Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Leszczyna
fot. Fotolia

Leszczyna

Pyłek leszczyny to jeden z pierwszych alergenów, który pojawia się w powietrzu już w lutym, a czasem nawet w styczniu (sprawdź: kalendarz pylenia roślin), gdy na drzewach nie ma jeszcze liści. Ponieważ czas pylenia przypada na porę, gdy mniej przebywamy poza domem, objawy uczulenia zwykle nie są zbyt silne. Najczęściej jest to wodnisty katar, swędzenie nosa, zaczerwienienie i pieczenie oczu. Raczej nie pojawia się uczucie zatkanego nosa. Uczuleniu na leszczynę może towarzyszyć alergia krzyżowa na pyłek brzozy i olchy. Reakcje uczuleniowe mogą wystąpić także podczas jedzenia orzechów laskowych.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy