Badania krwi w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Na czym polega i kiedy wykonać badanie WR (Odczyn Wassermanna)?

Odczyn Wassermanna to podstawowe badanie serologiczne w diagnostyce kiły. Badanie WR umożliwia wczesne rozpoznanie tej choroby i monitorowanie jej leczenia. Nieleczona kiła w ciąży może powodować poronienia, a także jest niezwykle niebezpieczna dla dziecka.

Odczyn Wassermanna (WR) jest przesiewowym badaniem, które pozwala wykryć w ciąży przeciwciała skierowane przeciwko bakterii, która powoduje kiłę. Kiła to choroba bakteryjna wywoływana przez krętka bladego i przenosząca się drogą płciową. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, gdyż istnieje duże ryzyko przeniesienia zakażenia na płód. Nieleczona może doprowadzić także do poronienia lub przedwczesnego porodu. Aby skutecznie leczyć tę chorobę weneryczną niezbędna jest szybka diagnoza, dlatego w trakcie ciąży należy wykonać odpowiednie badania przesiewowe. 

Jak wygląda badanie krwi WR w ciąży?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania i nie trzeba być na czczo.  Do badania pobiera się próbkę krwi z żyły łokciowej, tak samo jak przy pobieraniu krwi z innego powodu. WR zaliczamy to tzw. testów nieswoistych, które służą do wykrywania w surowicy krwi obecności przeciwciał świadczących o zakażeniu lub przebytej infekcji kiłowej. Badanie to należy wykonać w ciąży 2 razy (w 9-10. oraz 33-37. tygodniu ciąży). Wynik drugiego badania powinno się mieć ze sobą w czasie porodu. 

Jak interpretować wyniki WR?

  • Wynik negatywny oznacza, że w organizmie nie są obecne przeciwciała przeciwko krętkowi blademu, czyli nie doszło do zakażenia. Jest to wynik normalny. 
  • Wynik pozytywny, nie jest powodem do paniki. Odczyn Wassermana w ciąży często jest fałszywie dodatni, czego przyczyną mogą być inne choroby autoimmunologiczne. W takim przypadku wykonuje się powtórne badania. Jeśli kolejne testy wykażą kiłę, konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia.

W diagnostyce kiły są wykorzystywane różnorodne badania serologiczne, polegające na wykrywaniu w surowicy krwi przeciwciał powstających w odpowiedzi na zakażenie krętkiem bladym. Do testów nieswoistych oprócz odczynu Wassermana zaliczamy testy VDRL oraz USR (najczęściej wykorzystywane). W Polsce istnieje obowiązek wykonywania badań przesiewowych w kierunku kiły u ciężarnych.

Zobacz także:

Jak często są wizyty kontrolne u ginekologa w ciąży? [WIDEO]

Różyczka, badanie w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Badanie w kierunku różyczki
Badanie w kierunku różyczki najlepiej zrobić zanim podejmiemy decyzję o zajściu w ciążę. Kobiety w ciąży powinny je wykonać do 10. tygodnia ciąży. Jak się do tego badania przygotować?

Kiedy należy wykonać badanie? Kobiety planujące ciążę powinny badanie w kierunku różyczki zrobić przed poczęciem dziecka. U kobiet w ciąży badanie wykrywające przeciwciała przeciwko różyczce powinno zostać wykonane do 10. tygodnia ciąży.  Sprawdź: Normy wyników badań dla kobiety w ciąży. W jakim celu wykonuje się badanie w kierunku różyczki? To badanie ma na celu sprawdzenie, czy kobieta w ciąży ma we krwi przeciwciała przeciwko różyczce . Jeśli w dzieciństwie chorowała na tę chorobę lub była szczepiona, ma przeciwciała IgG . Jeśli nie ma przeciwciał, istnieje ryzyko zachorowania na tę chorobę, która jest bardzo niebezpieczna dla płodu. Wirus wywołujący różyczkę może wywołać zakażenie wewnątrzmaciczne, przyczynić się wad wrodzonych dziecka, a nawet przyczynić się do poronienia.  Zobacz także: Dozwolone i niedozwolone w ciąży Jak się przygotować do badania? To badanie krwi (pobranie ze zgięcia łokciowego). Nie trzeba być na czczo. Jak interpretować wyniki? Obecność przeciwciał IgG świadczy o tym, że przyszła mama jest odporna na różyczkę. Natomiast jeśli ich nie ma, istnieje ryzyko zarażenia. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na różyczkę, trzeba unikać chorych – wirus przenosi się drogą kropelkową. Niestety, różyczka staje się zakaźna 12. dnia od kontaktu z chorym, jeszcze przed pojawieniem się objawów, dlatego tak trudno się przed nią ustrzec. Wysypka pojawia się dopiero po 14–16 dniach od zakażenia, pozostałe objawy różyczki to: gorączka, ból głowy, powiększające się węzły chłonne.   Często różyczka przebiega bezobjawowo. Ciężarne powinny być bezwzględnie izolowane od chorych na różyczkę (jeśli wcześniej nie zostały zaszczepione). Przy podejrzeniu, że jednak doszło do zetknięcia się z różyczką, kobieta ciężarna powinna jak najszybciej...

badanie hcv w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badanie HCV w ciąży jest obowiązkowe. Na czym polega?
Badanie HCV w ciąży musi przejść każda przyszła mama. Trzeba je wykonać do 10. tygodnia ciąży. Chodzi o to, aby wykluczyć u ciężarnej wirusowe zapalenie wątroby typu C. Jeżeli wynik będzie dodatni, kobieta pozostanie pod szczególną opieką aż do porodu.

Badanie HCV w ciąży należy do zestawu badań obowiązkowych . Polega ono na pobraniu krwi, jest bezpłatne i można je wykonać o każdej porze dnia. Najlepiej jeszcze przed poczęciem dziecka sprawdzić, czy nie jest się nosicielem wirusa HCV, gdyż leczenie choroby w czasie ciąży nie jest możliwe. A to z kolei stwarza ryzyko zarażenia wirusem dziecka. Spis treści: Dlaczego trzeba zrobić badanie HCV w ciąży? Kiedy wykonać badanie HCV w ciąży? Jak wygląda badanie HCV w ciąży? Czy wirus HCV w ciąży wpływa na zdrowie dziecka? Wyniki przeciwciał anty-HCV w ciąży Cena badania HCV w ciąży Test HCV przed ciążą Dlaczego trzeba wykonać badanie HCV w ciąży? Badanie w kierunku HCV to obowiązkowe badanie w ciąży  – powinno zostać zlecone przez ginekologa już na pierwszej wizycie. Wykonuje się je, aby sprawdzić, czy we krwi przyszłej mamy znajdują się przeciwciała anty-HCV, których obecność zwykle świadczy o zakażeniu wirusem HCV. Podczas ciąży nie ma możliwości leczenia WZW typu C. Dlatego badanie w kierunku HCV przyszła mama powinna zrobić przed poczęciem dziecka albo starać się o urodzenie dziecka dopiero w okresie remisji choroby. HCV (z ang. Hepaticis C Virus) to skrót od wirusa wywołującego zapalenie wątroby typu C (WZW C), popularnie nazywanej żółtaczką typu C. To choroba zakaźna, długo niedająca żadnych objawów, a mogąca spowodować ogromne spustoszenie w organizmie w postaci marskości wątroby i nowotworu wątrobokomórkowego. Kiedy wykonać badanie HCV w ciąży? Badanie w kierunku HCV powinno być wykonane do 10. tygodnia ciąży. Natomiast u kobiet ze zwiększonym ryzykiem zakażenia badanie musi zostać powtórzone pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży. Jak wygląda badanie HCV w ciąży? Badanie wykonuje się z próbki krwi. Nie trzeba się do niego szczególnie przygotowywać. Pobranie krwi ze...

 badanie toksoplazmozy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badanie w kierunku toksoplazmozy – ile razy w ciąży, interpretacja wyników
Badanie w kierunku toksoplazmozy zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wykonuje się do 10 tygodnia ciąży. Jednak najlepiej zrobić test na toksoplazmozę jeszcze przed zajściem w ciążę. Sprawdź, jak się przygotować do badania, ile razy się je wykonuje i jak interpretować wynik.

Badanie mające na celu wykrycie przeciwciał przeciwko toksoplazmozie  jest szczególnie ważne dla kobiet w ciąży. Wykrywa ono zakażenie, które może być groźne dla płodu. Najlepiej zrobić je jeszcze przed poczęciem dziecka. U ciężarnych badanie w kierunku toksoplazmozy wykonuje się do 10. tygodnia ciąży. Jeśli wynik potwierdzi toksoplazmozę, od razu wdraża się leczenie i nie ma potrzeby wykonywania drugiego  badania w ciąży . U kobiet, które miały ujemny wynik w I trymestrze, badanie powtarza się pomiędzy 21. a 26. tygodniem ciąży. Toksoplazmoza – co to jest? Toksoplazmoza to choroba pasożytnicza wywołana pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Zakażenie toksoplazmozą jest groźne dla kobiet w ciąży, ponieważ może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych u płodu. Skutkiem zakażenia może być uszkodzenie wzroku czy mózgu dziecka, napadowe drgawki, porażenie kończyn, głuchota czy opóźnienie rozwoju umysłowego. Co istotne, jeśli przyszła mama zakaziła się przed poczęciem dziecka, ryzyko zakażenia płodu maleje . T oksoplazmoza w ciąży najczęściej dotyka kobiety: jedzące niedogotowane, niedosmażone mięso lub surowe (np. tatara), jedzące niedomyte warzywa, mające kontakt z ziemią (np. pracują w ogrodzie bez rękawic ochronnych), posiadające kota, który wychodzi na dwór. Jak się przygotować i ile razy wykonuje się badanie toksoplazmozy w ciąży Badanie w kierunku toksoplazmozy należy do grupy badań obowiązkowych, jest więc bezpłatne. Polega na pobraniu próbki krwi. Do badania nie trzeba być na czczo. Możliwa liczba badań w kierunku toksoplazmozy podczas ciąży wynosi od jednego do kilku – ich liczbie badań decyduje lekarz. Zawsze wykonuje się je do 10 tygodnia ciąży. To, czy będzie konieczność powtórzenia badania zależy od wyniku. Poniżej podajemy sposób postępowania stosowany przy konkretnych...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj