Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Sztuczne ognie
Fotolia
Aktualności

Bezpieczny Sylwester z dzieckiem: sztuczne ognie pod kontrolą [PORADNIK]

Nowy Rok tuż tuż, a jak Sylwester to dla wielu Polaków obowiązkowe sztuczne ognie. Małe, duże, jednobarwne, wielobarwne - do wyboru, do koloru. Zanim jednak odpalisz fajerwerki, dowiedz się, jak to robić bezpiecznie!

Trzeba przyznać, że sztuczne ognie to niezwykle piękne i fascynujące zjawisko. Dla wielu osób puszczanie fajerwerków kończy się jednak wizytą na ostrym dyżurze. Jeśli  nie wyobrażasz sobie rodzinnego sylwestra bez sztucznych ogni, sprawdź jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Przeczytaj koniecznie!

Najczęstsze urazy

Co roku najwięcej ofiar eksplozji jest właśnie wśród młodzieży i dzieci. Najczęstsze urazy to:

 • oparzenia, często głębokie;
 • uszkodzenia ciała, powstających nie tylko bezpośrednio w wyniku wybuchu petardy, ale też wtedy, kiedy straci się przy tym równowagę i upadnie na twardą ziemię lub różne przedmioty;
 • uszkodzenia narządu wzroku.

Nie zawsze ranna jest osoba odpalająca sztuczne ognie, ale często są to osoby, które tylko oglądały pokaz. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio się przygotować do puszczania sztucznych ogni.

Fajerwerki mają także wielu przeciwników. Są wśród nich przede wszystkim miłośnicy zwierząt - hałas towarzyszący pokazowi sztucznych ogni to dla wielu zwierzaków źródło silnego stresu i lęku. Cierpią nie tylko nasze domowe pupile: psy i koty, ale także dziko żyjące zwierzęta oraz ptaki, które podrywają się do lotu w panicznym strachu, rozbijają o ściany budynków, łamią skrzydła. Coraz więcej miast rezygnuje z oficjalnych pokazów sztucznych ogni, właśnie przez wzgląd na dobro zwierząt. Nie zmienia to faktu, że wiele osób nadal uwielbia tę rozrywkę, fajerwerki są ogólnodostępne w sklepach, a huk puszczanych petard słyszymy na kilka dni przed Sylwestrem i przez kilka dni nowego roku.

Jak robić to mądrze i bezpiecznie?

 1. Przede wszystkim pamiętaj, by sztuczne ognie kupować z pewnych źródeł, czyli w sklepach. Choć taka przyjemność może być droższa, możesz mieć pewność, że towar był przechowywany w odpowiednich warunkach.
 2. Zwróć uwagę czy zakupiony produkt posiada instrukcje obsługi w języku polskim i odpowiednie atesty. Produkty oryginalne przechodzą serię badań, sprawdza się ilość prochu, mierzy głośność wystrzału, tylko takie produkty uzyskują odpowiednie certyfikaty.
 3. Koniecznie sprawdź także, czy obudowa nie posiada wad mechanicznych np. pęknięć, wgnieceń lub wybrzuszeń.
 4. Dobrze wybierz miejsce, w którym będziesz przechowywać sztuczne ognie. Przede wszystkim poza zasięgiem dziecięcych rąk!
 5. Dobrze dobierz miejsce, w jakim będziesz odpalać race. Nie używaj sztucznych ogni w dużych skupiskach ludzi. Optymalne warunki do odpalania sztucznych ogni to spory plac, na którym nikogo nie ma — a obserwatorzy stoją co najmniej kilka metrów od petardy.
 6. Jeśli chcesz puszczać sztuczne ognie z dzieckiem, musi się ono znajdować w bezpiecznej odległości. Sztuczne ognie odpala WYŁĄCZNIE dorosły. Pamiętaj także, że nie tylko o potencjalne urazy chodzi, głośny huk może przerazić małe dziecko.
 7. Nigdy nie odpalaj racy trzymając w ręku. Wbij w ziemię lub postaw stabilnie na betonie.
 8. Przewiduj tor lotu i miejsce upadku. Pamiętaj – fajerwerki i petardy to otwarte źródła ognia, które mogą być przyczyną pożaru!
 9. Sztuczne ognie odpalaj tylko na trzeźwo. Tylko w ten sposób jesteś w stanie w pełni zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.
 10. Jeśli nie doszło do wybuchu, absolutnie nie próbuj jej odpalić ponownie. Jeśli podejrzewasz, że lont zgasł, odczekaj kilka minut, zanim podejdziesz.
Czy wiesz, że w całym kraju obowiązuje bezwzględny zakaz sprzedaży rac, petard i innych materiałów pirotechnicznych dzieciom. Sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, to robi musi liczyć się z grzywną albo ograniczeniem/pozbawieniem wolności nawet na dwa lata. Policjanci zachęcają, by informować ich o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom.

Źródło: wp.pl, tvnwrszawa.pl

Robicie pokaz sztucznych ogni dla dzieci? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz także:

Szybkie ciasto dla dzieci bez ciasta. Najszybsze i w dodatku przepyszne!

marchewka
Żywienie
EKO jest lepsze
Czym różnią się te marchewki? Może tym, że jedna jest nieobrana, a druga mocno wyszorowana? Jedna rosła w ekogospodarstwie, a druga w tradycyjnym. Udowodnimy, że produkty spod znaku EKO są zdrowsze.

Gdzie kupisz produkty EKO Tylko odpowiedni certyfikat upoważnia do używania określenia BIO czy EKO. Wydają go specjalne instytucje, które oceniają, czy ekologiczne gospodarstwo rolne przestrzega surowych zasad upraw roślin lub hodowli zwierząt. Kontrole powtarzane są co rok – niespełnienie warunków oznacza utratę licencji. Na etykiecie produktu ekologicznego powinien być podany adres producenta, numer certyfikatu i nazwa jednostki, która go wydała. Produktów ze znaczkiem EKO szukaj: W sklepach z ekologiczną lub zdrową żywnością. Niestety, najwięcej ich w dużych miastach (Warszawa, Łódź, Wrocław), ale to się powoli zmienia. Szukaj szyldu „Organic Farma Zdrowia” (adresy na www.organicmarket.pl). W wyznaczonych stoiskach w supermarketach. Znajdziesz takie np. w Tesco (stoisko Organic). W internecie. Dobre adresy www: ecolive.pl, ekosfera.pl, fabio.pl, pysznieizdrowo.pl, naturo.pl. Uwaga! Jeśli nie masz możliwości kupienia żywności ze znakiem EKO albo po prostu brakuje ci czasu na pichcenie, zawsze możesz sięgnąć po gotowe obiadki , deserki czy soki dla maluszków. Szukaj opakowań ze znaczkiem BIO.   Cena: 3 zł/1 kg, kupiona w sklepie z ekologiczną żywnością* Nie ma szkodliwych substancji , bo warzywa i owoce w rolnictwie ekologicznym chroni się naturalny-mi metodami, np. marchewkę sadzi się na przemian z cebulą, bo jej ostry zapach odstrasza szkodniki. To nie wszystko. Pola ekogospodarstw  zwykle znajdują się w pobliżu lasów, w których aż roi się od ptaków (tworzy się też dla nich miejsca lęgowe). A przecież ptaki to naturalni wrogowie szkodników. Rośnie bez chemii, bo ziemię w ekogospodarstwach nawozi się naturalnymi kompostami. Samowystarczalność to podstawowa zasada tego typu rolnictwa – czyli ziemia daje paszę, a zwierzęta nawóz. Ma więcej wartości odżywczych, bo dzięki naturalnej opiece ziemia oddaje...

segregacja śmieci
fotolia
Tata
Segreguj śmieci i nie przepłacaj
Od 1 lipca 2013 roku zmienia się prawo dotyczące wywozu śmieci. W niektórych gminach za wywóz śmieci posegregowanych zapłacimy nawet dwukrotnie mniej niż zmieszanych. Jak zatem segregować śmieci?

Jak segregować śmieci? Szwedzki koncern meblowy Ikea  zna sposoby, aby łatwo i praktycznie urządzić własny system do segregacji w domu.   1. Sprawdź, jaki system segregowania odpadów obowiązuje w twojej gminie. Informacje na ten temat powinieneś znaleźć w swoim urzędzie gminy, a także u administratora budynku lub osiedla. Dowiesz się tam, na ile frakcji powinieneś sortować odpady oraz co powinno trafiać do poszczególnych pojemników.     2. Dowiedz się, których odpadów produkujesz najwięcej. Zrób tygodniowy test, który pomoże Ci odpowiedzieć na to pytanie. Dzięki niemu będziesz mógł nie tylko dobrać odpowiednią wielkość oraz rodzaj pojemników do poszczególnych typów odpadów, ale również zastanowić się jak ograniczyć ilość śmieci, których produkujesz najwięcej.     3. Umieść system do segregowania odpadów blisko miejsca, w którym są one generowane. Trzymanie pojemników w garażu albo piwnicy nie zachęci do segregowani śmieci, nawet jeżeli w praktyce wydaje ci się to dobrym pomysłem. Najczęściej takim miejscem, w którym produkujemy śmieci, jest kuchnia – blisko zlewu warto więc umieścić kilka koszy na produkowane tam odpady: biodegradowalne, czyli odpadki kuchenne oraz resztki żywności, opakowania z tworzyw sztucznych, szkło czy makulaturę. Dzięki temu segregowanie odpadów będzie mniej czasochłonne i bardziej komfortowe.     4. Wybierz odpowiednie pojemniki. Wielkość pojemników powinna być dopasowana do ilości odpadów, które produkujesz – a więc pojemniki na te odpady, których wyrzucasz najwięcej powinny być największe i łatwo dostępne. Dodatkowo ze względów higienicznych, te przeznaczone na odpady biodegradowalne i nienadające się do przetworzenia powinny być wyposażone w pokrywki. Świetnie sprawdzą się tu systemy do segregacji odpadów z serii Rationell (na zdjęciu...

sylwester dla dzieci w domu
Adobe Stock
Wychowanie
Sylwester dla dzieci w domu: 5 pomysłów na sylwestra z dziećmi
Sylwester w domu z dziećmi będzie udany, jeśli poświęcisz trochę czasu na przygotowania, zaopatrzysz się w kilka akcesoriów i zaplanujesz zabawy. Nie obędzie się też bez atrakcyjnych dla najmłodszych przekąsek na sylwestra i wyjątkowej atmosfery, którą z naszymi radami wyczarujesz bez problemu.

Sylwester dla dzieci w domu może być niezapomnianą przygodą. Dziecku wystarczy, że jesteście razem, nie potrzebuje szaleństw. Jeśli jednak dodasz do tego nieco magii, superdekoracji, piosenek dla dzieci , zabaw i pyszności do przekąszenia (postaw na szybkie dania na sylwestra , szkoda czasu na stanie przy garach!), możesz być pewna, że sylwester w domu z dziećmi uda się na piątkę z plusem. I to bez balu! Przekonaj się, że wieczór sylwestrowy spędzony w domu z dziećmi może być okazją do świetnej zabawy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych Spis treści: Sylwester w domu z dziećmi: co będzie potrzebne Jak spędzić sylwestra z dziećmi Przekąski na sylwestra dla dzieci Pomysły na zabawy sylwestrowe w domu + inne atrakcje Sylwester w domu z dziećmi: co będzie potrzebne Żegnanie starego roku i przywitanie nowego w towarzystwie dziecka może okazać się superzabawą. Jak to zrobić? Zaproś znajomych z pociechami. Przygotujcie odpowiednio dom, uprzedźcie sąsiadów, zróbcie zakupy i do dzieła. Zrób plan imprezy, skorzystaj z naszych rad i bawcie się dobrze! Kto jak kto, ale dzieci akurat potrafią dobrze się bawić. Wystarczy kilka podpowiedzi. Aby urządzić świetną sylwestrową zabawę dla dziecka , przygotuj np.: balony serpentyny zimne ognie papierowe czapki gadżety na nagrody (np. naklejki) maski karnawałowe.   Zrezygnuj z fajerwerków, są niebezpieczne, a poza tym każdego roku po sylwestrze na świecie zostają tony śmieci po sztucznych ogniach. No i huku boją się zwierzęta, a przecież nie chcecie ich straszyć, prawda? Zimne ognie będą lepsze! Jak spędzić sylwestra z dziećmi Tak to już jest, że tam, gdzie są baloniki, jest także śmiech i radosna zabawa. Warto pójść na całość i choć raz w roku nadmuchać ich naprawdę dużo! Sylwester z dzieckiem będzie ku temu idealną okazją i od wspólnego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj