Inne pozycje do porodu polecane są na pierwszy, a inne na drugi okres porodu. Nie ma wśród nich pozycji leżącej na plecach, którą znamy z filmów i szpitali. Wszystko dlatego, że jest ona najgorszą z możliwych – zamiast kobiecie ułatwiać poród, czyni go komfortowym wyłącznie dla personelu medycznego. Dlatego warto znać różne najlepsze pozycje do rodzenia i wybierać takie, które przynoszą ulgę przyszłej mamie i jednocześnie ułatwiają jej wydanie dziecka na świat. Nie istnieje jedna pozycja do porodu, która odpowiadałaby wszystkim rodzącym, ale daje się zauważyć pewne prawidłowości.

Reklama

Spis treści:

Rodzaje pozycji do porodu

Pozycje do porodu są różne, nie musisz rodzić na leżąco. To, w jakiej pozycji będzie ci wygodnie rodzić, zwykle podpowiada instynkt. Mówią o tym kobiety, które ułożono do porodu tradycyjnie na łóżku. W pewnym momencie pojawiało się odczucie, że jest im bardzo niewygodnie i muszą wstać. Jeśli mogły zmienić pozycję do porodu i np. uklęknąć, skurcze stawały się mniej bolesne, a poród przyspieszał. Dlatego w szkołach rodzenia przyszłe mamy poznają najlepsze pozycje do porodu, które warto wykorzystać w kolejnych etapach narodzin dziecka.

Na porodówce zachowuj się więc swobodnie. Nie wstydź się kucać, klękać czy siadać na piłce. Jeśli w pokoju porodowym znajdują się drabinki, materac, stołek porodowy czy piłka, wykorzystaj je, szukając takiej pozycji, w której łatwiej zniesiesz nasilające się skurcze. Ulgę może przynieść kąpiel lub prysznic. Ciepła woda rozluźnia mięśnie, osłabia ból (ale nie u wszystkich kobiet) i przyspiesza rozwieranie się szyjki macicy. To, jaką pozycję do porodu przyjmiesz, może mieć duży wpływ na twój komfort, a nawet na czas trwania samego porodu. Musisz wiedzieć, że decyzja, jak chcesz urodzić swoje dziecko (jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań), należy do ciebie.

Pozycje wertykalne (poród wertykalny)

Rodzenie w pozycji wertykalnej (pionowej) można porównać do schodzenia z górki. Dziecku pomagają w wydostaniu się na świat nie tylko skurcze twoich mięśni, ale także siła ciążenia, dzięki której przesuwa się ono w dół. Warto mieć takiego sojusznika podczas porodu. Na tym nie kończą się zalety pozycji wertykalnej. Gdy kucniesz lub klękniesz, powiększa się średnica miednicy i tym samym droga, którą dziecko ma do pokonania, staje się szersza. W pozycji pionowej rzadziej dochodzi do pęknięcia krocza – tkanki mogą się rozciągać równomiernie podczas przechodzenia główki.

Zobacz także

Pozycja kolankowo-łokciowa

Kobiety, które spodziewają się narodzin dużego dziecka, instynktownie wybierają pozycję kolankowo-łokciową – w niej bowiem barki dziecka łatwiej przedostają się na świat. Ta pozycja to nic innego jak pozycja na czworaka. Jest idealna, ponieważ opóźnia opuszczanie się dziecka w kanale rodnym i daje wytchnienie.

Poród w pozycji leżącej

Poród na leżąco nie jest zgodny z naturą. Przed narodzinami dziecko jest ułożone w brzuchu pionowo główką w dół. Gdy leżysz, dziecko leży razem z tobą. Skurcze, które przesuwają je w stronę szyjki macicy, są mniej efektywne. Rodzenie przebiega wtedy wolniej i wymaga większego wysiłku, bo rodzącej nie pomaga siła ciążenia ziemskiego. O wygodzie w tej pozycji może mówić jedynie osoba przyjmująca poród.

Najlepsze pozycje do porodu: I okres

Pierwszy okres porodu, który składa się z dwóch faz, trwa od momentu pojawienia się skurczów do osiągnięcia przez szyjkę pełnego rozwarcia. To może zająć nawet 6 godzin.

  • Staraj się jak najwięcej stać, chodzić i kucać. Pod wpływem siły ciążenia główka dziecka mocniej będzie naciskać na szyjkę macicy, więc szybciej zacznie powiększać się rozwarcie.
  • Nie kładź się i nie siadaj, bo to może wydłużyć poród. Nawet jeśli czujesz się bardzo zmęczona, staraj się chodzić lub stać, wspierając się na partnerze.
  • Uklęknij, gdy boli. Na czworakach łatwiej zniesiesz ból w okolicy krzyżowej, który pojawia się podczas skurczów. Możesz także oprzeć się na dużym worku, krześle czy kilku poduszkach tak, by partner mógł masować ci plecy i ramiona. Ulgę przyniesie też balansowanie biodrami.

Najlepsze pozycje do porodu: II okres

Drugi okres porodu trwa od pełnego rozwarcia do narodzin dziecka, czyli około 1-2 godziny.

  • Pozycja kuczna do porodu. Ta pozycja sprawi, że będziesz czuć się stabilnie, rozluźnisz mięśnie krocza i przyspieszysz wypychanie główki. Przy takim ułożeniu ciała dziecko będzie lepiej dotlenione.
  • Jeśli chcesz, połóż się na boku. Niekiedy kobiety robią to spontanicznie. Choć ta pozycja nie pozwala w pełni wykorzystać siły ciążenia, sprawia, że maleje ucisk na kość krzyżową. Dolegliwości stają się słabsze.
  • Usiądź. Pozycja półsiedząca zapewnia mocne oparcie pleców i nóg.
  • Zejdź do parteru, do pozycji kolankowo-łokciowej. Możesz to zrobić, jeśli II okres porodu przebiega gwałtownie.

Zmiany pozycji podczas porodu

W zmianach pozycji do porodu nie ma nic dziwnego. To naturalne, że najpierw będziesz chciała stać lub klęczeć, potem zdecydujesz się na siedzenie, np. na piłce, a rozwiązanie nastąpi, gdy ukucniesz. Przybieranie takich pozycji porodowych to powrót do dawnych sprawdzonych metod – kobiety w ten sposób rodziły od najdawniejszych czasów. Jeśli chcesz pójść w ich ślady, bez obaw rób to, co dyktuje ci ciało. Rolą lekarza lub położnej jest pomóc ci w narodzinach dziecka. Nie bądź bierna i nieufna, współpracuj z nimi i śmiało mów o swoich potrzebach. Na tym właśnie polega poród aktywny.

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Preeti Agrawal

Specjalistka medycyny integracyjnej oraz ginekologii i położnictwa, prezeska Fundacji Kobieta i Natura, założycielka pierwszego w Polsce ośrodka leczenia integracyjnego. Leczy w oparciu o medycynę integracyjną, czyli połączenie medycyny akademickiej i naturalnej. Została odznaczona Złotym krzyżem od Prezydenta RP
Reklama
Reklama
Reklama