Suchy kaszel - przyczyny i skuteczne sposoby leczenia
Zwiastuje początek infekcji i jest uciążliwy. Dziecko ma kłopoty z oddychaniem i spaniem nocą. Opisujemy, jak sobie z nim radzić.
Kaszel suchy to informacja, że maluchowi coś dolega, a jego drogi oddechowe próbują się tego pozbyć - najczęściej chodzi w tym przypadku o wirusy. Kaszel taki może być także spowodowany zakrztuszeniem, alergią lub nawet przyjściem z zimnego dworu do ciepłego pomieszczenia. Zobacz przyczyny powstawania suchego kaszlu i jak należy go leczyć.
Spis treści:
- Kaszel suchy - przyczyny
- Suchy kaszel - kiedy iść do lekarza?
- Suchy kaszel - leczenie
- Suchy kaszel - domowe sposoby leczenia
Kaszel suchy - przyczyny
Suchy kaszel pojawia się najczęściej przy infekcjach wirusowych. Drobnoustroje rozmnażają się w śluzówce wyścielającej drogi oddechowe, na co organizm reaguje suchym, męczącym kaszlem. Towarzyszy mu ostry i piekący ból gardła. Dodatkowo gardło podrażnia spływający do niego katar z nosa.
Inne przyczyny suchego kaszlu to:
- krztusiec,
- astma oskrzelowa,
- alergie wziewne,
- gruźlica,
- problemy z układem krążenia,
- nowotwory.
W suchym kaszlu nie dochodzi do odkrztuszania żadnej wydzieliny. Najczęściej jednak kaszel ten, w miarę rozwoju infekcji zamienia się w mokry kaszel. Ale nawet w tym pierwszym jego okresie warto łagodzić jego skutki, zwłaszcza nocą, aby nie zakłócał snu.
Kaszel sam w sobie nie jest chorobą, jest odruchem, mającym na celu oczyszczenie układu oddechowego z czegoś, co w nim zalega. Podczas kasłania są usuwane z organizmu chorobotwórcze drobnoustroje.
Suchy kaszel - kiedy iść do lekarza?
Kaszel u niemowlaka wymaga natychmiastowej reakcji i pójścia do lekarza. U tak małych dzieci infekcje przebiegają błyskawicznie i bardzo szybko mogą przekształcić się w poważną chorobę układu oddechowego - zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc.
Ze starszym dzieckiem możesz poczekać 2-3 dni obserwując, czy stan jego zdrowia się nie pogarsza - kaszel nie robi się coraz bardziej męczący, dziecko nie ma wysokiej gorączki. Jeżeli są dodatkowe objawy, trzeba skonsultować się z lekarzem.
Kaszel suchy - leczenie
Pediatra osłuchując dziecko stetoskopem, oceni, czy nie doszło do powikłań. W razie potrzeby zastosuje odpowiednie leczenie. Chodzi o zastosowanie takich środków, aby doszło do powstania mokrego kaszlu i zwiększonej produkcji naturalnej wydzieliny, która pomoże w pozbyciu się wirusów z organizmu.
Można podawać:
- leki wykrztuśne,
- środki przeciwhistaminowe - zmniejszają dokuczliwość suchego kaszlu.
Suchy kaszel u dziecka występujący po infekcji może utrzymywać się nawet do 6 tygodni, co jest wynikiem podrażnienia błony śluzowej dróg oddechowych.
Suchy kaszel - domowe sposoby leczenia
Kaszel suchy towarzyszący łagodnemu przeziębieniu można spróbować leczyć domowymi sposobami, za pomocą:
- domowych syropów na kaszel - syrop z czosnku, z czosnku i cebuli, z buraków, z młodych pędów sosny,
- inhalacji z soli fizjologicznej lub roztworu soli - jeżeli dziecko nie jest uczulone, można dodać olejek tymiankowy, eukaliptusowy albo przygotować napar z ziół (w garnku zagotuj kilka litrów wody, wsyp po łyżce tymianku, szałwii, rumianku i jeszcze chwilę gotuj, postaw garnek koło łóżeczka i kieruj parę w stronę twarzy maluszka),
- rozgrzewających napojów - łagodzą i zmniejszają podrażnienie gardła, np. mleko z miodem, złote mleko, herbatka z lipy, herbatka z sokiem malinowym,
- nawilżania powietrza - suche i ciepłe powietrze działa drażniąco na gardło i nasila kaszel; jeżeli nie masz nawilżacza powietrza, rozwieś mokre ręczniki na kaloryferach, regularnie wietrz pokoje, dbaj, aby temperatura w mieszkaniu nie przekraczała 20 stopni C.,
- połóż pod główkę dziecka dodatkowe poduszki - ułatwi to spływanie z nosa śluzu na tylną ścianę gardła, a co za tym idzie także odkrztuszanie.
Inhalacje z soli fizjologicznej są świetnym sposobem na nawilżenie dróg oddechowych oraz oczyszczenie ich z wydzielin.
Leczenie suchego kaszlu domowymi sposobami można stosować tylko przez jakiś czas. Uporczywy, przewlekły suchy kaszel, który nie przechodzi w mokry kaszel, koniecznie wymaga konsultacji lekarskiej, gdyż może być sygnałem poważnych chorób.
Zobacz też:
- Czy rosół pomaga na przeziębienie? Odpowiedź cię zaskoczy!
- Niemowlę jest przeziębione? Mamy sposoby na katar, kaszel i ból gardła
- Jaki kaszel, taki syrop – czyli jaki syrop przy kaszlu mokrym, a jaki przy suchym