączkowy u niemowlaka nie jest przeciwwskazaniem do spaceru, zwłaszcza jeśli dziecko dobrze się czuje, nie ma innych oznak infekcji, a na dworze panuje przyjazna pogoda (nie jest bardzo zimno, nie ma chłodnego wiatru). Niemowlę, które ma lekko podniesioną temperaturę ubiera się na spacer tak samo jak wtedy, gdy temperatura cała jest w normie – nie należy zakładać dodatkowych bluz i czapek, aby dziecka nie przegrzać. Przeciwwskazaniem do spaceru przy stanie podgorączkowym nie jest także katar.

Jeśli dziecko pije mleko modyfikowane, na spacer warto wziąć ze sobą butelkę, aby móc maluszka poić. Niemowlę karmione piersią na dłuższym spacerze można przystawić do piersi, aby je nawodnić.

Ze spacerem trzeba się wstrzymać, jeśli pojawi się gorączka u dziecka.

Przeczytaj też:

czy termometr na podczerwień jest szkodliwy
Adobe Stock
Zdrowie
Czy termometr na podczerwień jest szkodliwy: jak go bezpiecznie używać?
Termometr na podczerwień to najczęściej używany sprzęt do mierzenia temperatury dzieciom, które przychodzą do przedszkola lub szkoły. Termometr na podczerwień jest nieszkodliwy dla dziecka, nawet używany codziennie, ale warto wziąć pod uwagę zasady jego bezpiecznego użytkowania.

Termometr na podczerwień to szybki sposób na zmierzenie dziecku temperatury. Termometr bezdotykowy wykorzystujący podczerwień działa w kilka sekund i nie wymaga kontaktu ze skórą dziecka. Ale czy termometr na podczerwień jest bezpieczny, jeśli używa się go codziennie? Spis treści: Czy termometr na podczerwień jest szkodliwy? Jak działa termometr na podczerwień? Zasady bezpiecznego używania termometru bezdotykowego Rodzaje termometrów na podczerwień Termometry bezdotykowe na podczerwień Termometry na podczerwień do ucha Jak używać   termometru na podczerwień: do czoła do ucha Czy termometr na podczerwień jest szkodliwy? Wielu rodziców zastanawia się, czy termometr na podczerwień jest bezpieczny, zwłaszcza że w czasie pandemii koronawirusa w większości szkół i przedszkoli mierzy się dzieciom temperaturę codziennie. Termometr bezdotykowy na podczerwień jest całkowicie bezpieczny i nieszkodliwy dla dziecka. Termometr na podczerwień reaguje na promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez każdy organizm, ale sam nie wysyła żadnych fal ani nie wytwarza ciepła. Jak działa termometr na podczerwień? Termometr na podczerwień działa w reakcji na promieniowanie elektromagnetyczne organizmu. Termometr zbliżony do czoła dziecka odczytuje poziom tego niewidocznego promieniowania. Im wyższa temperatura ciała, tym większe promieniowanie i wyższy wynik pomiaru. Termometr na podczerwień działa w sposób nieodczuwalny dla dziecka i jest bezpieczny. Jak bezpiecznie (i prawidłowo) używać termometru na podczerwień? Aby termometr na podczerwień był bezpieczny: sprawdź atesty bezpieczeństwa zapoznaj się z instrukcją termometr na podczerwień do ucha dezynfekuj po każdym użyciu. Rodzaje termometrów na podczerwień Istnieją dwa rodzaje termometrów na podczerwień, które jednak działają...

ząbkujące niemowlę
Adobe Stock
Zdrowie
Gorączka przy ząbkowaniu: podwyższona temperatura nie jest normą! Kiedy iść do lekarza?
Gorączka przy ząbkowaniu, przeciwnie do ślinienia, płaczliwości i braku apetytu, nie jest normalnym objawem. Może świadczyć o toczącej się chorobie, dlatego zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.

Powszechne założenie, że ząbkowanie wywołuje gorączkę u dziecka, jest błędne. O ile stan podgorączkowy nie musi budzić niepokoju, to wysoka temperatura przy ząbkowaniu zawsze wymaga wizyty u lekarza. Gorączka przy ząbkowaniu jest sygnałem ostrzegawczym. O czym może świadczyć? Spis treści: Gorączka przy ząbkowaniu – czy to normalne? Co oznacza gorączka przy ząbkowaniu? Stan podgorączkowy a gorączka podczas ząbkowania Łagodzenie objawów i stanu podgorączkowego przy ząbkowaniu Gorączka przy ząbkowaniu – czy to normalne? Zdaniem lekarzy, gorączka pojawiająca się podczas ząbkowania, nie jest normalnym objawem wyrzynających się zębów.  Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) opublikowała wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców , które wykazują niezbicie, że gorączka nie jest objawem przebijania się mleczaków przez dziąsła, a jedynymi osobami, które przypisują ją temu wydarzeniu, są rodzice. Pojawienie się pierwszych zębów u dziecka ma zwykle miejsce około 6 miesiąca życia. Wtedy zaczyna spadać odporność dziecka nabyta od matki. Znaczne obniżenie stężenia immunoglobulin pochodzących od matki sprzyja rozwojowi infekcji.  Co oznacza gorączka przy ząbkowaniu? Gorączka pojawiająca się w okresie ząbkowania może oznaczać rozwijającą się chorobę. Podobnie jest z kaszlem i katarem. To również nie są typowe objawy ząbkowania. Mogą świadczyć o alergii lub infekcji, dlatego wymagają konsultacji z lekarzem Dla przykładu: na 50 dzieci przyjętych do szpitala pediatrycznego w Edynburgu (Szkocja) na podstawie objawów przypisywanych wyrzynaniu się zębów mlecznych przez rodziców lub lekarza pierwszego kontaktu: u 48 dzieci znaleziono chorobową przyczynę gorączki, u 11 dzieci wystąpiły drgawki gorączkowe, jedno dziecko miało zapalenie opon mózgowych....

gorączka u niemowlaka po szczepieniu
AdobeStock
Zdrowie
Gorączka u niemowlaka po szczepieniu: ile trwa, o czym świadczy, kiedy ją zbijać?
Gorączka u niemowlaka po szczepieniu może pojawić się jako reakcja na składniki zawarte w szczepionce. Z reguły nie powinna być powodem do niepokoju. Sprawdź, jak pomóc dziecku, które ma gorączkę po szczepieniu.

Szczepionki pomagają wyeliminować wiele poważnych chorób zakaźnych i związanych z nimi powikłań. Są jednak czynnikiem, który dość mocno ingeruje w organizm dziecka. Jednym z takich objawów jest pojawiająca się  gorączka u niemowlaka  pojawiająca się po szczepieniu. Wyjaśniamy, jak długo może utrzymywać się podwyższona temperatura po podaniu szczepionki i jak sobie z nią radzić.  Spis treści: Gorączka u niemowlaka po szczepieniu: przyczyny Ile dni po szczepieniu może wystąpić gorączka u niemowlaka? Kiedy zbijać gorączkę u niemowlaka po szczepieniu? Gorączka u niemowlaka po szczepieniu: co podać? Gorączka u niemowlaka po szczepieniu: przyczyny Wielu rodziców obawia się wystąpienia po zaszczepieniu dziecka  niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP), dlatego każda, nawet niewielka gorączka, może ich przerazić. Zwykle nie ma jednak powodu do niepokoju. Do nieznacznego podwyższenia temperatury ciała u dziecka może dojść szczególnie podczas pierwszych szczepień niemowlęcych. Niewysoka gorączka jest uznawana za naturalną  reakcję organizmu na zmodyfikowane fragmenty drobnoustrojów lub same ich białka , które dostały się do niego wraz ze szczepionką. Aby je pokonać, organizm produkuje odpowiednie przeciwciała i nabywa dzięki temu odporności. Towarzyszy temu wzrost temperatury ciała. Czasami lekarze twierdzą nawet, że gorączka poszczepienna to pożądany odczyn poszczepienny. Wzrost temperatury ciała jest znakiem, że organizm dziecka reaguje na szczepionkę i buduje swoją odporność. Gorączka po szczepieniu nie występuje w każdym przypadku. Bywa, ze dziecko bardzo dobrze znosi kolejne wizyty szczepienne i nigdy nie pojawia się u niego ten objaw. Ile dni po szczepieniu może wystąpić u niemowlaka gorączka? Gorączka lub stan podgorączkowy zwykle pojawiają się u niemowlęcia w ciągu pierwszej doby od...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz