Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, lekarz, dwulatek, badanie
Rozwój dziecka

Bilans dwulatka - dlaczego jest taki ważny

Na bilans dwulatka idź z dzieckiem najpóźniej 3 miesiące po drugich urodzinach. Dlaczego to taka ważna wizyta? Pediatra oceni, czy dziecko prawidłowo się rozwija, czy nie ma zeza i dobrze słyszy. Sprawdzi też, czy zrobiliście wszystkie potrzebne szczepienia i czy nie jest mu potrzebna wizyta u lekarza-specjalisty.

Przez 1. rok życia zdrowie twojego dziecka było kontrolowane niemal co miesiąc przy okazji obowiązkowych szczepień. Ale bilans zdrowia dwulatka to badanie wyjątkowe. Zazwyczaj trwa nieco dłużej niż zwykła wizyta. Pozwala to lekarzowi dokładnie zbadać dziecko i stwierdzić, czy rozwija się ono prawidłowo. Jeśli pediatra zauważy jakieś niepokojące oznaki, skieruje cię do specjalisty.

Co zabrać na bilans dwulatka: książeczka zdrowia

Weź ze sobą koniecznie książeczkę zdrowia dziecka. W niej lekarz zanotuje przebieg bilansu, wyniki badań i dalsze ewentualne zalecenia. W książeczce znajdzie też zapisy dotyczące szczepień, przebytych chorób, dane dotyczące porodu i stanu dziecka po urodzeniu.

Testy przesiewowe dziecka

Podczas bilansu dwulatka do testów przesiewowych należą: pomiar wagi i wzrostu, kontrola oczu (sprawdzenie, czy dziecko nie ma zeza), badanie orientacyjne słuchu. Od nich zaczyna się bilans zdrowia dziecka. Testy te polegają na wstępnym wykryciu wszelkich odchyleń od normy i zleceniu specjalistycznych badań.

Potwierdzają one lub wykluczają chorobę. Jeżeli dziecko rozwija się prawidłowo, to wspaniale. Ale jeżeli lekarz podejrzewa jakieś zaburzenia, nietolerancje pokarmowe itd. - lepiej, żebyś wiedziała o nich jak najwcześniej i jak najwcześniej zaczęła z dzieckiem rehabilitację lub leczenie. 

Badanie lekarskie podczas bilansu dwulatka

Pediatra musi sprawdzić, czy dziecko jest prawidłowo zbudowane oraz czy rozwija się prawidłowo fizycznie i intelektualnie. Skontroluje też jego chód. Podczas bilansu pediatra z pewnością pozwoli maluchowi chwilę się pobawić, by zorientować się, co już potrafi. Zada ci też kilka pytań na temat umiejętności twojej pociechy. Jakie to pytania? Przede wszystkim o to, czy:

  • dziecko rozumie polecenia dorosłych
  • mówi
  • pewnie chodzi i biega
  • potrafi skupić się na twarzy mówiącej osoby
  • śpi bez problemów, nie budzi się w nocy

To wszystko są ważne informacje, na podstawie których lekarz oceni, czy dziecko prawidłowo się rozwija. Pamiętaj, nie ignoruj bilansu dwulatka i koniecznie umów się z dzieckiem na wizytę!

Czytaj też: To musisz wiedzieć o bilansie dwulatka

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Zdrowie
Badania dziecka w pierwszych latach życia
Nawet zdrowe dziecko musi co jakiś czas pokazywać się u pediatry – sprawdź kiedy? Czasem konieczne będą dodatkowe badania, poczynając do badania moczu i krwi, przez USG, aż po tomografię komputerową albo rezonans magnetyczny.

Badania noworodka Już w pierwszej dobie dziecko zostanie gruntownie przebadane: pierwszym, ważnym badaniem jest ocena stanu zdrowia noworodka wg skali Apgar . Lekarz oceni pracę serca dziecka, kolor skóry, napięcie mięśni, reakcję na bodźce i oddech. W każdej z tych pięciu kategorii neonatolog może przyznać od 0 do 2 punktów – suma 8-10 punktów oznacza, że dziecko przyszło na świat w dobrym stanie. Badanie przeprowadza się w pierwszej, trzeciej oraz ewentualnie piątej i dziesiątej minucie życia dziecka. W pierwszych dobach zostaną też przeprowadzone przesiewowe badania słuchu i pod kątem chorób metabolicznych (czytaj więcej o badaniach przesiewowych noworodka ). Badanie USG u dziecka Każde dziecko w 6-8. tygodniu życia powinno przejść badanie USG stawów biodrowych – tylko poprzez to badanie może wiarygodnie stwierdzić, czy dziecko ma dysplazję stawów biodrowych. Badanie USG będzie wskazane też w innych przypadkach. U dzieci można wykonać USG przezciemiączkowe (aby sprawdzić stan mózgu), USG jamy brzusznej (np. w przypadku nasilonych objawów kolki). Badania USG są bezpieczne dla dziecka i stosunkowo łatwe do przeprowadzenia. W przeciwieństwie do tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego nie wymagają uśpienia dziecka, poza tym można je wykonywać częściej niż zdjęcia rentgenowskie ( Przeczytaj, jak przebiega rezonans, tomografia albo rentgen ). Ważna profilaktyka: bilanse zdrowia i szczepienia Nawet zdrowe dziecko powinno regularnie pojawiać się u pediatry: w pierwszych dwóch latach na wizytach szczepiennych, potem od drugich urodzin co dwa lata na bilans zdrowia – czyli całościowy „przegląd” organizmu dziecka. Uwaga! Terminów bilansów, tak samo jak terminów szczepień, trzeba pilnować samemu – przychodnia nie prześle zawiadomienia ani przypomnienia. Sprawdź: kalendarz szczepień dziecka 0-18 lat. Badania...

Bilans dwulatka
AdobeStock
Rozwój dziecka
Bilans dwulatka: przebieg badania i normy
Bilans dwulatka to podsumowanie dotychczasowego rozwoju dziecka. Robi się go, gdy dziecko skończy 24. miesiące po to, żeby wychwycić ewentualne wady rozwojowe. Bilans dwulatka składa się z wywiadu przeprowadzanego z rodzicem oraz z badania dziecka.

Bilans dwulatka to – najogólniej mówiąc – obowiązkowy egzamin ze zdrowia dla małych dzieci. Od blisko 40 lat przechodzą go wszystkie polskie dwulatki. Wszystko po to, aby w porę wychwycić u nich wady rozwoju lub ukryte choroby . Po drugie, dzięki takim ogólnokrajowym badaniom można łatwiej ocenić np., czy przybywa w Polsce dzieci z niedosłuchem, czy też nie. Wiele mam bardzo przeżywa to pierwsze bilansowe badanie (kolejne czeka malca, gdy będzie miał 4, a potem 6 lat). Sprawdź, jak przebiega bilans dwulatka.   Bilans dwulatka: termin Wywiad lekarski podczas bilansu dwulatka Jak wygląda bilans dwulatka – badanie dziecka Wzrost i waga dwulatka – normy Bilans dwulatka: ważne zalecenia Bilans dwulatka: termin Termin bilansu dwulatka często bywa ustalany podczas obowiązkowego szczepienia, które wykonuje się między 16. a 18. miesiącem życia dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień . Jeśli nie zostałaś umówiona na wizytę w okolicach 2. urodzin dziecka, sama zgłoś się do przychodni w tej sprawie. Malec powinien być zbadany w ciągu 3 miesięcy po ukończeniu dwóch lat. Do gabinetu pediatry przychodzi się na bilans dwulatka – tak jak na szczepienie – ze zdrowym dzieckiem. Dziecka nie trzeba jakoś specjalnie przygotowywać do badania. W gabinecie trzeba będzie malucha rozebrać do majtek (lub pieluchy), więc dobrze go ubrać tak, aby łatwo było ubrania zdjąć, a później założyć. Wywiad lekarski podczas bilansu dwulatka Pediatra podczas bilansu dwulatka wypyta cię o dietę oraz umiejętności dziecka. Sprawdzi też wszelkie wpisy w książeczce zdrowia dziecka, jego kartę chorobową i inne dokumenty, np. dotyczące pobytu malca w szpitalu. Oceni tempo rozwoju dziecka, policzy, ile ma ząbków oraz zbada serce i płucka. Lekarz sprawdzi też, czy maluszek został zaszczepiony wszystkimi obowiązkowymi preparatami. Warto...

pierwsza wizyta u pediatry
Adobe Stock
O szczepieniach
Pierwsza wizyta u pediatry – kiedy i jak się przygotować?
Pierwsza wizyta u pediatry z noworodkiem może budzić sporo emocji u młodych rodziców. Dlatego podpowiadamy, co zabrać i jakie pytania zadać podczas badania.

Pierwsza wizyta u pediatry  jest bardzo ważna  i nie powinno się z nią zwlekać. W czasie jej trwania lekarz zbada niemowlę, sprawdzi, czy dobrze się dziecko rozwija, porozmawia z rodzicami o ewentualnych problemach i zakwalifikuje malucha do szczepienia. Spis treści: Kiedy iść na pierwszą wizytę u pediatry z noworodkiem? Jak dokładnie wygląda pierwsza wizyta u pediatry? Co zabrać na pierwszą wizytę u pediatry z noworodkiem? O co może zapytać cię pediatra? Pierwsza wizyta u pediatry pytania – o co pytać? Na co szczepi się dziecko podczas pierwszej wizyty? Jakie skierowania może dostać dziecko podczas pierwszej wizyty u pediatry? Zmiana pediatry Kiedy iść na pierwszą wizytę u pediatry z noworodkiem? Pierwsza wizyta u pediatry powinna się odbyć najpóźniej, gdy dziecko skończy 6 tygodni. Warto zaplanować ją wcześniej. Zapisanie dziecka do przychodni i wybranie lekarza jest jedną z pierwszych formalności, które należy wykonać po porodzie. Aby to zrobić, nie musisz mieć PESEL-u dziecka ani dowodu ubezpieczenia – w Polsce każde dziecko bez wyjątku ma prawo do leczenia w państwowych przychodniach i szpitalach. Jak dokładnie wygląda pierwsza wizyta u pediatry? Pierwsza wizyta u pediatry powinna trwać przynajmniej kilkanaście minut. W tym czasie lekarz dokładnie obejrzy dziecko: zmierzy je i zważy, sprawdzi obwód klatki piersiowej i głowy, obecność odruchów noworodkowych, wielkość ciemiączka – wszystkie te dane naniesie do książeczki zdrowia dziecka oraz do karty pacjenta w przychodni. Dzięki systematycznym obserwacjom będzie można z biegiem czasu stwierdzić, czy dziecko rozwija się harmonijnie. Lekarz powinien też uważnie wysłuchać twoich pytań i wątpliwości.  Nie zapomnij zabrać ze sobą książeczki zdrowia dziecka! Zabieraj książeczkę z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta