Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Leszczyna
fot. Fotolia

Leszczyna

Pyłek leszczyny to jeden z pierwszych alergenów, który pojawia się w powietrzu już w lutym, a czasem nawet w styczniu (sprawdź: kalendarz pylenia roślin), gdy na drzewach nie ma jeszcze liści. Ponieważ czas pylenia przypada na porę, gdy mniej przebywamy poza domem, objawy uczulenia zwykle nie są zbyt silne. Najczęściej jest to wodnisty katar, swędzenie nosa, zaczerwienienie i pieczenie oczu. Raczej nie pojawia się uczucie zatkanego nosa. Uczuleniu na leszczynę może towarzyszyć alergia krzyżowa na pyłek brzozy i olchy. Reakcje uczuleniowe mogą wystąpić także podczas jedzenia orzechów laskowych.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.