Reklama

Spis treści:

Reklama

Rozwój niemowlaka w 42. tygodniu

Twoje dziecko opanowuje coraz to nowe umiejętności, do których potrzebne jest poczucie równowagi. Może się wydawać, że traci ją i przewraca się jeszcze bardzo często, ale to nie umniejsza jego wielkich wysiłków i sukcesów w tej dziedzinie.

Co nowego w rozwoju fizycznym?

  • stanie i chodzenie z pomocą rodzica – ta nowa umiejętność jest bardzo pasjonująca dla dziecka i malec coraz bardziej pragnie wykonać pierwszy samodzielny krok;
  • balansowanie – malec coraz lepiej radzi sobie z łapaniem równowagi, rozstawia szeroko ręce i pomaga sobie głową;

Co potrafi dziecko?

  • skupia wzrok na obrazkach i śledzi wzrokiem za palcem, którym coś pokazujesz;
  • próbuje samo się ubierać i jeść – coraz bardziej chce być samodzielne;
  • naśladuje twoje zachowanie;
  • rozróżniania sylaby zawierające tę samą głoskę i podobne do niej spółgłoski, np. „ba” i „pa” czy „da” i „ta”;
  • kojarzy, do czego służą pewne przedmioty np. pilot czy klucze.

Jak wspomagać rozwój niemowlaka?

42-tygodniowe dziecko zna już sporo wyrazów, więc możecie spróbować szukać rymów. Na razie będą to rymy sylab, bo dziecko nic więcej nie powie. Nikt jednak nie mówił, że początki będą łatwe. Co zatem robić?

Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem

  • Do sylaby, którą dziecko wypowie, znajdź podobną, np. na „ba” odpowiedz „da”. Może dziecko zechce się włączyć do zabawy? Jeśli nie, szukaj dalej. Możesz też na jego „ba” odpowiedzieć „bo, be, bi, bu”. To go zaskoczy. Tego typu zabawy pobudzają rozwój mowy dziecka.
  • Cały czas nazywaj dziecku wszystko, co widzi. Używaj prostych zdań, dodawaj gesty. Nie lekceważ też „wypowiedzi” dziecka.
  • Radosna zabawa ruchowa jest bardzo wskazana, uważaj jednak, by nie zrobić przy tym dziecku krzywdy.

Zabawki edukacyjne

Zabawki, które w tym wieku powinno mieć twoje dziecko:

  • lusterko – wiele zabawek sensorycznych ma dodatkowo bezpieczne lustereczko. Strojenie min to świetna zabawa! Możecie to oczywiście robić przed zwykłym lustrem, ale zadbaj o bezpieczeństwo malucha.
  • tunel lub namiot – jeśli maluszek lubi zabawy w chowanego, świetną zabawą będzie czołganie się w tunelu i ukrywanie się w namiocie. Możesz zawsze fort zbudować sama z koców, ale nie brakuje ciekawych rozwiązań do dziecięcego pokoju, jak np. tipi.
  • klucze i telefon – twoje dziecko już świetnie kojarzy do czego służy pilot do telewizora, telefon komórkowy i klucze, a przede wszystkim podobają mu się te zabawki dla dorosłych, poszukaj atrakcyjnych dziecięcych zamienników.

Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka

  • Dzieci w tym wieku śpią przeciętnie 10-12 godzin w nocy, a w dzień ucinają sobie dwie drzemki, co daje łącznie 13-16 godzin snu. Pamiętaj, że choć malec śpi już coraz mniej w ciągu dnia, to nadal niezwykle ważny jest rytm i porządek dnia, który daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Jeśli jeszcze nie wprowadziliście czas na wieczorne rytuały.
  • Wielu rodziców kusi, by kąpiel malucha w tym wieku przenieść z dziecięcej wanienki do dużej wanny. Pamiętaj, że choć dziecko siedzi pewnie na podłodze, w wannie nadal może mieć problemy z równowagą.

Dieta niemowlaka

Mały smakosz coraz chętniej będzie próbował nowych dań. Wykorzystaj dziecięcą ciekawość!

  • Karmienie piersią lub butelką – dla wielu dzieci to jest pora, by podczas dziennych posiłków mleko podawać w kubeczku a butelkę lub pierś pozostawić tylko na wieczór.
  • Rozszerzanie diety niemowlakazadbaj o różnorodne i kolorowe posiłki, uważaj jednak na cukier i sól w diecie twojego maluszka. Koniecznie wprowadzaj do diety twarde pokarmy. Gryzienie i żucie stałych pokarmów wspomaga prawidłowe kształtowanie się zgryzu.

Pamiętaj, by podawać dziecku wodę. Twoje dziecko je coraz mniej mleka z piersi, jest to szczególnie ważne, jeśli odmawia picia mleka w ciągu dnia. Koniecznie sprawdź, jaka woda dla niemowlaka będzie najlepsza.

Co może cię niepokoić?

  • Mały wiercipięta – twoje dziecko kręci się i nieustannie wierci zarówno podczas przewijania, usypiania czy jedzenia? Dziecko bowiem nie po to nauczyło się obracać na brzuszek, żeby teraz leżeć spokojnie. Będzie się zatem podnosił, próbował obrócić, usiąść czy kopał nóżkami, aby utrudnić założenie pieluchy. Nie robi tego złośliwie, traktuje wszystko jak zabawę. Podobnie jest z jedzeniem, które teraz może trwać i trwać. Również przy zasypianiu często przypomina bańkę-wstańkę, bo ty kładziesz dziecko, a ono się podnosi. Jedyną szansą dla ciebie na wykonanie zaplanowanych czynności jest zajęcie uwagi 42. tygodniowego dziecka.
  • Płaskie stópki dziecka – dziecko swoje pierwsze kroki wykonuje na szeroko rozstawionych dla równowagi nóżkach. Stąd nacisk na ich wewnętrzną stronę i wrażenie płaskostopia. Podobnie u grubasków, których stopy są po prostu równo otłuszczone. Nie należy się jednak tym martwić – wszelkie krzywizny i wysklepienia nóg wykształcą się później.
Reklama

Więcej o 42. tygodniu:

Reklama
Reklama
Reklama