Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na pyłek alchy, uczulenie na olchę, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Olcha

Pyłek tego drzewa jest drugą po pyłku brzozy, najczęstszą przyczyną objawów alergicznych, które pojawiają się wczesną wiosną. Olcha pyli, gdy na drzewach nie ma jeszcze liści lub w czasie, gdy zaczynają się rozwijać. Uczuleni na jej pyłek skarżą się na typowe objawy, takie jak wodnisty katar, swędzenie nosa i uczucie jego zatkania, kichanie oraz kłopoty z oczami - zaczerwienienie, pieczenie i łzawienie. Gdy stężenie pyłku olchy jest bardzo wysokie, mogą pojawić się duszność, napady kaszlu, świszczący oddech, które są objawami astmy pyłkowej. Alergii na olchę może towarzyszyć uczulenie na pyłek brzozy (często) oraz na pyłki buka i leszczyny (rzadko).

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy