Reklama

    Dynia może być pierwszym stałym posiłkiem w diecie niemowlaka. Warto zacząć rozszerzanie diety maluszka właśnie od tego warzywa z uwagi na to, że zawiera wiele cennych składników odżywczych, jest lekkostrawna, nie wywołuje alergii, a do tego nie chłonie szkodliwych związków chemicznych (w przeciwieństwie do popularnej marchewki). Podpowiadamy, jak przygotować, mrozić i pasteryzować dynię dla niemowlaka.

    Reklama

    Spis treści:

    Dynia dla niemowlaka: właściwości

    Dynia to idealne warzywo dla niemowlaka, ale też całej rodziny, ponieważ:

    • zawiera beta-karoten – to dzięki niemu dynia ma ten piękny pomarańczowy kolor. Beta-karoten, czyli prowitamina A w organizmie dziecka zostaje przekształcony w witaminę A, niezbędną dla dobrego widzenia oraz prawidłowej pracy układu odpornościowego. To ważne zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.
    • Miąższ dyni zawiera węglowodany (sacharozę i glukozę) i witaminy: C, B1, B2, B6, PP.
    • Ma dużo błonnika, który działa w organizmie jak miotełka, zapobiegając zaparciom (niektóre niemowlęta często na nie cierpią) i oczyszczając przewód pokarmowy z toksyn.
    • Działa moczopędnie.
    • Nie kumuluje azotanów ani innych chemicznych związków.
    • Chroni przed chorobami cywilizacyjnymi: cukrzycą, nadciśnieniem, miażdżycą.

    Jak przygotować dynię dla niemowlaka?

    Dynia może występować w różnych postaciach w menu niemowlaka. Może być: gotowana (zupa, kompot), pieczona (ciasto), duszona (leczo), smażona (placki), a także podawana na surowo, np. utarta, jako dodatek do surówek. Bardzo dobry jest też sok z dyni, który można zmieszać, np. z jabłkiem, winogronami, pomarańczami.

    Pierwsza dynia dla niemowlaka podawana jest najczęściej po ugotowaniu. Wystarczy wydrążyć miąższ, zalać go niewielką ilością wrzątku i gotować do miękkości przez ok. 15 minut. Ugotowaną dynię należy zblendować, a przed podaniem dziecku dodać do niej jeszcze odrobinę oliwy z oliwek, aby witaminy zawarte w warzywie były lepiej przyswajane.

    Dobrym rozwiązaniem jest też gotowanie dyni na parze dla niemowlaka, pozwala ono zachować więcej cennych składników odżywczych. Do gotowania na parze można wykorzystać zamrożone kostki dyni, wtedy nie traci się czasu na obieranie i krojenie surowego warzywa. Po kilkunastu minutach parowania, gdy dynia jest już miękka, można ją zblendować i podać niemowlakowi.

    Jak mrozić dynię dla niemowlaka?

    Dynię można mrozić na surowo lub po ugotowaniu/upieczeniu. Przed zamrożeniem trzeba ją dokładnie umyć, obrać i wydrążyć z niej pestki. Następnie można ją zetrzeć na tarce i zamrozić na surowo albo pokroić w kostkę – w takiej postaci może być zamrożona zarówno surowa dynia, jak i upieczona (w tej drugiej postaci zajmuje mniej miejsca w zamrażarce). Dynię należy piec ok. 30-40 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Po wystudzeniu upieczone kostki dyni można spakować do pojemniczka i zamrozić lub najpierw zmiksować na purée, a dopiero potem zamrozić.

    Jak pasteryzować dynię dla niemowlaka?

    Ugotowaną na parze dynię dla niemowlaka należy zblendować i przełożyć do małych czystych słoiczków. Gotowe słoiczki można zapasteryzować. Trwa to dosłownie kilka minut.

    1. Do garnka włóż czystą ściereczkę, tak, aby przykryła całe dno.
    2. Poustawiaj słoiczki w garnku jeden obok drugiego, ale nie bardzo ciasno.
    3. Zalej całość gorącą wodą – nie powinna jednak przykrywać całych słoików, a jedynie ich ¾ wysokości.
    4. Pasteryzuj dynię w słoikach ok. 10 minut, do momentu, aż nakrętki się uwypuklą i zaczną „strzelać”.
    5. Zapasteryzowane słoiki wyjmij z garnka, sprawdź, czy są dobrze dokręcone i ustaw do góry dnem.

    Tak przygotowana dynia dla niemowlaka może być przechowywana nawet przez kilka miesięcy.

    Dania z dyni dla niemowlaka

    To cenne warzywo może pojawiać się na stole maluszka w wielu posiłkach. Nadaje się zarówno na danie obiadowe, jak i deser czy podwieczorek.

    Wypróbuj nasze przepisy na dynię dla niemowlaka:

    Zobacz także:

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama