Wyprawka do szpitala dla noworodka i mamy: co zabrać na poród? [PEŁNA LISTA]
Wyprawka do szpitala to komplet wszystkich rzeczy potrzebnych w czasie porodu i pobytu w szpitalu. W wyprawce dla noworodka i mamy powinny znaleźć się dokumenty, wyniki badań, ubrania oraz kosmetyki. Torbę trzeba spakować kilka tygodni przed planowaną datą porodu, aby o niczym nie zapomnieć. Warto wydrukować wcześniej listę niezbędnych rzeczy, a także wiedzieć, czego nie powinna zawierać wyprawka.
Wyprawka do szpitala to ważna sprawa. Jeśli dobrze spakujesz torbę do szpitala i wystarczająco wcześnie ją przygotujesz, da ci to poczucie, że kontrolujesz stresującą sytuację. Oprócz wyników badań i środków higienicznych w szpitalnej wyprawce dla noworodka i mamy powinny znaleźć się rzeczy, które pomogą ci lepiej poczuć się podczas pobytu w szpitalu. Zanim zaczniesz je kupować, sprawdź na stronie szpitala, w którym będziesz rodzić, co oferuje rodzącym. W niektórych placówkach ciężarne otrzymują koszule do porodu, wkładki poporodowe, rzeczy dla dziecka na pobyt w szpitalu (jeśli nie chcesz z nich korzystać, możesz mieć swoje).
Zobacz, co zazwyczaj należy zabrać do szpitala na poród – zarówno poród fizjologiczny, jak i przez cesarskie cięcie:
- Wyprawka do szpitala dla noworodka
- Wyprawka do szpitala dla mamy
- Wyprawka do szpitala – lista do druku
- Kiedy szykować wyprawkę do szpitala?
- Czego nie powinna zawierać wyprawka do szpitala?
- Wyprawka do szpitala na powrót do domu
Wyprawka do szpitala dla noworodka
Wyprawka do szpitala to przede wszystkim rzeczy dla noworodka. Do torby do szpitala spakuj komplet ubranek potrzebnych dziecku po porodzie, czyli wyprawkę dla noworodka. Podczas pobytu w szpitalu po porodzie przydadzą się także inne akcesoria:
- 20-30 pieluszek jednorazowych;
- paczka chusteczek nawilżanych;
- krem przeciw odparzeniom;
- ubranka dla noworodka: 3 body rozpinane na całej długości, 3 pary śpioszków (lub 3 pajacyki);
- 2 bawełniane czapeczki (szwy nie powinny uciskać główki dziecka);
- 2 pary skarpetek;
- rękawiczki „niedrapki”;
- rożek, otulacz lub kocyk;
- ręcznik;
- 4 pieluchy tetrowe;
- płyn myjący polecany od 1. dnia życia dziecka;
- ubranka na wyjście dla dziecka, odpowiednie do pory roku:
- wyprawka na zimę dla noworodka,
- wyprawka na wiosnę dla noworodka,
- wyprawka na lato dla noworodka,
- wyprawka na jesień dla noworodka.
Możesz też kupić torbę z gotową wyprawką w środku!
Uwaga, wśród rzeczy, które trzeba przygotować przed porodem, powinna się też zaleźć apteczka dla noworodka. To niekoniecznie są rzeczy, które należy zabrać do szpitala na poród, ale nie zapomnij o nich podczas zakupów.
Torba do szpitala dla mamy musi zawierać zestaw ubrań, kosmetyki oraz dokumenty. Szykując szpitalną wyprawkę dla siebie, osobno spakuj dokumenty i wyniki badań, oddzielnie rzeczy na czas porodu i po porodzie. Ubrania na wyjście ze szpitala możesz umieścić w oddzielnej torbie – twój partner przywiezie ci ją w dniu wypisu ze szpitala (nie ma potrzeby zabierać jej ze sobą do porodu).
Dokumenty do szpitala:
- skierowanie do szpitala (nie jest wymagane);
- dowód osobisty (z aktualnym nazwiskiem, ew. akt ślubu);
- NIP pracodawcy lub własny (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą);
- karta ciąży.
Wyniki badań do porodu:
- HBS (badanie zrobione po 32. tygodniu ciąży);
- WR (robione dwukrotne: na początku i pod koniec ciąży);
- oznaczenie grupy krwi;
- USG ciążowe: ostatnie z III trymestru, a najlepiej wszystkie;
- ostatnia morfologia i badanie moczu;
- wynik badania na obecność HIV;
- przy ujemnym czynniku Rh u matki – poziom przeciwciał anty-Rh;
- posiew z pochwy w kierunku GBS (Streptococcus agalactiae, czyli badanie GBS);
- inne wyniki badań ciążowych i konsultacji np.: okulistyczna, kardiologiczna, ortopedyczna;
- jonogram (sód i potas) i koagulogram (INR, APTT) – potrzebny w przypadku planowego cięcia cesarskiego. Należy wykonać go 4-5 dni przed planowanym zabiegiem.
Wyprawka do szpitala na czas porodu:
- 1-2 koszule nocne lub dłuższe T-shirty (takie, których nie będzie żal wyrzucić);
- szlafrok, ew. rozpinany sweter lub bluza;
- klapki (gumowe lub plastikowe, które łatwo wyczyścić, gdyby poplamiły się krwią);
- ciepłe skarpetki (przydadzą się tuż po porodzie, gdy nagle robi się chłodno);
- chusteczki (jednorazowe, ewentualnie nawilżane);
- pielucha tetrowa (do przecierania twarzy, do okładów);
- do picia – niegazowana woda mineralna;
- do jedzenia: herbatniki, banany, czekolada.
Ewentualnie:
- woda kosmetyczna w aerozolu do odświeżania twarzy;
- bezbarwna pomadka do ust (wysuszonych podczas długotrwałego oddychania);
- olejek lub oliwka do masażu (ulubione olejki aromaterapeutyczne);
- słuchawki (jeśli chcesz słuchać muzyki ze smartfona).
Wyprawka do szpitala po porodzie:
- 2 koszule z rozcięciem do karmienia piersią;
- 5 par majtek poporodowych (najlepiej siatkowych);
- wysokie majtki na wyjście ze szpitala (żeby nie uciskały rany, jeśli miałaś cesarkę);
- przybory toaletowe (dezodorant, szczoteczka do zębów, pasta, żel do mycia, szampon, szczotka do włosów);
- klapki pod prysznic;
- 2 ręczniki;
- 20 podkładów poporodowych (np. Bella);
- miękki papier toaletowy;
- 2 staniki do karmienia;
- wkładki laktacyjne;
- telefon komórkowy i ładowarka;
- ubranie na wyjście (ciążowe lub inne wygodne i obszerne, bo po porodzie nie wejdziesz od razu w ulubione dżinsy).
Gdy już wiesz, co zabrać do szpitala na poród, przygotuj pojemną i wygodną torbę. Potem możesz ją traktować jako torbę podróżną albo praktyczną torbę na wypady z dzieckiem.
Wyprawka do szpitala – lista PDF do druku
Torbę do szpitala spakuj zgodnie z poniższą listą. Kliknij w grafikę, żeby wydrukować listę rzeczy na porodówkę, lub ściągnij ją na telefon. Lista z kompletną wyprawką do szpitala dla mamy i noworodka przyda ci się podczas zakupów przed porodem.
Lista rzeczy do szpitala zawiera wszystkie akcesoria, które standardowo przydają się w wyprawce. W wolnej chwili zadzwoń do szpitala, w którym zamierzasz rodzić, i dopytaj, czy personel ma jakieś szczególne wymagania. Unikniesz w ten sposób dowożenia kolejnych dokumentów czy płynu do mycia w momencie, gdy z partnerem powinniście się wyciszyć i skupić tylko na narodzinach dziecka.
Kiedy szykować wyprawkę do szpitala?
Im wcześniej spakujesz torbę do szpitala i przygotujesz się na poród, tym lepiej. Położne sugerują, by torbę do szpitala spakować w 36. tygodniu ciąży. Dzięki temu unikniesz nerwowego pośpiechu tuż przed porodem. Postaw torbę w przedpokoju przy drzwiach wyjściowych, a jeśli boisz się, że przyzwyczaisz się do jej widoku i potem o niej zapomnisz, możesz od razu zapakować ją do bagażnika samochodu.
Czego nie powinna zawierać wyprawka do szpitala?
Pakując torbę do szpitala, warto wiedzieć, że jest kilka rzeczy, które nie powinny się w niej znaleźć. Na co szkoda miejsca w torbie do szpitala?
- Duży zestaw kosmetyków i perfumy – nie będą ci potrzebne, a zajmą tylko miejsce w torbie. Tu warto ograniczyć się do minimum;
- kosmetyki do makijażu – nawet jeśli na co dzień chodzisz w pełnym makijażu, naprawdę nie będziesz miała ani siły, ani czasu na malowanie się tuż przed porodem;
- puszyste kapcie – po wizycie w szpitalu wszytko należy uprać, ulubione futrzaste kapcie mogą być nie najlepszym pomysłem, niech poczekają na ciebie w domu;
- zabawki dla niemowlaka – nowo narodzony maluszek potrzebuje tylko mamy i dużo snu, czas na zabawę przyjdzie za parę tygodni;
- ubrania sprzed ciąży – nie nastawiaj się, że szybko wejdziesz w ulubione jeansy – zaraz po porodzie będziesz wyglądała tak jak w 6-7 miesiącu ciąży, jeszcze przez jakiś czas ubrania ciążowe będą dla ciebie najwygodniejsze;
- śliczne kompleciki ubranek – wybierając ubranka dla maluszka, zwróć uwagę, by były one wygodne zarówno dla niego, jak i dla ciebie. Na skompletowane zestawy ze skomplikowanym zapięciami jeszcze przyjdzie czas;
- laptop – z pewnością wystarczy ci telefon, jeśli będziesz bardzo chciała mieć dostęp do wirtualnej rzeczywistości – po porodzie przyda ci się dużo snu, a nie oglądanie filmów.
Wyprawka do szpitala na powrót do domu
Wiele mam chce na wyjście ze szpitala założyć maluszkowi czyste ubranko, warto więc w torbie do szpitala wydzielić oddzielną paczuszkę z rzeczami tylko na wyjście. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli malec będzie miał na sobie to, w czym był poprzedniego dnia. Fajnym pomysłem jest ubranko z nadrukiem – jeśli chce się zrobić przyjemność starszemu rodzeństwu, które dopiero pozna niemowlę. Natomiast z praktycznego punktu widzenia najważniejsze będzie przystosowanie ubrań do pory roku i pogody oraz sposobu będziecie wracać do domu.
Na powrót do domu spakuj do torby:
- body,
- skarpetki,
- pajacyk
- i czapeczkę.
Jeśli jest jesień lub zima, pajac i czapka powinny być grubsze – to niezwykle ważne, by wiedzieć, jak ubierać noworodka zimą lub w chłodniejsze miesiące. Jako okrycie wierzchnie świetnie sprawdzą się śpiworki dostosowane do nosidła. Na rynku dostaniesz również otulacze na różne pory roku. Dzięki nim maluszek będzie dobrze wpięty w fotelik, a jednocześnie będzie mu cieplutko. Ze względu na bezpieczeństwo nie zaleca się wpinania niemowlaka w kombinezonie! Jeśli będziecie wracać wózkiem, maluszka należy ubrać jak na zimowy spacer.
Latem i ciepłą wiosną sprawa jest prostsza, bo często wystarczy lekki kocyk. Pamiętaj jednak, by nie włączać w samochodzie klimatyzacji, jeśli to nim będziecie wracać ze szpitala do domu.
Zobacz też: