Reklama

Jadłospis 9-miesięcznego dziecka zawiera wiele nowych dań. Dziecko je coraz więcej, potrawy powinny być już mniej rozdrobnione. Poniżej znajdziesz przykładowy jadłospis dla 9-miesięcznego niemowlaka do druku i dowiesz się, jak rozszerzać dietę dziecka w tym wieku.

Reklama

Jadłospis 9-miesięcznego dziecka: mleko nadal ważne

Żywienie dziecka w 9. miesiącu powinno nadal przebiegać zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt. Jeśli karmisz piersią, proponuj niemowlakowi ssanie jeszcze co najmniej 3 razy dziennie. Gdy dobrze ssie, te porcje zaspokajają jego zapotrzebowanie na pokarmy mleczne i nie musisz mu już dodatkowo podawać mleka dla niemowląt.

Jeżeli jednak czujesz, że dziecko ssie rzadko i niezbyt chętnie, do niektórych potraw możesz dodawać mleko modyfikowane (poradź się lekarza). W przypadku alergika skontaktuj się z lekarzem, by ustalić, czy dziecko powinno dodatkowo pić którąś z mieszanek mlekozastępczych.

Dziecku odżywianemu sztucznie na śniadanie i kolację zaproponuj kaszkę na mleku modyfikowanym z dodatkiem owoców lub lane kluski na mleku, a na podwieczorek np. kisiel mleczny z jajkiem na mleku następnym.

Dieta 9-miesięcznego dziecka: na obiad zupka jarzynowa z mięsem

Niezależnie od tego, czy maluszek jest karmiony piersią, czy mlekiem modyfikowanym, na obiad podaj mu zupę jarzynową lub papkę warzywną z dodatkiem mięsa (około 15 g). Może to być kurczak, indyk, królik, cielęcina lub wołowina, a raz w tygodniu także chuda wieprzowina. Zupę możesz przygotować razem z mięsem, nie ma potrzeby osobnego gotowania go. Mięso 1-2 razy w tygodniu zastąp rybą. Pamiętaj również o podawaniu jajka 3-4 razy w tygodniu – to ważny element rozszerzania diety niemowlaka.

Owoce nie zawierają wielu kalorii, są za to bardzo dobrym źródłem witamin, zwłaszcza C, dlatego powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie dziecka. Możesz je dodawać do kaszek, kleików, budyniów lub podawać osobno. Podawaj dziecku różne owoce, najlepiej, by pochodziły z naszej strefy klimatycznej, choć każdy owoc jest dozwolony.

Uwaga! Dziecku przed ukończeniem 1. roku życia nie podawaj soków, nawet przecierowych. Eksperci zalecają, by wprowadzić je dopiero po 12. miesiącu, w ilości nieprzekraczającej 120 ml dziennie. 9-miesięczne niemowlę może za to pić niskozmineralizowaną wodę.

Żywienie 9-miesięcznego dziecka: czas na samodzielność

9-miesięczne dziecko jest już na tyle sprawne fizycznie, że warto, by próbowało jeść samo. Posadź je w krzesełku do karmienia przy stole i daj do ręki łyżeczkę. Na pewno chętnie skorzysta z okazji i spróbuje jeść. Oczywiście musisz je dokarmiać drugą łyżeczką, gdyż samo będzie jadło jeszcze bardzo wolno i zupka czy kaszka szybko wystygną, ale za to rozszerzanie diety będzie większą przyjemnością dla dziecka.

W tym okresie dziecko jest zainteresowane światem i wszystkim, co je otacza. Samodzielne jedzenie traktuje trochę jak zabawę, dlatego robi to bardzo chętnie. Nie zamartwiaj się, że przy tym ubrudzi siebie, stolik i krzesełko.

Ważne! Jeśli będziesz przesadnie dbała o czystość i wyręczała malucha przy karmieniu (bo przecież on tego jeszcze nie potrafi), potem gdy zacznie chodzić, będzie go już znacznie trudniej zainteresować jedzeniem. Dlatego uzbrój się w cierpliwość, załóż śliniak, na stół połóż ceratę lub łatwy do czyszczenia obrus i daj szansę na samodzielność.

Do diety 9-miesięcznego dziecka stopniowo wprowadzaj:

  • nowe warzywa i owoce,
  • nowe gatunki chudego mięsa,
  • nowe gatunki ryb.

Kliknij w obrazek i wydrukuj jadłospis dla 9-miesięcznego niemowlaka:

Jadłospis dla niemowlaka na 9 miesiąc
Edipresse

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

dr inż. Anna Stolarczyk

Dietetyczka, członkini Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych
Reklama
Reklama
Reklama