Pasożyty u dzieci to częsty problem. Dzieci łatwo zarażają się robakami. Czasem wystarczy zjedzenie jagody prosto z krzaka, nieumycie rąk po wyjściu z toalety lub wytarcie ich w ręcznik niedawno używany przez kolegę. Zagrożeniem może być też np. zabawa w nieogrodzonej piaskownicy, gdzie często bywają psy i koty. Pasożyty u najmłodszych dzieci to także wynik tego, że brudne ręce maluchów wciąż wędrują do buzi. Warto znać wszystkie objawy pasożytów u dzieci, jak kaszel, chrząkanie, bóle nóg. I choć niektórzy rodzice próbują leczyć robaki u dzieci domowymi sposobami, to zawsze konieczne jest wykonanie badań na pasożyty.

Reklama

Pasożyty u dzieci:

 1. objawy pasożytów u dzieci
 1. Pasożyty czy alergia?
 2. Badanie na pasożyty
 3. Leczenie pasożytów u dzieci
 4. Domowe sposoby na pasożyty u dzieci
 5. Jak zapobiegać pasożytom u dzieci?

Jakie są objawy pasożytów u dzieci?

Pasożyty u dzieci występują niezwykle często. Podobno nawet dwoje na troje przedszkolaków przynajmniej raz przechodzi infekcję pasożytniczą! Najczęstsze objawy pasożytów to:

 • pobolewania brzucha,
 • nudności,
 • kompletna niechęć do jedzenia,
 • bóle nóg, stawów i mięśni,
 • bóle głowy,
 • wysypka,
 • nadaktywność ruchowa.

Problem jednak w tym, że objawy typowe dla pasożytów mogą być również spowodowane przejedzeniem słodyczami, zatruciem pokarmowym czy stresem spowodowanym chodzeniem do przedszkola.

Dzieci miewają też takie objawy pasożytów jak:

Zobacz także

Dzieci dostają wówczas antybiotyki, ale pomagają one tylko na krótko. Właśnie dlatego, że przyczyną kłopotów wcale nie jest infekcja bakteryjna, tylko pasożyty u dziecka. Niestety, dopóki powód dolegliwości nie zostanie dobrze zdiagnozowany, a dziecko wyleczone, infekcje będą stale nawracać.

Objawy glisty u dziecka

Zakażenia glistą na szczęście zdarzają się rzadko, ale objawy są poważne. Z połkniętych jaj glisty wykluwają się larwy, które przechodzą z jelit do krwi, a potem do oskrzeli i pęcherzyków płucnych, wywołując zapalenie oskrzeli, odoskrzelowe zapalenie płuc lub objawy astmy. Dziecko kaszle, ma dużą ilość wydzieliny, a gdy ją przełyka, glisty znów dostają się do jelit. Tam dorastają i produkują miliony jajeczek. W zależności od tego, gdzie się umiejscawiają, wywołują różne objawy, np. bóle brzucha, kaszel, biegunki, nudności, wymioty, osłabienie, brak apetytu. Produkowane przez nie toksyny atakują układ nerwowy, więc malec jest pobudzony i nerwowy. Badania krwi są podobne jak przy alergii (podwyższone IgE). Czasami dziecko zaraża się toksokarozą, czyli glistą bytującą w układzie pokarmowym psa lub kota.

Co robić? Idź do lekarza, poproś o skierowanie na badanie kału. Jeśli wyjdzie pozytywnie, dziecko dostanie środki na robaki. Leczenie trzeba jednak powtarzać.

Objawy owsików u dziecka

Wiercisz się, jakbyś miał owsiki – mówisz do malca, nie wiedząc, że właśnie trafiłaś w dziesiątkę – dziecko może mieć owsicę! Rzeczywiście, malec, który ma owsiki, często nie może usiedzieć w miejscu, bo swędzi go pupa. Owsiki są małe, przysysają się do ścian jelita, ale dojrzałe samice wieczorem wypełzają w okolice odbytu i zostawiają tysiące drobniutkich jajeczek. Dziecko to strasznie swędzi, drapie się, nie może spać. Inne niepokojące objawy to:

 • zgrzytanie zębami w nocy,
 • kłopoty z zasypianiem,
 • bóle brzucha i głowy,
 • brak apetytu.

Co robić? Idź do lekarza. Może zalecić badanie kału: robi się je kilka razy. Leczenie jest krótkie, ale trzeba je powtarzać. Pilnuj, by dziecko często myło ręce, często pierz jego pościel i piżamkę (w 90°C) oraz prasuj. Zakładaj maluszkowi na noc majteczki (lub pieluszkę), by jaja owsików nie rozsiewały się po pościeli. Jeśli dziecko się drapie, obetnij mu krótko paznokcie, a na noc zakładaj rękawiczki z jednym palcem.

Objawy włosogłówki u dziecka

Włosogłówki to maleńkie robaki w kształcie nitki. Zagnieżdżają się w jelitach, ale mogą też przechodzić pod skórę. Wywołują biegunki, bóle brzucha, nudności, anemię, częste infekcje. Zarażony malec nie chce jeść, ma wysypkę, jest rozdrażniony, boli go głowa, choruje.

Co robić? Idź z dzieckiem do lekarza. Niestety, obecności włosogłówek często nie potwierdzają badania kału – nawet wielokrotnie powtarzane. Leczenie trzeba powtarzać.

Objawy lamblii u dziecka

Zakażone lambliami dziecko ma bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, wysypkę, jego kupki brzydko pachną (z powodu obecności niestrawionego jedzenia). Lamblie przyczepiają się do ścian jelita, utrudniając wchłanianie składników odżywczych.

Co robić? Idź z malcem do lekarza. Może zalecić badanie kału. Leczeniu muszą się koniecznie poddać wszyscy domownicy.

Objawy tasiemca u dziecka

Dziecko może się zarazić tasiemcem, jeśli napije się nieprzegotowanej wody, zje surowe mięso (np. tatar). Niestety, mogą tam być jajeczka tasiemca. Źródłem zakażenia często jest też nieodrobaczany pies lub kot, a więc i piasek w piaskownicy. Zarażone dziecko skarży się na bóle głowy, brzucha, nie chce jeść, chudnie. Jest nerwowe, może też mieć wysypkę na skórze do złudzenia przypominającą alergiczną.

Co robić? Jeśli dziecko ma opisane objawy, dokładnie przyjrzyj się jego kupkom. Gdy zauważysz w nich białe prostokąciki (mogą to być kawałki tasiemca), może to świadczyć o zarażeniu. Jak najszybciej idź do lekarza i stosuj się do jego zaleceń.

Objawy wszy u dziecka

Wszawica głowy jest powszechna i bardzo zaraźliwa. Najbardziej narażone są kilkulatki, które uwielbiają bliski kontakt z rówieśnikami podczas zabawy. Wszawica może roznosić się przez kontakt z przedmiotami codziennego użytku, które miały styczność z włosami np. ozdoby do włosów, czapka, kask, pościel, ręcznik.

W przypadku wszawicy nie trzeba robić żadnych badań – wystarczy obejrzenie włosów i skóry głowy dziecka. Podczas zarażenia na głowie dziecka można zaobserwować wszy oraz gnidy we włosach.

Co robić? Konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu na wszy. Warto również zrobić gruntowne porządki w domu. Ubrania, pościele i ręczniki powinny być wyprane w temperaturze min. 60°C. Konieczne jest też wielkie sprzątanie przedszkola, szkoły czy żłobka, dlatego bez wahania poinformuj placówkę o problemie.

Pasożyty u dziecka czy jednak alergia?

Obecność pasożytów może też powodować objawy do złudzenia przypominające alergię u dziecka. Na przykład dziecko ma:

 • wysypki na skórze,
 • katar,
 • nocny kaszel.

Wydaje się, że przyczyną jest atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt nosa albo astma spowodowana roztoczami kurzu domowego. Co więcej, nawet wyniki niektórych badań krwi mogą wskazywać na uczulenie! Dziecko ma np. podwyższony poziom IgE (immunoglobuliny typu E), a także tzw. eozynofili, czyli granulocytów kwasochłonnych. Te badania często mają potwierdzić alergię, tymczasem mogą one równie dobrze świadczyć o obecności pasożytów. Niestety, trudno to wykryć. Wiele zależy od intuicji lekarza. Jeśli zaleci badania kału, zgódź się. Nawet gdy trzeba je będzie kilka razy powtarzać. Nie przerywaj też zaleconej kuracji. I co najważniejsze: muszą się jej poddać wszyscy w rodzinie!

Jak sprawdzić, czy dziecko ma robaki – badania na pasożyty u dzieci

Jeżeli u dziecka występują objawy mogące sugerować chorobę pasożytniczą, lekarz powinien skierować malucha na badania. Badanie kału najskuteczniej potwierdza zarażenie pasożytami. W laboratorium stwierdza się w nim (lub wyklucza) obecność robaków lub ich jaj oraz rodzaj pasożyta, który wniknął do organizmu dziecka.

Leczenie pasożytów u dzieci

Jeśli badanie potwierdzi pasożyty u dziecka, lekarz zleci przyjęcie odpowiedniego leku (w zależności od rodzaju pasożyta). Najczęściej odrobaczanie polega na jednorazowym przyjęciu leku i powtórzeniu kuracji po ok. 2-3 tygodniach. Odrobaczaniu powinni poddać się wszyscy domownicy.

Uwaga, nigdy nie przeprowadzaj odrobaczania dziecka profilaktycznie. Lekarz zaleci stosowanie leków dopiero po wykonaniu badania, które potwierdzi obecność pasożytów.

Domowe sposoby na pasożyty u dzieci

W ramach leczenia pasożytów domowymi sposobami najczęściej włącza się do diety pestki dyni oraz stosuje się specjalną dietę na owsiki – bogatą w białko i błonnik, z dużą ilością czosnku i kiszonek, a ubogą w węglowodany. Warto jednak pamiętać, że taka dieta na pasożyty nie ma potwierdzonej skuteczności działania. Jest jednak bardzo zdrowa i z powodzeniem można ja wprowadzić np. w trakcie odrobaczania.

Jak zapobiegać zakażeniom pasożytniczym u dzieci?

Bardzo łatwo zapobiegać pasożytom u dzieci – wystarczy dokładnie przestrzegać zasad higieny! Oczywiście trudno nieustannie pilnować, by malutkie dziecko nie wkładało do buzi rączek i innych przedmiotów, warto jednak rozpocząć naukę czystości jak najwcześniej:

 • Naucz dziecko, by zawsze myło ręce przed wyjściem z toalety i wycierało się tylko w swój ręcznik.
 • Pilnuj, by zawsze umyło ręce po powrocie z placu zabaw i przed jedzeniem.
 • Nie dawaj mu niemytych owoców (także z własnej działki).
 • Nie proponuj tatara ani niedogotowanego mięsa.

Uwaga, aby ochronić dziecko przed pasożytami, często odrobaczaj swojego psa i/lub kota.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama