Rozwój fizyczny

Najbliższy miesiąc upłynie twojemu dziecku na zastanawianiu się, co można by tu jeszcze robić ciekawego na szeroko rozstawionych nóżkach.

16 miesięczne dziecko nie tylko z chęcią chodzi po całym mieszkaniu, ale też - uginając nóżki - zaczyna przymierzać się do skakania, najchętniej na miękkim materacu lub kanapie. Sprzyja temu coraz lepsze poczucie równowagi i pewność siebie, jaka rozwija się wraz z postępami w chodzeniu. 
 
16 miesięczne dziecko odkrywa też uroki tańca – do tej pory umiało jedynie podskakiwać na pupie, teraz zaczyna kołysać się na boki, a nawet lekko podryguje, delikatnie uginając kolana. 
 
 
Spacery po mieszkaniu nie polegają już tylko na walce o utrzymanie równowagi. 16 miesięczne dziecko z chęcią ciągnie na sznurku kaczuszkę albo pcha przed sobą drewnianą zabawkę. Gdy zobaczy piłkę, próbuje ją kopnąć. Potrafi też podnieść ją i z uporem próbuje rzucić do przodu (choć póki co piłeczka leci dokąd chce).
 
Ruchy rąk 16 miesięcznego dziecka stają się coraz bardziej precyzyjne. Małe paluszki potrafią  szybko złapać toczący się groszek a zabawa w przelewanie wody z jednego kubeczka do drugiego nie musi już kończyć się domową powodzią.
 
Poznawanie świata wiąże się zazwyczaj z lekkim zmniejszeniem się apetytu. Zajęty nowymi sprawami maluch, zapomina o jedzeniu. Za to coraz lepiej zaczyna sobie radzić z gryzieniem i połykaniem większych kawałków pokarmu. Samodzielnie je zupkę, a nawet dzielnie pałaszuje kanapki.

Sprawdź dlaczego dzieci tracą apetyt

Rady dla rodziców:

 • Jak najczęściej tańcz z dzieckiem. Zyskacie oboje. Dziecko rozwinie swoje umiejętności motoryczne, a ty odzyskasz energię i poprawisz sobie nastrój na resztę dnia. Zmieniaj style muzyczne: niech dziecko pozna i szybkie, rytmiczne utwory, i spokojne, melodyjne piosenki o miłości. 
 • Spraw dziecku jeździk - stabilną zabawkę z kołami, na której można usiąść i jeździć, odpychając się od podłogi nogami. 
 • Jeździk to świetna zabawka! Mogą mieć różne kształty, niektóre są wykonane z metalu, inne z plastiku, nie brakuje też takich drewnianych. W internecie znajdziesz jeździki w dobrych cenach:

 • Skontaktuj się z lekarzem, jeśli do tej pory twoje dziecko nie zrobiło jeszcze pierwszego kroczku. Trzeba wyjaśnić, co je przed tym powstrzymuje. 

Redakcja poleca: Jak wspierać rozwój mowy sześciolatka? - film
Jak wspierać rozwój mowy dziecka, które idzie do szkoły? Jakie kompetencje językowe powinien posiadać uczeń pierwszej klasy?

Rozwój emocjonalny

W twoim dziecku zaczyna budzić się nowa, cenna umiejętność:  empatia czyli zdolność współodczuwania. 16 miesięczne dziecko przeżywa pierwszą miłość do jednej ze swych przytulanek: karmi ją, tuli, zabiera wszędzie ze sobą. 
 
Przeczytaj także: Mój przyjaciel miś 
 
16 miesięczne dziecko staje się też małym uparciuchem, który bez litości egzekwuje wykonywanie wszystkich  zwykłych czynności w  jeden, ściśle określony sposób. 
 
Jeśli przegapiliście moment odzwyczajania malucha od spania w waszym małżeńskim łóżku, teraz może być dużo trudniej. Każda próba wyegzekwowania czegokolwiek oczywiście zakończy się ustępstwem... Twoim, nie dziecka. Warto jednak próbować. 
 

Rady dla rodziców:

 • Nie zapominaj o misiu, gdy wyjeżdżacie. Brak ukochanej przytulanki może popsuć dziecku każdy wyjazd.
 • Podczas nauki samodzielnego zasypiania wykorzystaj  sympatię dziecka do przytulanki. Opowiadaj malcowi o tym, co będzie śniło się jemu, a co jego pluszakowi. Nie zapomnij o włożeniu do łóżeczka ulubionej poduszeczki.
 • Bądź cierpliwa i wyrozumiała. Nikt nie lubi zasypiać bez przytulenia się do ukochanej osoby. 
 • Pokaż dziecku jak opiekowac się ukochaną zabawką. Zaproponuj mu np. zabawę w kąpanie lalki - to uczy opiekuńczości i rozwija empatię. 

Rozwój intelektualny

W 16 miesiącu obserwacja dziecka sprawi ci - jak zwykle zresztą – wiele radości. Mały człowiek  coraz bardziej przypomina większego człowieka. 
 
Postępy, jakie poczynił w ostatnim czasie, z pewnością ułatwią wam wzajemne porozumienie: dziecko w wieku 16 miesięcy rozumie większość poleceń, jakie mu wydajesz. Gorliwie stara się je spełnić. Teraz będzie ci łatwiej zrozumieć potrzeby swojego dziecka:  maluch kiwnie główką lub w inny sposób wyrazi aprobatę dla pomysłów, które mu się spodobają, a tym, które będą dla niego zupełnie nieatrakcyjne, da zdecydowany odpór. 
 
Nagle odnajdą się różne zagubione rzeczy. Dzięki nowej umiejętności wskazywania „tu” i „tam” dziecko ujawni miejsce ich pobytu. Nie oczekuj jednak od malca zbyt wiele: pamięć 16 miesięcznego dziecka jest jeszcze zbyt krótka, aby mogło sobie on przypomnieć, gdzie tydzień temu ukryło twoją ulubioną szminkę. 
 
 
Bajeczki, jakie czytacie wspólnie, staną się teraz w dwójnasób atrakcyjne: dziecko zaczyna rozpoznawać przedmioty i zwierzęta na obrazkach. Nie licz jednak na to, że maluch sam zajmie się oglądaniem obrazków, a ty w tym czasie będziesz mogła spokojnie wziąć prysznic. 16 miesięczne dziecko nie potrafi jeszcze skupić się na dłużej niż kilkadziesiąt sekund. Rozproszyć je może wszystko: dźwięk za oknem, przelatujący blisko szyby ptak, twoja krzątanina...

Rady dla rodziców:

 • Zachęcaj dziecko do poznawania świata. Opowiadaj mu o zdarzeniach za oknem, pokazuj słońce i deszcz, opowiadaj, co dzieje się, gdy wieje wiatr. 
 • Baw się z dzieckiem w rozpoznawanie dźwięków. Przydadzą ci się cymbałki, szeleszczące papierki, dzwoneczki itd.
 • Zachęcaj malucha do pomocy w domowych pracach. Dzięki temu za kilka miesięcy w domu będziesz miała nie bałaganiarza, ale małego, skorego do pracy pomocnika.
Obejrzyj film: Czego nie może jeść małe dziecko

Co cię może niepokoić?

 • Strach przed psami. Niektóre dzieci je uwielbiają i nie czują przed nimi żadnego lęku, inne zamierają z przerażenia, nawet gdy widzą je tylko z daleka. Warto zmniejszyć ten lęk. Nie po to, by dziecko zaczepiało potem każdego napotkanego labradora, ale by codzienne spacery nie kojarzyły się dziecku z czyhającymi na nie potworami.  Pomóc może oglądanie obrazków z psami, przytulanie psa-zabawki, zabawa z dobrze wychowanym i lubiącym dzieci pupilem znajomych. Pamiętaj jednak, że nie wolno robić niczego na siłę. 
 • Niechęć do jedzenia. 16 miesięczne dzieci mają mniejszy apetyt, bo są zbyt zajęte, by zajmować czymś tak banalnym jak jedzenie. Jeśli dziecko rośnie i  prawidłowo przybiera na wadze, nie ma powodu do niepokoju. 

Co cię może zainteresować?

Oceń artykuł

Ocena 6 na 8 głosy

Popularne tematy