Sprawdź, co warto wiedzieć o okresie wielkanocnym, o czasie jego trwania i symbolice. Dowiedz się, jakie święta w czasie okresu wielkanocnego są obchodzone w kościele katolickim.

Reklama

Spis treści

Okres wielkanocny: czym jest?

Okres wielkanocny w kościele katolickim to czas między Wielkanocą a uroczystością Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki, Pięćdziesiątnica). Trwa 50 dni. Dla katolików oznacza on 50 dni wypełnionych radością związaną ze zmartwychwstaniem Jezusa.

Z okresem wielkanocnym wiąże się również obowiązek przyjęcia komunii świętej, poprzedzony spowiedzią. Mówi o tym trzecie przykazanie kościelne: „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć komunię świętą”. Dawniej w tymże przykazaniu zamiast określenia „okres wielkanocny” widniało „czasy wielkanocne”: „Przynajmniej raz w roku spowiadać się, a w czasach wielkanocnych komunię świętą przyjmować”.

Aktualnie przykazanie przystąpienia do spowiedzi przynajmniej raz w roku stanowi oddzielne przykazanie, lecz wielu wiernych wciąż korzysta z sakramentu pokuty przed przyjęciem komunii właśnie w okresie wielkanocnym.

Zobacz także

Od kiedy do kiedy trwa okres wielkanocny?

Okres wielkanocny rozpoczyna się w Niedzielę Wielkanocną. W 2023 roku zacznie się on 9 kwietnia i potrwa do tzw. Pięćdziesiątnicy, czyli niedzieli Zesłania Ducha Świętego, które to święto wypada w niedzielę, 28 maja.

W związku z tym, że Wielkanoc jest świętem ruchomym – Zielone Świątki również wypadają każdego roku innego dnia. Oba święta obchodzone są w niedzielę, dlatego Dzień Zesłania Ducha Świętego nie jest dodatkowym dniem wolnym od pracy czy zajęć szkolnych.

Święta w okresie wielkanocnym

Pierwsze 8 dni okresu wielkanocnego ma wyjątkowo uroczysty charakter – tzw. Oktawa Wielkanocna (łac. osiem – octigenti) to czas, kiedy podczas mszy świętych wierni skupiają się na tajemnicach zmartwychwstania Jezusa.

Katolicy, zgodnie z kalendarzem liturgicznym w czasie okresu wielkanocnego obchodzą też takie święta jak:

  • Wielkanoc – Niedziela Wielkanocna, otwiera okres wielkanocny, to najstarsze i najważniejsze katolickie święto,
  • II Niedziela Wielkanocna – Święto Miłosierdzia Bożego,
  • Wspomnienie św. Wojciecha, patrona Polski – 23 kwietnia,
  • Wspomnienie św. Marka, jednego z ewangelistów – 25 kwietnia,
  • Wspomnienie św. Katarzyny, patronki Europy – 29 kwietnia,
  • Dzień Najświętszej Maryi Królowej Polski – 3 maja,
  • Wspomnienie św. Filipa i św. Jakuba, apostołów – 6 maja,
  • Wspomnienie św. Stanisława, patrona Polski – 9 maja,
  • Wspomnienie św. Macieja, apostoła – 14 maja,
  • VII Niedziela Wielkanocna – Wniebowstąpienie Pana Jezusa,
  • VIII Niedziela Wielkanocna – Zesłanie Ducha Świętego.

Okres wielkanocny: symbole, ciekawostki

Okres wielkanocny to czas, kiedy księża celebrujący msze święte, noszą szaty liturgiczne w kolorze białym. Wyjątkiem jest dzień Zesłania Ducha Świętego – podczas liturgii kończącej okres wielkanocny, obowiązuje wtedy czerwony kolor szat.

Przez cały czas trwania okresu wielkanocnego w kościołach spotkamy takie symbole jak:

  • Krzyż przewiązany stułą w kolorze czerwonym,
  • Paschał (duża świeca płonąca obok ambony lub w centrum prezbiterium),
  • Baranek wielkanocny (symbol ofiary i zmartwychwstania Jezusa),
  • Figura Jezusa Zmartwychwstałego (przy ołtarzu).

Przez 50 dni trwania okresu wielkanocnego nie odmawia się modlitwy Anioł Pański. W zamian obowiązuje modlitwa Regina Coeli (Królowo Niebios…)

Ciekawostką jest, że obowiązek przyjęcia komunii świętej w okresie wielkanocnym został wprowadzony ponad 800 lat temu, dokładnie w 1215 roku podczas Soboru Laterańskiego IV.

Niektórzy mylą okres wielkanocny z Triduum Paschalnym. Tymczasem triduum paschalne to trzy dni poprzedzające Wielkanoc określane (i obchodzone) jako:

W wielu parafiach, w dniach poprzedzających święto Zesłania Ducha Św., które kończy okres wielkanocny, lub w dniach następujących po nim odbywa się sakrament bierzmowania (dla młodzieży i/lub dla dorosłych).

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama