Sylwester dla dzieci w domu może być niezapomnianą przygodą. Maluchowi nie są potrzebne szaleństwa, wystarczy, że jesteście razem. Jeśli jeszcze dodasz do tego nieco magii, superdekoracji, piosenek dla dzieci, zabaw i pysznych przekąsek (postaw na szybkie dania na sylwestra, bo szkoda czasu na stanie przy garach!), zyskasz pewność, że sylwester w domu z dziećmi uda się na szóstkę. I to bez balu! Przekonaj się, że wieczór sylwestrowy spędzony z dziećmi w domu może być okazją do świetnej zabawy dla całej rodziny.

Reklama

Spis treści:

Sylwester w domu z dziećmi: co będzie potrzebne?

Żegnanie starego roku i przywitanie nowego w towarzystwie dziecka może okazać się superzabawą. Jak to zrobić? Zaproś znajomych z pociechami. Przygotujcie odpowiednio dom, uprzedźcie sąsiadów, zróbcie zakupy i do dzieła. Zrób plan imprezy, skorzystaj z naszych rad i bawcie się dobrze! Kto jak kto, ale dzieci akurat potrafią dobrze się bawić. Wystarczy kilka podpowiedzi. Aby urządzić świetną sylwestrową zabawę dla dziecka, przygotuj np.:

  • balony
  • serpentyny
  • zimne ognie
  • papierowe czapki
  • gadżety na nagrody (np. naklejki)
  • maski karnawałowe.

Zrezygnuj z fajerwerków, są niebezpieczne, a poza tym każdego roku po sylwestrze na świecie zostają tony śmieci po sztucznych ogniach. No i huku boją się zwierzęta, a przecież nie chcecie ich straszyć, prawda? Zimne ognie będą lepsze!

Jak spędzić sylwestra z dziećmi?

Tak to już jest, że tam, gdzie są baloniki, jest także śmiech i radosna zabawa. Warto pójść na całość i choć raz w roku nadmuchać ich naprawdę dużo! Sylwester z dzieckiem będzie ku temu idealną okazją i od wspólnego dekorowania domu warto zacząć sylwestrowy wieczór. Przygotuj również muzykę. Nie za głośną, bo sam śmiech dziecięcy to niezłe decybele, ale niech przyjemnie coś gra w mieszkaniu i to już od momentu, gdy zaczniecie przystrajać wnętrza.

Zobacz także

Następnym krokiem będzie przygotowanie poczęstunku, a więc kolorowe nakrycie stołu i ewentualnie wybranie domowych sylwestrowych kreacji. Możecie zaplanować piżamowy wieczór w kigurumi, ubrać się odświętnie lub pozostać całkiem na luzie. Dokonaj wyboru razem z dziećmi.

Gdy będziecie gotowi, stół zostanie nakryty, a dom udekorowany, możecie zacząć świętować i wspólnie się bawić. Jak? Kilka podpowiedzi znajdziesz w dalszej części tekstu. A możesz też wypróbować inne fajne propozycje na zabawy sylwestrowe dla dzieci.

Przekąski na sylwestra dla dzieci

W ramach menu na sylwestra zróbcie razem atrakcyjne dla najmłodszych smakołyki. Część powinna mieć postać zdrowych przekąsek, a część mogą stanowić słodkości, np. ciasteczka dla dzieci. W ramach pożywnych i zdrowych atrakcji możecie wspólnie przygotować:

Pamiętaj, by nie robić koreczków, gdyż patyczki i wykałaczki mogą być niebezpieczne. Świetnym pomysłem są wszystkie przekąski, które można włożyć do buzi na raz: pokrojone w kawałki naleśniki, małe kanapeczki, bakalie. Zrób też owocową sałatkę. Na stole mogą pojawić się i słodkości, ale pamiętaj, by służyły bardziej jako drobna dekoracja, a nie posiłek. Chodzi o to, by dzieci nie zasłodziły się i na noc i nie zjadły za dużo słodyczy. Nie zapomnij też o odpowiedniej dekoracji stołu!

Szampan dla dzieci na sylwestra?

Oczywiście możesz kupić na sylwestra szampana dla dzieci. Jest bezalkoholowy, a dzieciom podobają się bąbelki. Zastanów się jednak, czy chcesz uczyć dziecko, że dobra zabawa oznacza picie alkoholu? Taki bezalkoholowy szampan zdaniem niektórych daje dziecku właśnie taki przekaz. Zamiast tego postaw na inne napoje. Co powiesz na przyrządzony w domu, lekko schłodzony sok jabłkowo-miętowy albo smoothie z jogurtu i owoców?

Pomysły na zabawy sylwestrowe w domu

Konkursy dla dzieci to świetna atrakcja. Kto szybciej zje jabłko zawieszone na sznurku? Kto trafi piłeczką do kosza? Kto narysuje najdziwniejszego zwierza? I pamiętaj o nagrodach – powinien je dostać każdy uczestnik konkursu. To nie musi być nic dużego: kauczukowa piłeczka, spinka do włosów, resorówka. Oczywiście wszystko dostosowane do wieku dziecka! Fajne zabawy dla dzieci na sylwestra to także kalambury albo mini-playback show, czyli udawanie, albo prawdziwe śpiewanie piosenek ulubionych wykonawców. Szukasz pomysłów na dodatkowe atrakcje? W materiale Zabawy karnawałowe dla dzieci znajdziesz więcej inspiracji.

Maskarada i przebieranki

A może się przebierzecie na sylwestra? Nie trzeba do tego wcale wypożyczać lub kupować profesjonalnych strojów karnawałowych: zwykłe prześcieradło czy kolorowa chusta to także wspaniałe akcesoria, z których można wyczarować przebranie dla dziecka! Jeśli nie czujesz się na siłach, by wykonać strój, wystarczy, że wspólnie zrobicie fantastyczne maski karnawałowe. Wystarczy blok techniczny albo papierowy talerzyk, zszywacz, tasiemka i trochę wyobraźni. Można je ozdobić bibułką, pomalować kredkami. Nie zapomnijcie też o papierowych czapeczkach – wspaniale pasują do sylwestrowych i karnawałowych zabaw dla dzieci!

Planszówkowy maraton sylwestrowy

Jeśli są chętni, długi wieczór sylwestrowy możemy wykorzystać na maraton gier planszowych. Wystarczy wcześniej zadbać o to, by nie zabrakło ulubionych gier. Jeśli organizujemy sylwestra w gronie przyjaciół — można umówić się, że każda rodzina przynosi ze sobą ulubioną planszówkę, karciankę lub grę zręcznościową.

Pytaki, Na końcu języka junior, Twist, Uno, La Cucaracha, Potwory do szafy, Story cube, Lisek Urwisek — to gry, w które śmiało mogą grać już przedszkolaki. Starsze dzieci z pewnością nie znudzą się przy Ubongo, Dixit czy Snach (Kruchach, Smokach).

Kapsuła czasu

Jeśli spędzamy sylwestra w niewielkim gronie (np. tylko mama, tata i dzieci), możemy usiąść przy stole i zastanowić się co moglibyśmy włożyć do... kapsuły czasu. Czyli puszki lub pudełka, które ukryjemy (może nawet zakopiemy w ogródku) i otworzymy dopiero za 10 lat. Wspólne zastanawianie się i organizowanie zawartości kapsuły czasu może okazać się inspirującą rozrywką, przy której czas będzie płynął bardzo szybko...

Propozycje przedmiotów, które można umieścić w kapsule czasu to np. rysunek wykonany w ostatni dzień tego roku (np. portrety członków rodziny lub ulubionych maskotek), lista ulubionych potraw członków rodziny, ostatnia lista zakupów, marzenia, które chcecie zrealizować przed 2033 rokiem, itp.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama