Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na pyłek alchy, uczulenie na olchę, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Olcha

Pyłek tego drzewa jest drugą po pyłku brzozy, najczęstszą przyczyną objawów alergicznych, które pojawiają się wczesną wiosną. Olcha pyli, gdy na drzewach nie ma jeszcze liści lub w czasie, gdy zaczynają się rozwijać. Uczuleni na jej pyłek skarżą się na typowe objawy, takie jak wodnisty katar, swędzenie nosa i uczucie jego zatkania, kichanie oraz kłopoty z oczami - zaczerwienienie, pieczenie i łzawienie. Gdy stężenie pyłku olchy jest bardzo wysokie, mogą pojawić się duszność, napady kaszlu, świszczący oddech, które są objawami astmy pyłkowej. Alergii na olchę może towarzyszyć uczulenie na pyłek brzozy (często) oraz na pyłki buka i leszczyny (rzadko).

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.